Motor Arızaları

Oksijen Sensörü Sağlamlık Kontrolü Voltaj Değerleri

Oksijen Sensörü Sağlamlık Kontrolü önemi Şudur ; Araç motor beynine bağlanıldığında oksijen sensörü kaynaklı bir hata görmek, parçanın arızalı olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle Oksijen Sensörü voltaj değerleri kullanılarak biraz daha farklı yollardan aranması gereken bir durum. Peki bu yol ve yöntemler neler aşağıda sıraladık.

Reklamlar

Oksijen Sensörü Sağlamlık Kontrolü

 • Oksijen sensörü yani diğer adı ile lambda sensörünün sağlamlık kontrolü için aşağıdaki adımları uygulayınız;
 • Oksijen Sensörü 12V Girişine Akım Gelip Gelmediğine Bakın
 • Oksijen Sensörü Çalışma Voltaj Aralıkları 1v – 0,1 V arası olup olmadığına bakın
 • Oksijen Sensörü Tesisat Bağlantısını Gözden Geçirin
 • Soket ve bağlantılarda oksit ve kopukluk olup olmadığına bakın

Oksijen sensörü sağlamlık kontrolü için voltaj değerleri ilk iki sırada yer alıyor. Bunları nasıl kontrol edeceğinizi ve hangi voltaj aralıklarında çalışması gerektiğini ise aşağıdaki başlıkta detaylandırdık.

Oksijen Sensörü Voltaj Değerleri Kaç Olmalı

Oksijen sondasında 4 adet kablo girişi görülür (Bazı araçlarda 5 kablolu modeller de mevcuttur fakat araçların %90’ınında 4 kablolu soket yapısı mevcuttur) Bu kablolardan ikisi 12v ısıtıcı devre girişidir. Kalan 2 kabloda çalışma voltaj aralığı iletim kablolarıdır.

Reklamlar

Oksijen sensörleri 1v ila 0,1v değerleri arasında çalışır. Bu değerlerden 1V zengin karışım anlamına gelirken 0,1 V fakir karışım anlamına gelir. Bu değerlerin ortası olan 0,4 ila 0,6 volt arası ideal çalışma aralığıdır. Bu aralıkta motor normal hava yakıt karışımı ile stabil bir yanma gerçekleştiriyor anlamına gelir.

Önemli Bilgilendirme : Oksijen sonra voltaj değerleri anlık olarak sürekli değişkenlik gösterir. Eğer araca OBD II ile bağlandığınızda sabit voltajlar ile karşılaşır iseniz bu oksijen sensörünün okuma yapmadığı anlamına gelebilir. Voltaj değerlerinin rölantide çok hafif fakat gaz verilince yada bırakırken değişkenlik göstermesi gereklidir. Alt kısımdaki videoda detaylı anlatımı araç üzerinde mevcuttur.

Yukarıda yazan voltaj kontrolleri ile ısıtıcı akım kontrolü en önemli oksijen sensörü sağlamlık kontrolleri arasında yer alır. Bunun haricinde fiziksel hasarlara karşı yapılacak olan tesisat ve soket kontrolleri gelmektedir. Özellikle 10 yaşını geçen araçlar yada yüksek km’li araçlarda soket ve tesisat sorunları da sık karşılaşılan oksijen sensör arızalarından birisi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Reklamlar

Videoda Araç Üzerinde Gösterdik

Yukarıda anlatın tüm teknik bilgilere ek olarak daha da detaylısını ve fazlasını videoda araç üzerinde iyi bir OBD cihazından verileri okurken anlattık. Amacınız ister Oksijen sensör verilerini analiz etmek, arızasını anlamak yada sadece kontrol etmek olsun, aşağıdaki videoyu izlemeden işleme başlamamanızı tavsiye ederim. Ayrıca videomuzu ve yazımızı faydalı buldu iseniz aşağıda yorum yapar, kanalımıza abone olarak ve videoyu beğenerek bizleri destekleyebileceğinizi unutmayınız.

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Oksijen Sensörü Sağlamlık Kontrolü Voltaj Değerleri

 • Omer Ferhat

  Hocam S.A
  Benim Mitsubishi colt aracim var lpg li.Egzos muayenesinden aracim gecmedi.Daha once lpg den geciyordum ondanda gecmedi.Sonra bir sekilde gecirdik ama sorunu cozemedik.Bu arada katalizoru degistirdimiz halde gecmedi,eskisini geri taktik sorunsuz oldugu icin.Bilgisayara taktimizda ön oksijen sensöru hatasi veriyor ama sizin gibi voltaj degerlerini filan kimse olcmedi.Yani ben kendim arastiriyorum ustaya soluyorum benim soledime gore usta islem yapiyor.Bu sensor isini sizin gibi kontrol edicek bakicak yer ariyorum.İstanbulda ikamet ediyorum bu arada.Yardimci olurmusunuz.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir