Motor Arızaları

Motor Gürültülü Çalışıyor İse, Motor Neden Gürültülü Çalışır

Motor Gürültülü Çalışıyor İse, sorunların büyük bir bölümü normal yada basit önlemlerle giderilebilecek nedenlerden kaynaklanıyor olabilir Genelde araç sahipleri motordan bir ses gelmesi durumunda panikleyerek motordan hasar olduğunu düşünebiliyor ve bu nedenle de Motor Neden Gürültülü Çalışır araştırmaya başlıyor. Bu yazımızda bu durumların nedenleri ve çözümlerini bulabilirsiniz.

Reklamlar

Motor Neden Gürültülü Çalışır

Motorun gürültülü çalışmasına neden olan 2 önemli neden vardır. Bunlardan ilk iki maddede belirtiler hususların çözümü basit ve masrafsız iken, ikincisinin çözümü biraz daha kompleks ve masraflı olabilir. Bu durumlar ise;

 • Motor Yağının Bazı Bölgelere Geç yada Az Ulaşması
 • Çevresel Parça ve Sistemlerden Gelen Sesler
 • Parçalar Arasında Aşınmaya Bağlı Boşluklar

Aşağıda ise bu durumların detaylarını ve çözümlerini bulabilirsiniz.

Reklamlar

Motor Gürültülü Çalışıyor İse

1 – Motor Yağını Değiştirin

Motor yağı, özellikle subap iticileri gibi bölğelere sabahları ve soğuk havalarda geç nufus eder yada tam ve yeterli nüfus edemez. Bu durum motorun gürültülü çalışmasına ve şıkırtılara neden olabilir. Yağınızı hava koşullarına uygun seçmek bu tip sorunların önlenmesinde etkilidir. Yağ seçiminin nasıl yapılması gerektiğine dair detaylı anlatım videomuza burayı tıklayarak göz atabilirsiniz. 

2 – Motor İç Kurumlarından Kurtulun

Motorun içinin kurum ve pislikler ile dolması yağlama performansını düşürerek ses sorunlarına sıklıkla neden olmaktadır. Motor içinin kurum ve pisliklerden arındırılması daha sessiz bir motor için elzemdir. Motorun içi ne kadar pis olabilir ki diye merak ediyor iseniz burayı tıklayarak kurum ve motor iç temizliği motor sesi videomuza göz atabilirsiniz.

Reklamlar

3 – Çevresel Parçalar

Bu madde, motor gürültülü çalışıyor ise çevresel parçalardan kaynaklı seslere odaklandığımız maddedir. Şarj dinamosu rulmanı, gergi rulmanı, klima kompresör otomatiği gibi parçalardan gelen sesler, moor devrine göre azalıp artacak ve motor sesi ile karıştırılabilecektir. Motor sorunsuz dahi olsa bu tip parçaların ses üretmesi araç çalışırken sese neden olacaktır. Sesin tespit edilerek giderilmesi ve arızalı parçanın yenisi ile değiştirilmesi ile sorun çözülecektir.

4 – Triger Zinciri Gevşemesi

Triger zinciri gevşediğinde yada eskidiğinde ses yapmaya meyilli bir parçadır. Bu parça yine motor devri ile senkronize şekilde motorun gürültülü çalışmasına neden olacaktır. Motor Neden Gürültülü Çalışır sorusunun cevapları arasında belki de en hayati olan madde budur. İhmali halinde motorun tam hasar alması olasılığı da bulunmaktadır. Motorun gürültülü çalışması triger zinciri kaynaklı ise yenisi ile ivedilikle değişimi gerekli olacaktır.

Reklamlar

5 – Aşınmaya Bağlı Boşluklar

Bu, özellikle yüksek yaşı olan ve yüksek km’ye sahip araçlarda sık görülen bir durumdur. Araç motorunun içinde parçalar zamanla aşınarak boşlukların oluşmasına neden olur. Bu boşluklarda araç çalışırken ses sorunlarının ortaya çıkması için yeterlidir. Bu sorunda başlangıç aşamasında yağın kalınllaştırılması kısmen çözüm olabilmekte ve ses sorununu azaltabilmektedir. Aşınma fazla ise sesten kurtulmak için tek çözüm yolu motorun reaktife edilmesidir.

Videolu Anlatım

Tüm bu yazılara ek olarak videolu olarak anlatımımız da mevcuttur. Aşağıda video bağlantısını görebilirsiniz. Videoda bu yazılanlara ek olarak teknik anlatımlar da içermektedir. Yazımızı ve videomuzu faydalı bulur iseniz abone olarak ve yorum yazarak bize destek olmayı ihmal etmeyin.

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Motor Gürültülü Çalışıyor İse, Motor Neden Gürültülü Çalışır

 • Hasan09

  Merhabalar. 2005 otomatik vites civic aracim var. 2 hafta kadar önce aracın silindir kapak contasi değişti bu değişimde subaplar da eridiği icin subaplar da değişti. Sonrasinda iki durum olustu:
  1) Arac sesli çalışmaya başladı ilk başlarda cok ses vardi fakat su an biraz azaldi fakat yokusta yada bitaz zorlamak gerektiginde bağırıyor sanki abart egzost varmış gibi bi ses çıkarıyor
  2) Arac yokusta ciddi farkedilir şekilde güç kaybediyor. Bağırıyor fakat hizlanamiyor.
  Oncesinde devir aldirip 110 120 ile çıktığım yokuslari 60 80 civarinda anca çıkıyorum.
  (Not: araci baska sehirde ailemin yasadigi sehirde yaptirdim ertesi gun kendi memleketime geldim ustaya tekrar gidemedim de)

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir