Elektrik Arızaları

Ecu Resetleme Nasıl Yapılır? Kalibrasyon Dahil

Ecu Resetleme Nasıl Yapılır : Çoğu otomobil, dünyanın farklı bölgelerinde, farklı yaştaki erkekler ve kadınlar ve sürüş becerisi seviyeleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Farklı araba modelleri farklı sıcaklık, arazi ve irtifalarda çalışabilir ve farklı saflık ve oktan derecelerine sahip farklı yakıtlar kullanırlar. Bununla birlikte, otomobillerin ECU veya Elektronik Kontrol Ünitesi herkesin gereksinimlerine uyacak şekilde önceden ayarlanmıştır ve sahiplerinin bireysel sürüş tarzına uyarlanabilir. Pek çok insan, araçlarının ECU sistemi üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadıklarını düşünüyor, ancak durum böyle değil. Bu onlinetamirci.net makalesi, bir araç sahibine ECU sisteminizi aracınızın garantisine zarar vermeden nasıl sıfırlayacağı konusunda talimat verecektir

Reklamlar

Ecu Resetleme Nasıl Yapılır

Artık ECU sisteminizi sıfırlamaya karar verdiğinize göre , şu talimatları izleyin ve güvende olun:

 • 1 – Normal çalışma sıcaklığına getirmek için arabanızı yaklaşık 15 dakika sürün.
 • 2 – Şimdi durun, arabanızın kaputunu açın ve aküden topraklama kablosunu çıkarın. Kablonun ucunun arabanızın başka herhangi bir metal yüzeyiyle temas etmediğinden emin olun.
 • 3 – 5 dakika bekleyin.
 • 4 – ECU sisteminin kapasitörlerini fren lambalarından tamamen boşaltmak için frene yaklaşık 20 – 30 saniye basın. Şimdi Ecu sistemi tüm verilerini sıfırlamıştır.
 • 5 – Şimdi, topraklama kablosunu aküye yeniden bağlayın ve kaputu kapatın.

ECU sistemini sıfırlamaya yönelik temel adım , akü haricinde yedek güç kaynağını tamamen kaldırmaktır . Değerlerin kaydedilmesini sağlamak için, arabalarda doğrudan aküye giden bir sigorta bulunur. Genellikle bu, radyonuzu çalıştıran aynı sigorta ve hattır. Bu yöntem ile ilgili temel bilgileri alt kısımda bulabilirsiniz.

Reklamlar

Beyin Resetleme Nasıl Yapılır – 2. Yöntem

Kaputunuzu açıp akünün toprak kablosunu çıkarmak yerine, radyonuzu veya ayak lambalarınızı çalıştıran sigortayı çekerek de aküyü arabanızdan ayırabilirsiniz. Bu sigortayı, sigorta kutunuzun yanında, genellikle ayak lambası kontrollerinin sağ alt tarafında bulabilirsiniz. Bu yöntem için aşağıdaki adım adım talimatları izleyin:

 • 1 – Arabanızın anahtarını çıkarın
 • 2 – Sigortayı da çıkarın
 • 3 – 15 saniye bekleyin ve tekrar takın

Bu, arabanızın ECU sisteminde kayıtlı olan herhangi bir uzun süreli belleği kaldırmanın daha kolay bir yoludur .

Reklamlar

Önemli Not : Akü kutup başlarını birbirine değdirmeniz yada araç metal aksamlarına temasınız durumunda başta akü ve sıfırlamak istediğiniz motor beyni olmak üzere birçok farklı aksama zarar verebileceğiniz unutmayın. Eğer araç bakım onarımı hakkında hiçbir bilgiye sahip değil iseniz kendi başınıza yapmanızı önermiyoruz. Yaşanacak tüm teknik aksaklık ve sonuçları deneyen araç kullanıcısının olacak ve araç bu gibi durumlarda garanti dışı kalabilecektir.

Kalibrasyon Nasıl Yapılır

ECU sisteminizi sıfırladıktan sonra , sürüş tarzınız hakkında motor beynini eğitmek için arabayı yaklaşık 30 dakika sürmeniz önemlidir. İster performansını artırmak, ister arabanızı daha esnek ve ekonomik hale getirmekle ilgileniyor olun, onu aynı tarzda sürün ve ECU sisteminiz kişisel sürüş tarzınıza uyum sağlayacaktır.

Ecu Resetleme Nedir?

Öncelikle ECU sisteminin ne olduğunu ve arabanızda ne yaptığını anlamak önemlidir. Temel olarak, arabanızın ECU sistemi, siz sürerken arabanızın motorunu öğrenmeyi amaçlamaktadır . Bu öğrenme sürecinde ECU, arabanızın motorunun aktüatörlerinin ve sensörlerinin tolerans değişikliklerini izler. Bu değerlerden bazıları, araç boştayken otomatik jiklenin konumu ve enjektörlerin trim kazancıdır. ECU sisteminin öğrendiği değerler motor beyni içerisinde bulunan RAM’de saklanır. Bu RAM bir pil şeklindeki batarya ile yedeklenir, böylece motor kapalıyken bile kayıtlı kalır. Bu, motorunuzu her açtığınızda kaydedilen değerleri okuduğu ve sıfırdan başlamak yerine yalnızca oradan başladığı anlamına gelir. ECU sisteminizi sıfırlamaya karar verdiğinizde, ECU sisteminizin bugüne kadar sahip olduğu tüm kaydedilmiş günlükleri ve uzun vadeli belleği temizlemeyi planlıyorsunuz. Bu günlükler rölanti hızı, ateşleme dataları, yakıt vb. İçerir . Hata kodları ayrıca teşhis amacıyla ECU sistemine kaydedilir. ECU’nuzu sıfırladığınızda, bu değerleri nötr bir varsayılana ayarlayacak ve ayrıca kaydedilen tüm sorun kodlarını temizleyeceksiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Teknik Kaynak : – motor.onehowto.com ecu reset

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Ecu Resetleme Nasıl Yapılır? Kalibrasyon Dahil

 • MuzafferARD

  Artı kutup başını sökmüyoruz yani.Ve videoda kapılar açılmayacak deniyordu ve birçok kez çalıştır-istop et yapıyorduk bu 1.yöntemde yazmıyor.Hangisini yapalım?

  Yanıtla
 • Mehmet bıyıklı

  Kolay gelsin 2010 Jetta exculisive aracımda parkları açtığımda kapı, far anahtarı, tavan aydınlatma anahtarlarının ışıkları iki gün öncesine kadar yanıyordu şuan yanmıyor.
  Klima teyip ve direksiyondaki ışıklar yanıyor.
  Bu arada anahtarlar çalışıyor sade aydınlatması yanmıyor ECU resetleme ile problemi giderebilir miyim şimdiden teşekkürler

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir