Motor Arızaları

Katalitik Konvertör Tıkanması Nasıl Anlaşılır? Katalizatör Tıkalı Olursa Ne Olur

Katalitik Konvertör Tıkanması Nasıl Anlaşılır anlamak için önce parçanın çalışma şeklini ve görevini anlamak gerekir. Bu sayede Katalizatör Tıkalı Olursa Ne Olur belirtiler nelerdir daha iyi anlayabiliriz. İlk olarak belirtileri sıralayıp daha sonra bu belirtilerin neden ve nasıl ortaya çıktığını, araca olası etkilerini de aşağıda belirteceğiz. Belirtiler sonrası alt açıklamaları da okumanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

Katalitik Konvertör Tıkanması Nasıl Anlaşılır

Katalizör tıkanması belirtileri, her araç sahibinin rahatlıkla anlayabileceği, bariz belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu belirtiler aşağıda sıralanmıştır.

Yukarıda yer alan Katalitik Konvertör arıza belirtilerinin aracınızda olup olmadığına bakarak, aracınızda bir tıkanma var mı yok mu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu belirtilerin biri yada aynı anda birkaçı görülüyor ise arızadan şüphe edilebilir. Fakat arızanın netleşmesi için bazı test ve kontrollerin yapılması gerekecektir. Bu işlem için vakit kaybetmeden bir özel yada yetkili servisten randevu almanızı ve aracı katalizör tıkalı şekilde kullanmaya devam etmemenizi öneririz. Bunun nedenini alt başlıkta detaylı olarak açıklayacağız.

Reklamlar

Katalizatör Tıkalı Olursa Ne Olur

Araçta, hava ve yakıtın karışımıyla gerçekleşen ateşleme sonucu ortaya çıkan egzoz gazı hem çok sıcak, hem de oldukça basınçlıdır.  Aracınızda katalizör tıkanması mevcut olduğunda, söz konusu basınç geri tepecek, ortaya çıkan ısı rahat şekilde atılamayacaktır. Bu durum, paralelinde yüksek ısı kaynaklı motor hasarlarına neden olabilir. Böyle bir olasılık gerçekleşir ise var olan arızanız için onarım maliyeti onlarca kat daha fazla olacaktır. Bunun nedeni bu gibi durumlarda motorun tam hasar dediğimiz durum neticesinde komple reaktife olmaya ihtiyaç duymasıdır. Arızanın bu boyutlara ulaşmaması adına, yukarıda verdiğimiz önerilere uymaya azami özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Tıkanıklık Nasıl Tespit Edilir.

Artık, egzoz kontrolleri endoskopik kameralar ile yapılmakta, genelde egzoz servisleri, egzoz bağlantı boğazı vidalarını söküp, katalizörü sökmeden açtıkları minik aradan endoskopik ışıklı kameralar ile katalizör parçasının tıkalı olup olmadığını çok basit şekilde tespit edebiliyorlar. Bu yöntem ile tespiti 5-10 dakika gibi bir sürede tamamlanabildiği gibi, ayrıca maliyet olarak da sökülüp takılan fazlaca parça olmadığı için oldukça ekonomik olmaktadır. Bu nedenle tespiti için egzoz servislerine gittiğinizde endoskop kamerası ile kontrol için gerekli ekipmanları olup olmadığını mutlaka sorun. gereksiz yere parçalarınız sökülüp takılarak fazla işçilik vefazla zaman kaybetmeyin.

Reklamlar

Tıkanıklık Neden Olur ve Nasıl Açılır

 • Tıkanıklık Neden Olur : Bilindiği gibi egzoz gazında doğaya zararlı birçok element bulunur. Katalitik konvertör, araç çalıştığı her an bu gazları filtre eder. Filtre ettiği maddeler de ısı ile yanarak zararlı özelliği giderilir ve atılır. Zamanla kullanıma, km’ye göre bu filtreler tıkanabilir ve beklenen bir durumdur.
 • Tıkanıklık Nasıl Açılır : Genelde basit tıkanıklar için, bu işlem için tıkanıklığı giderici maddeler hava ile yanma odasına gönderilerek sıcak motorda belli bir devirde sürekli gaza basılarak tıkanıklık giderilmeye çalışılır. Daha fazla tıkalı olması durumunda parça sökülerek kimyasallar ve basınç kullanılarak açılır. Çok daha fazla ve bu iki yöntemin de işe yaramayacağı tıkanmalarda ve iç yapı bozulmalarında ise parçanın değişiminden başka çözüm yolu maalesef yoktur.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Katalitik Konvertör Tıkanması Nasıl Anlaşılır? Katalizatör Tıkalı Olursa Ne Olur

 • Bekir

  Hocam iletişim adresiniz neden yok lütfen paylaşınız

  Yanıtla
  • forumumuz var, e postamız var, iletişim kutumuz var instagram adresimiz var, bunlardan iletişime geçebilirsiniz Bekir bey

   Yanıtla
 • Passat b8 kasa DSG yay işareti yakıyor çekişten düşüyor. Arabayı durdurup stop edip tekrar çalıştırınca gidiyordu. Şimdi ne yapsam direk yanıyor çekiş yok arabada ayrıca bugün de arabayı star stop basıp ekranı açıp çalıştırmak istediğimde araç çalışmadan direk fanı açıyor araba park halinde çalışmadan lütfen cevap verir misin rica ediyorum. İlginize çok teşekkür ederim saygılarımı sunuyorum

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir