Yağ Basınç Sensörü (Yağ Müşürü) Arızası Nasıl Anlaşılır

Yağ basınç sensörü, diğer adı ile (halk arasında bu şekilde bilinir) yağ müşürü arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabı, anlaşılması en zor arızalardan birisidir. Bunun nedeni hem arızanın çok önemli ve titiz olması gereken bir arıza olması bir diğer nedeni de genelde müşürden değil sorunun farklı yerlerde aranmasından kaynaklanmaktadır.

Reklamlar

Yağ Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Yağ müşürünün araçtaki görevi, motor yağının deviniminin belli miktarlarda ve belli basınçlarda olup olmadığını ölçerek motor için yağlamanın kesintisiz olup olmadığını kontrol eder. Bu sistemde fabrika referans verilerinden farklı bir değer algılanır ise araç göstergesinde bulunan kırmızı renkli yağ lambası yanar

Genellikle müşür arka tarafı açıkta ve kablo soketi arkasında olduğu için arızaya müsait parçalardır. Bakımlarda da değiştirilmediği için bazı yağ lambası yanması durumlarının sorumlusudur.

Reklamlar
 • Yağ müşürü Arızasını en belirgin belirtisi Nedir : Aracın kontağını açtığınızda yağ lambasının yanmıyor olmasıdır. Normal şartlarda kontak açık ama araç stop halinde iken yağ ışığı yanar çalıştıktan ortalama 1 saniye sonra söner. Aracınızda hiç yanmıyor ise yağ müşürü arızalı olabilir.
 • Bazı Durumlarda Yağ Müşürü Yağ Kaçırıyor Olabilir : En kolay anlaşılabilecek ikinci Yağ Basınç Sensörü arızası sensörün dibinden dışarıya yağ kaçağıdır. Genellikle iç kısmında eskiyen contaları sebebi ile yağ kaçaklarına neden olabilir. Bu durumun çözümü müşürün değiştirilmesi ile ortadan kalkar. Sadece contalarının değişimi mümkün değildir.

Yağ Seviye Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Özellikle şunu belirtmeliyiz ki müşür ve yağ seviye sensörü farklı parçalardır. Birisi yağ basıncı ağırlıklı ölçüm yaparken diğeri yağ miktarına odaklı bir sensördür. Bu sensör genellikle eski araçlarda bullunaz. Yeni model araçlarda yol bilgisayarı yada kilometre ekranının olduğu bölümde aracı ilk çalıştırdığımızda yağ seviyesi gösterilir. Bu seviyeyi göstermek için bulunan bu sensörün arızasını anlamak oldukça pratiktir.

Yağ seviye Sensörü Arızası Anlamak İçin : öncelikle motor 1-2 saat çalıştırılmadan araç düz bir zemine çekilerek motor içi yağın tamamen alt kısma çökmesi sağlanır. Sonrasında motor yağ çubuğundaki yağ miktarına bakılır. Bu aşamadan sonra araç kontağı açılarak marşa basılır ve göstergedeki yağ miktarına bakılır. Yağ çubuğu ve göstergedeki bilgi uyuşuyor ise sorunsuz diyebiliriz. Fakat uyuşmuyor ise bir arızadan söz edilebilir.

Bu ölçümlerde birçok otorite tarafından geçerli olan ölçümün fiziksel bir ölçüm olan yağ çubuğu ölçümü olduğu bilinmektedir. O yüzden eğer bu sensör arızalı ise araçta bulunan göstergedeki bilgiler güvenilmez olacağı için belli aralıklarla motor yağının kontrolünün yapılması gerekebilir. Ayrıca en kısa sürede motor hasarı yaşayacak sorunlar olmaması için tamirinin yapılmasını öneririz. Yağ seviye sensörü arızası masum gibi görünse de farklı ve büyük motor arızaları açmaya gebe bir parçadır.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

5 thoughts on “Yağ Basınç Sensörü (Yağ Müşürü) Arızası Nasıl Anlaşılır

 • 21 Ocak 2023 tarihinde, saat 03:19
  Permalink

  Aracım 2006 passat fsi benzinli. Aracım 1 ay önce yağ göstergesi yaktı baktım yağ azalmış üstüne yağ ekledim devam ettim. Yaklaşık 1 ay sonra aracım kırmızı yağ lambası yakıp enginee stop yazıyor. Ustaya götürdüm aracın yağını ve yağ filtresini değişti. Araca 10 km biniyorum kırmızı yağ göstergesi yine yanıyor. Araç ilk çalıştığında hiçbir arıza göstergesi çalışmıyor. Taki 10 15 km yol yaptıktan sonra kırmızı yağ lambası yakıp enginee stop yazıyo. Sönüyo arıza ışığı 1 km sonra yine yanıyo ve sürekli kırmızı yağ ışığı yanıyo. Sebebinin ne olduğunu söylerseniz sevinirim.

  Yanıtla
  • 21 Ocak 2023 tarihinde, saat 04:57
   Permalink

   Yağ seviyesi normalken yanıyor ise olası arızalar, 1 – yağ pompa basıncı düşmüş olabilir (ciddi arıza) , yağ filtre ve kütüğünde basıncı düşüren bir arıza olabilir (ciddi arıza), yağ basınç sensörü arızalı olabilir

   Yanıtla
 • 21 Ocak 2023 tarihinde, saat 21:27
  Permalink

  Aracımda kırmızı yağ lambası yandığında araç motor sesinde ve performansında bi düşüş olmuyor. 10 km kırmızı yağ ışığı yanarken kullandım hararet göstergem hep 90 daydı ve ses yada motorda performansta düşüklük olmadı. Yağ pompası sıkıntısı olsa çoktan yatak sarardı. Ustama götürdüm bugün yağ karterini açıp pompa filtresini temizledi tekrar taktı. 10 km bindik tekrar kırmızı yağ ışığıyla Engin’e stop göstergesi çıktı. Yağ müşürüne bakmadı bile usta sizce ustamı değiştirmelimiyim

  Yanıtla
  • 22 Ocak 2023 tarihinde, saat 04:23
   Permalink

   Dediğiniz gibiyse müşürden olma ihtimali kuvvetli, ama kendinizi riske atmayın. gerçekten yağlamayı keserse 50-60 bin gibi rakamlar çıkabilir.

   Yanıtla
 • 22 Ocak 2023 tarihinde, saat 09:56
  Permalink

  Araca start verip çalıştırmadığumda ekran göstergelerinde yağ lambası yanmıyor. Resim atamıyorum buradan. Müşür arızasının en belirgin olanı buydu sanırım. İnş müşürdendir önümüzdeki hafta müşürü değişeceğim. Çıkan sonucu sizlerle paylaşırım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir