Motor Arızaları

Benzinde Rölanti Dalgalanması Neden Olur

Benzinde rölanti dalgalanması sorunu, sık yaşanan aslında çözümü basit ve maliyetsiz olan bir işlem. Trafikte araç sürmeyi eziyet haline getiren rölanti dalgalanması sorununun çözümü için neler yapılması gerektiğini aşağıda belirttik. Ayrıca anlatılanların araç üzerinde detaylı anlatımı için de bir video ekledik. Benzinde rölanti dalgalanması neden olur bu yazı ve video ile öğrenebilir ve kendiniz de tamir edebilirsiniz.

Reklamlar

Benzinde Rölanti Dalgalanması Nedenleri

 • Gaz Kelebeği Kirliliği
 • Rölanti Valfi Kirliliği
 • Gaz Kelebeği Adaptasyonunun Bozulması
 • Bozuk Kanister Valfi
 • Bozuk PCV valfi
 • Ateşleme Arızaları
 • Yakıt Sistemi Arızaları

Önemli Not : Tüm bu maddelerin her biri için detaylı açıklama aşağıda mevcuttur. Nasıl düzelteceğiniz ve onaracağınızın detayları da verilmiştir. Ayrıca video anlatım da alt kısımdadır.

1 – Gaz Kelebeği Kirliliği Nedeni İle Rölanti Dalgalanması

Çözümü en basit ve neredeyse rölanti sorunlarının %80 inin oluşturan madde budur. Gaz kelebeği ve rölanti valfi zamanla kirlenerek hava geçişi için referans aralıklarını kaybedecektir. Bu durumda da araçta rölanti dengesizliklerinin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Çözümü basit, maliyetsiz bir işlemdir.

Reklamlar

2 – Adaptasyon Bozulması Nedeniyle Rölanti Dalgalanması

Gaz kelebekleri, motor kontrol ünitesi tarafından konumu kontrol edilen ve gaz tepkilerine göre açılıp kapanan bir parçadır. Bu parçanın adaptasyonu, rölantinin stabilizesini belirler. Ayar zaman içinde ya kirlilikten, ya temas bozulabilmektedir. Çözümü ise oldukça basit ve maliyetsiz bir işlemdir.

 • Çözümü : Bir obd cihazı ile ortalama 2 dk’lık bir işlem ile adaptasyonu yapılmakta ve araçta hiçbir parça sökülüp takılmamaktadır. Zahmetsiz bir işlem olduğu için de oldukça ekonomiktir. Rölanti sorunlarını büyük ölçüde düzelten bir işlemdir. Bu sayede benzinde rölanti dalgalanması sorunu çözülecektir.

3 – Kanister Valfi Nedeni İle Rölanti Dalgalanması

Kanister, benzin deposundaki oluşan pozitif basıncın tahliyesinde kullanılan bir parçadır. Benzin buharını aracın emme manifoltundan içeri verir. Ama bu sadece gerekli olduğunda ve motor kontrol ünitesi tarafından verilen komutla gerçekleşir. Söz konusu valf arızalı ise bu durum süreklilik arz edecek ve yanıcı benzin buharı sürekli emme manfoltundan içeri verilecektir. Bu durum rölantinizi bozmaya yetecek bir arızadır. Çözümü ve testi için detaylar ise aşağıda verilmiştir.

Reklamlar
 • Çözümü : Kanister valfi sökülerek üfleme ile valfin çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir. Basınç kaybı hava geçirme vs var ise kanister arızasından şüphe edilebilir. 12v ile + ve eksi kutbundan enerji verilerek çalışıp çalışmadığının kontrolü yapıldıktan sonra çalışmıyorsa değiştirilir ve benzinde rölanti dalgalanması sorunu bu sayede çözülmüş olur. Bu çözümün de nasıl uygulandığını detaylı anlattığımız videomuz mevcuttur. Burayı tıklayarak videoya göz atabilirsiniz. 

4 – Bozuk PCV Valfi Nedeniyle Rölanti Dalgalanması

PCV valf (Possitive Crankcase Ventilation), yani Türkçe açıklaması ile karter havalandırma sistemi, motor içindeki yağ buharının oluşturduğu basıncın motora zarar vermemesi, kimyasal buharın da yağı bozmaması için, tahliye eden bir sistemdir. Bu buhar, çevre duyarlılıkları nedeni ile doğaya salınmaz. Yanma odasına bir valf ve sistem ile geri gönderilir, aynı 3. maddedeki kanister valfi ile benzer özelliktedir. Birisi benzin buharını yanma odasına verirken birisi yağ buharını verir. Bu valf sürekli açık kalırsa benzinde rölanti dalgalanması sorunlarına neden olacaktır

 • Çözümü : Motor kapağı üzerindeki havalandırma hortumlarını bir pense ile sıkıp hava geçişini engelleyin. rölanti düzeliyor ise PCV valfi arızalı olabilir. Bu durumda valf yenisi ile değişmesi gerekecektir. Değişimi basit ve kolaydır kendiniz de değiştirebilirsiniz. Ama değiştirmeden önce ustalık tecrübeniz olmadığı için boşa harcama yapmamak adına bir ustaya da test ettirmenizi öneririz.

5 – Ateşleme Sistemi Arızaları

Araçların %80 i 4 silindirli bir yapıdadır. Silindirlerin birinde düzgün ve verimli ateşleme yapılamadığında rölanti dalgalanması ve stop etme gibi şikayetler ortaya çıkacaktır. Buna ek olarak performans düşecek yakıt sarfiyatı artacaktır. Ateşleme nedeni ile benzinde rölanti dalgalanması durumunda egzoz patlamaları ve hava filtresi patlatmaları sık görülür.

Reklamlar
 • Çözümü : Araç bir OBD cihazına bağlanarak , ateşleme ve egzoz değerleri kontrol edilerek teşhis koyulabilir. Buji yada bobin kaynaklı olabilen bu durumun çözümü için arızalı parçanın değişimi gereklidir. Tamirleri yoktur.

6 – Yakıt Sistemi Arızaları

Yakıtın yanma odası hem gerekli miktarda hem de düzgün şekilde püskürtülmesi araçların performans ve rölantisi açısından önemlidir. Enjektörlerin düzgün püskürtme yapmaması, dengeli püskürtme yapmaması yada hiç püskürtme yapmayarak tıkanması, aynı ateşleme arızasında olduğuna benzer bir etkinin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

 • Çözümü : Araç OBD cihazına bağlanır. Silindirlerin tek tek yakıt verilerine bakılır. 1v zengin 0,1 volt fakir karışım olduğundan yola çıkarak özellikle lambda sensör voltaj değerlerine bakılır. Enjektör arızasında genellikle fakir karışım arızası algılanır. Voltaj 0,2 0,1 lere kadar düşebilir. Bu voltaj değerleri okunuyor ise tek tek silindir verileri alınır ve arızalı olan enjektör netleştirilir.
YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

18 thoughts on “Benzinde Rölanti Dalgalanması Neden Olur

 • Ertug

  Aracım Clio 1.4 8v 1997 model otomatik vites tek enjeksiyonlu motora sahip
  Bazen sabahları marşa bastığımda ilk seferde çalışmıyor ikinci denemede çalışıyor. Rolantisi motor soğukken çok düşüyor ve stop ediyor. Motor isindiginda daha az yapıyor. Ama rölanti genelde çok düşük 3000 lere iniyor trafikt de stop ettiği oluyor. Ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz lütfen.kafayi yemek üzereyim parçada bulamıyorum.

  Yanıtla
  • genelde geç çalışma durumlarında ilk pompadan şüphe ederiz. Basınç yetersiz geliyor olabilir. rölanti için de sabahları birkaç dakika yapıyor sonra düzeliyor ise yine yakıt basıncı olabilir ama rölantide sürekli sorun varsa konuda belirttiğimiz gibi ilk gaz kelebek ve rölanti motor temizliği faydalı olacak sorununuzu azaltacaktır Ertuğ bey

   Yanıtla
 • Engin Altun

  Merhaba aracım 2009 benzin+lpg focus. 2 aydır lpg de iken aracım kırmızı ışıklarda dur kalkarda stop ediyor. Oksijen sensörü değişti sonuç yok. Bujiler kablolarıyla birlikte değişince 2-3 gün sorun ortadan kalktı şimdi tekrar başladı. Benzin stop etme yok ama dalgalanma var. Bir usta motoru komple indirip bakıcaz min. 15.000 tl dedi. Kapakçı usta baktı subaplarda sorun yok dedi. Conta testine soktuk temiz çıktı. Lpg ci arkadaş testleri yaptı bu esnada enjeksiyon seviyesinin 5 lerde olduğunu, 3 lerde olması gerektiğini söyledi. Aracımda benzinde yakıt çok yakıyor. Lpg ci arkadaş sistemi yenilerim ancak sorun lpg den kaynaklanmıyor olabilir dedi. Enjeksiyon seviyesini 5 ten 3 e düşürün o zaman lpg sistemini yenileriz dedi. Ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • MErhabalar Engin bey, evet 5ms enjeksiyon zamanlamaları için birqaz yüksek 3 ms daha iyi bir değer. LPG enjektör zamanlarını bir nebze bozar bunun için 2 ohm enjektörlerle değişim önerilir. Sorununuza gelecek olur isek rölanti dalgalanmasında asıl bakılması gereken yerler bakılmamıl gibi. Gaz kelebek + rölanti valfi temizliği ve adaptasyon yapıldı mı, enjektör contaları, manifolt contaları gaz kelebek contası gibi parçalardan hava alma ihtimaline karşı kontroller yapıldı mı,

   Yanıtla
 • Simuzer

  Merhabalar,
  2003 model benzinli c3 aracım var. LPG yok. Araç tek marşta çalışıyor. Soğukta dalgalanma yok. Yalnız araç ısınınca (özellikle sıkışık trafikte dur kalklarda çok can sıkıcı oluyor) rölanti dalgalanması oluyor. Stop edecek kadar devir düşmüyor, kendini toparlıyor ama devir sabit değil. İç ışıklar ve far ışıkları kısılıp açılıyor dalgalanmayla beraber. Vuruntu sensörünü değiştirdim. Maf sensörünü değiştirdim, kelebek boğazı tertemiz. (kelebek boğazı elektronik) bunun adaptasyonu yok sanırım. Bi ustaya götürdüm kendi cihazını bağlayamad, kelebek arızalı dedi, beyinciye götür dedi.. kendi bilgisayarımla bağlanıyorum hiç sıkıntı yok. beyin durumu da sorun yok diyor lexia. emme manifoldu 4 adet contayı değiştirdim. kelebek boğazı contasını değiştirdim. aklıma başka şeyler gelmiyor artık. bir yerden hava kaçağı mı alıyor yoksa başka bir sıkıntı mı var bilemedim.

  Yanıtla
  • var efendim. adaptasyon yapılınca sorununuz çözülür. iyi bir adaptasyon yaptırın sorun muhtemelen düzelecektir. düzelmez ise o zaman kelebeği değiştirmeden önce çıkma kelebek ile deneyin. çıkma takılınca da adaptasyon yapılmalı direk sıfır kelebek bile taksanız adaptasyonsuz rölanti bozuk olur

   Yanıtla
 • Oğuzhan özbay

  Merhaba,
  Aracım 2005 model 1.4 benzin+lpg seat ibiza 2 aydır sık olmamakla beraber rölanti dalgalanması ve sürüşte çekişten düşme sorunu yaşıyorum, genelde ilk kullanımda değil 5-10 km sürüşün ardından dur kalk sonrası bir süre devam edip normale dönüyor nasıl bir yol izlemem gerekir.
  Teşekkürler.

  Yanıtla
 • Oğuzhan özbay

  Merhaba,
  Aracım 2005 model 1.4 benzin+lpg seat ibiza 2 aydır sık olmamakla beraber rölanti dalgalanması ve sürüşte çekişten düşme sorunu yaşıyorum, genelde ilk kullanımda değil 5-10 km sürüşün ardından dur kalk sonrası bir süre devam edip normale dönüyor durum hem benzin hem lpg de yaşanıyor, ayrıca bu durumdayken patırtı sesi de oluyor, nasıl bir yol izlemem gerekir.
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • öncelikle gaz kelebek adatasyon ve temizliği, düzelmez ise rölanti valfi ve araçta hava alan kaçak noktası var mı kontrolünü öneririz Oğuzhan bey

   Yanıtla
 • Ferhat

  Merhabalar aracım pegeuot 207 1.4 sıralı sistem takılı aracımda benzinde calistirdigim zaman sanki stop edecek gibi oluyor bazen etmese bile vuruntu yapıyor.benzin pompası map sensörü bobin bujileri değiştirdim ama halen düzelmedi sorun ne olabilir acaba gazda yapmıyor sadece benzinde yapıyor.Yardimci olursanız sevinirim..

  Yanıtla
  • Enjektör arızası yada düzensiz püskürmte olabilir. Bazı nadir durumlarda lpg regilatörü arızalı olduğunda araç benzinde iken emm manifoltuna gaz basımı yaparsa o da benzinde çalışmayı bozabiliyor. Bu iki noktaya da bakılmasını tavsiye ederim Ferhat bey

   Yanıtla
 • Rhmi

  Bendede 2005 Citroen c2 var benzin lpg li 1 senedir uğraşıyorum etmediğim masraf kalmadi

  Yanıtla
 • Merhabalar.bende 2006 c3 sx marka aracim var 75 hp.aracimi neredeyse 1.5 yildir kullanmaktayim ve rolanti dalgalanmasi yasiyorum ilk once bogaz kelebegini sifir ile degistirdim adaptasyonda yapildi duzelmedi sibop ayari yapildi,sarj dinamosu degistirildi,enjektorler hava aliyor denildi o yapildi,oksijen sensor kablosu,bujiler,duzelmedi,aracim soguk iken herhangi bir dalgalanma yapmiyor lakin motor isinip hararet gostergesi fan acmaya yakin derece isininca arac bu sefer dalgalanma yapip stop ediyor bazen dalgalanma cok az yapmasina ragmen stop ediyor.lpg var ama 2.3 gundur kullanimimda kapattim lpg’yi sanirim onda yapmiyor dedigim anda tekrar motor o isi seviyesine geldi ve tekrar stop etti.bir tane usta ile gorustugumde bana ust kapak sokulecek yenisi takilacak dedi halbuki ust kapak ben almadan hemen once zaten islemden gecmisti.araba kabusum oldu.ilgilenip cevap verirseniz memnun olurum

  Yanıtla
 • Emre

  Merhabalar
  benim aracım Fiat Egea 1.4 Benzinli
  sabahları ilk çalıştırmada bir sıkıntı yok devri soğuk olduğu için yüksekte başlıyor sonra devri 1 den aşağı normale geliyor ufak bir aracı hareket ettirip durduğumda rolenti dalgalanması yapıyor kısa sürüyor ama dalgalanma gün içinde birdaha böyle bir sorun yapmıyor her sabahda yaşamıyorum bu sorunu bazen 2 gün sonra bazen 1 hafta sonra bazende ertesi gün anlıyacağınız kafasına göre takılıyor araç sanki
  sorunu ne olabilir acaba
  Kolay gelsin

  Yanıtla
 • Hasan sevim

  Merhaba arabam laguna 1 2.0 8walf . Araçta rolenti dalgalanması var ısınınca geçiyor seyir halinde herhangi bir sıkıntı yok sebebi neyden kaynaklanıyor olabilir?

  Yanıtla
 • kerem

  slm laguna 1 2.0 8 v aracımı nasıl adaptasyon yapabilirim kendim rolanti motorunu ve gaz kelebegini degiştim orjinal parçalar rolanti çok yüksek dalgalanıyor

  Yanıtla
 • Hasan Tahsin

  2013 1.2 sembol tüplü benzinli araç var araç bazen geç çalışıyor rölantide dalgalanma var arada gaz yemiyor tekleme sorunu arada var motor arıza yakıyor ne yapabilirim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir