Ön Takım Arızaları

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır

Motor Takozu yada diğer adı ile motor kulağı arızası nasıl anlaşılır öğrenmek için tek yapmanız gereken belirtileri takip etmektir. Bu yazımızda da Motor Kulağı Arıza belirtileri nelerdir bulabilirsiniz. Bu sayede aracınızdaki sorunun bu parçadan olup olmadığını kendiniz de test edebilirsiniz.

Reklamlar

Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır

Bu konuda ilk yöntem belirtileri takip ederek arıza tespitini yapmaktır. Diğer yöntem ise fiziksel ve elle kontrolleri gerçekleştirmektir. Aşağıda iki yöntem için de detaylı bilgileri ve video ile desteklenen anlatımları bulabilirsiniz. Araçlarda biri alt biri üst olmak üzere iki adet motor kulağı bulunur. Üst motor kulağı aracın sağ üst köşesinde. Alt motor kulağı ise aracın arka / orta alt kısmında bulunur.

Motor Kulağı Arıza Belirtileri Nelerdir

Motor kulağı arıza belirtileri arasında en sık görülen ve aynı zamanda siz araç sahiplerinin en basit anlayabileceği belirtiler şunlardır;

Reklamlar
  • Rölantide araç içine sirayet eden sarsıntı
  • Gaza Basınca araçta sarsıntı ve vuruntu
  • Gazdan ayağınızı çekince sert vuruntu ve sarsıntı
  • Özellikle sabahları artan titreşim ve trim sesleri
  • Motordan Gelen Tak Tak Sesleri (rölanti ve soğukta artan şekilde)
  • Aracın gaza bastıkça direksiyonda titreme (Alt kulak içinden aks geçen araç modellerinde)
  • Seyir Halinde Ön kısmın Sallanması (Alt kulak içinden aks geçen araç modellerinde)

Bazı Motor Kulağı Arıza Belirtileri, motor kulağının konumuna ve mühendisliğine göre araçtan araca farklılık gösterebilir. Bu nedenle de belirtilerin yanında ek açıklamaları da yazdık, araç model tarzına göre belirtileri takip edebilir yada yukarıdaki liste ile arızadan kesin emin olamadı iseniz fiziksel kontrol adımına geçebilirsiniz.

Fiziksel Motor Kulağı Arıza Tespiti

Motor takozu arızası nasıl anlaşılır sorununun kesin yöntemi budur. Yapmanız gereken motor üst takozu ve alt takozunu öncelikle fiziksel olarak kontrol etmektir. Kopukluk yada çatlak görmeniz durumunda parçanın hasarlı ve arızalı olduğu kesinlik kazanmış olacaktır.

Reklamlar

Bazı nadir durumlarda motor kulağı içindeki kauçuk yapı, kopmasa da zamanla özelliğini ve esnekliğini yitirerek, yukarıda belirtileri hafif şiddette de olsa yaşamanıza neden olabilmektedir. Bu gibi bir durum yaşandığında arıza tespiti için  parçanın kastırılması sallanması (genellikle levye yardımı ile kastırılır) ve sayede esnemesinin kontrol edilmesi işlemi gerçekleştirilir. Parça özelliğini tam olarak ifa edemiyor ise değiştirilir ve araçtaki sorunlar bu sayede son bulur.

Videolu Anlatım

Tüm bu yazılara ek olarak videolu olarak anlatımımız da mevcuttur. Aşağıda video bağlantısını görebilirsiniz. Videoda bu yazılanlara ek olarak teknik anlatımlar da içermektedir. Yazımızı ve videomuzu faydalı bulur iseniz abone olarak ve yorum yazarak bize destek olmayı ihmal etmeyin.

Reklamlar
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Motor Kulağı Arızası Nasıl Anlaşılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir