Motor Arızaları

Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor, Araba 3000 Deviri Geçmiyor

Araçlarda devir, yani silindirlerin dakika başına hareketi, motor kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir. Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor gibi bir şikayetiniz var ise çoğu durumda sorun motorda değil , motor destek parçalarının arızaları nedeniyle aracın  kendini koruma moduna alması olabilir. Genelde bu gibi durumdalar araba 3000 devirden sonra gaz yemiyor durumu ortaya çıkar.

Reklamlar

Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor

Araba gaz yemiyor devir yükselmiyor ise aşağıdaki nedenlerden birisi aracınızda mevcut olabilir ve bu nedenle araba 3000 deviri geçmiyor olabilir. Aşağıdaki kontrol noktalarını bakarak aracınızdaki sorunu kendiniz de tespit edebilirsiniz.

Araba Gaz Yemiyor Devir Yükselmiyor İse;

 1. Motor Soğutma Suyu Seviyesini Kontrol Edin.
 2. Motor Yağ Seviyesini Kontrol Edin.
 3. Turbo Yağ Kaçakları Mevcut Olabilir
 4. Yağ basıncı Düşük Olabilir.
 5. Araç Şarjı Çok Yüksek Olabilir
 6. Ateşleme Arızası Yaşanıyor Olabilir.
 7. Yakıt Sistemi Sorunları Yaşanıyor Olabilir

Manuel kontrol noktaları kontrol edildikten sonra ( yağ ve motor soğutma suyu gibi kendiniz de kontrol edebileceği noktalar) ve kontrol sonucunda varsa tespit ettiğiniz sorunları kendiniz giderdikten sonra sorununuz çözülecektir. Çözülmez ise (Özellikle 4. maddeden sonraki nedenler) araç bir OBD cihazı ile motor kontrol ünitesine bağlanılarak arıza kodlarının okunması gerek.

Reklamlar

Gaza basıyorum devir yükselmiyor şikayetinde, genellikle motor kendini koruma moduna aldığından olduğu için, bu durumun sonucu olarak araç ECU’suna bu durum ile ilgili arıza kodları işlenecektir. Bu kodlar kontrol edilerek arızanın nedeni netleştirilebilir.

Aracınız ister lpg‘li, ister Benzinli yada ister Dizel olsun hiç fark etmez, tüm araçlarda sonuçlar aynıdır. her tür araç için de yazılanlar geçerlidir. Bu durumun gerçekleştiği bir araç üzerinde hazırladığımız videomuz mevcuttur. Söz konusu video aşağıda sizler ile paylaşılmıştır. Videoya bir göz atmanız faydalı olacaktır.

Reklamlar
YouTube player

Videoda da görüleceği üzere sadece motor soğutma suyunun olmaması bile araçların kendini korumaya alması için yererlidir. Genelde koruma modu 3000 deviri geçmiyor şikayeti doğurur fakat videodaki örneklte araç 1500 deviri geçmiyordu. Bu devir / dakika olayı araçtan araca farklılık gösterebilir. Hatta bazı araçlarda km bazlı bir koruma da devreye girebilir. Örneğin aracın 90 km hızı geçmemesi gibi .

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

soru sor

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

11 thoughts on “Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor, Araba 3000 Deviri Geçmiyor

 • Serkan curaoğlu

  Aracım 2012 model cidroen jumper aracım 3000 devire kadar doğru düzgün gaz yemiyor fakat aracı bir anda vites düşürüp deviri 3500 getirdigimde aracım açılıyor fakat 3000 devire düştüğünde yine kalıyor

  Yanıtla
 • Serkan curaoğlu

  Yardım bekliyorum

  Yanıtla
  • Mestan karabudak

   2011 model ero 4 kamyonet iki Bin devire geçmiyor nedir arıza

   Yanıtla
   • Mehtemelen kendini korumaya alıyor ama obd cihazına bağlanmadan şundandır demek zor

    Yanıtla
 • Osman

  Merhaba Aracım 2001 model Doblo düz dizel,Araç çalışmasında sorun yok fakat sabahları ilk çalışmada tek marşta çalışıyor ancak devir saati yükselmiyor ve gaz yemiyor 20,saniye sonra stop edip tekrar çalıştırdığı da ise bu sefer normale dönüyor gaz yiyor ve gün içinde istediğin kadar gezebilirsin stop ettikten sonra motor soğuyunca yeniden çalıştırdığı da yine çalışıyor fakat gaz yemiyor,bu sorunum ile arızanın nedenini nereden kaynaklandığını ile yardımını bekliyorum.

  Yanıtla
  • Yakıt basıncı uzun süre stop halinde durunca düşüyor olabilir. Bunun tespitini geceden bir özel servise bırakıp sabah kontrol ettirmeniz gerekecektir Osman bey

   Yanıtla
 • Soner

  Aracı 1 ay önce aldım aldığım gün testte hiç birşey çıkmadı 1 hafta önce motor arıza ışığı yandı araç golf 6 tsı turbolu motor soğukken 3000 devri geçiyor ama sıcakken 3000 devrin üstünü geçmiyor sebebi ne olabilir ?

  Yanıtla
  • motor ısınınca bir obd cihazı kontrolü gerekli, motor ısınınca 3000 deviri geçmemesine neden olan durum aracın kendini korumaya alması, asıl arıza obd kontrolü ile ortaya çıkacaktır

   Yanıtla
   • Mahmut

    2 obd ye soktum aracı bugün birinde su pompası da arıza çıkardı diğerinde komplosörde hangisi doğrudur peki ?

    Yanıtla
 • Selim DÖLCÜ

  merhaba,
  2004 modek T5 arabamın mobifoldu degiştikten sonra yolda giderken birden devirden düşüyor ve gaz yememe başlıyor bellibir hızda gidiyor.
  motoru istop edin yeniden calıştırınca düzeliyor.
  nedeni ne olabilir.

  Yanıtla
 • Okan

  Aracım 80 km yi geçmiyor . Gaza basmama ramen rampada hiç çıkmıyor gaz yemiyor malifold ve rekdefe yapıldı araca ama yedek su deposu çok fazla su eksiltiyor su kacagini kontrol ettim görünürde bişey bulamadım ben neden yapar böyle biseyi anlam veremiyorum otobanda tonajlı ağır vasıtalar beni solluyor gitmiyor araba

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir