Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor, Araba 3000 Deviri Geçmiyor

Araçlarda devir, yani silindirlerin dakika başına hareketi, motor kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir. Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor gibi bir şikayetiniz var ise çoğu durumda sorun motorda değil , motor destek parçalarının arızaları nedeniyle aracın  kendini koruma moduna alması olabilir. Genelde bu gibi durumdalar araba 3000 devirden sonra gaz yemiyor durumu ortaya çıkar.

Reklamlar

Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor

Araba gaz yemiyor devir yükselmiyor ise aşağıdaki nedenlerden birisi aracınızda mevcut olabilir ve bu nedenle araba 3000 deviri geçmiyor olabilir. Aşağıdaki kontrol noktalarını bakarak aracınızdaki sorunu kendiniz de tespit edebilirsiniz.

Araba Gaz Yemiyor Devir Yükselmiyor İse;

 1. Motor Soğutma Suyu Seviyesini Kontrol Edin.
 2. Motor Yağ Seviyesini Kontrol Edin.
 3. Turbo Yağ Kaçakları Mevcut Olabilir
 4. Yağ basıncı Düşük Olabilir.
 5. Araç Şarjı Çok Yüksek Olabilir
 6. Ateşleme Arızası Yaşanıyor Olabilir.
 7. Yakıt Sistemi Sorunları Yaşanıyor Olabilir

Manuel kontrol noktaları kontrol edildikten sonra ( yağ ve motor soğutma suyu gibi kendiniz de kontrol edebileceği noktalar) ve kontrol sonucunda varsa tespit ettiğiniz sorunları kendiniz giderdikten sonra sorununuz çözülecektir. Çözülmez ise (Özellikle 4. maddeden sonraki nedenler) araç bir OBD cihazı ile motor kontrol ünitesine bağlanılarak arıza kodlarının okunması gerek.

Reklamlar

Gaza basıyorum devir yükselmiyor şikayetinde, genellikle motor kendini koruma moduna aldığından olduğu için, bu durumun sonucu olarak araç ECU’suna bu durum ile ilgili arıza kodları işlenecektir. Bu kodlar kontrol edilerek arızanın nedeni netleştirilebilir.

Aracınız ister lpg‘li, ister Benzinli yada ister Dizel olsun hiç fark etmez, tüm araçlarda sonuçlar aynıdır. her tür araç için de yazılanlar geçerlidir. Bu durumun gerçekleştiği bir araç üzerinde hazırladığımız videomuz mevcuttur. Söz konusu video aşağıda sizler ile paylaşılmıştır. Videoya bir göz atmanız faydalı olacaktır.

Reklamlar
YouTube player

Videoda da görüleceği üzere sadece motor soğutma suyunun olmaması bile araçların kendini korumaya alması için yererlidir. Genelde koruma modu 3000 deviri geçmiyor şikayeti doğurur fakat videodaki örneklte araç 1500 deviri geçmiyordu. Bu devir / dakika olayı araçtan araca farklılık gösterebilir. Hatta bazı araçlarda km bazlı bir koruma da devreye girebilir. Örneğin aracın 90 km hızı geçmemesi gibi .

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

soru sor

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Gaza Basıyorum Devir Saati Yükselmiyor, Araba 3000 Deviri Geçmiyor

 • 8 Ocak 2023 tarihinde, saat 07:19
  Permalink

  Aracım 2012 model cidroen jumper aracım 3000 devire kadar doğru düzgün gaz yemiyor fakat aracı bir anda vites düşürüp deviri 3500 getirdigimde aracım açılıyor fakat 3000 devire düştüğünde yine kalıyor

  Yanıtla
 • 8 Ocak 2023 tarihinde, saat 07:20
  Permalink

  Yardım bekliyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir