Ön Takım Arızaları

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır? Belli olur

Aks arızası nasıl anlaşılır sorusuna aşağıda 4 madde halinde belirtiler sıralanmıştır. Bu belirtilere bakarak kolayca aks arızası nasıl belli olur öğrenebilirsiniz. Aks üzerinde herhangi bir arıza meydana gelmiş ise, arızanın erken teşhisi, arızanın büyümeden çözülmesi ve yolda kalma sorunları gibi sonuçların ortaya çıkmaması için son derece önemlidir. Siz araç kullanıcıların ufak belirtileri izleyerek bu sorunun başlangıcında fark etmeleri ve hem maliyet hem sonuç olarak arıza fazla büyümeden çözülmesi adına Aks Arızası Nasıl belli olur aşağıdaki makalemizden öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır

  • 1 – Araçta Garip Titreşimler : Aks mili, direk olarak çekiş tekerlerine bağlıdır. Aks arızası ile oluşan boşluklar bir takım salınımlara neden olur. Bu da araç seyir halinde iken ön takımda titreşimlere neden olur. Bu durumu sürücü genelde direksiyon titremesi şeklinde hisseder. Bu durum aracın hızı ile paralel olarak artar. Aracınızda buna benzer bir durum yaşıyor iseniz ön takımı ve aksları kontrol ettirmeniz arızanın büyümemesi için önemlidir.
  • 2 – Ses Tıkırtı ve Garip Tepkiler : Özellikle kalkışlarda, kasislerde ve vites aralarında takırtı şekilde sesler çıkabilir. Ayrıca sağa sola tam direksiyon çevirip dönerken şiddetli sesler gelebilir. Bu tip sesler direkt olarak aks arızasını akla getirir. Ses sorunları aksın arızasının başlangıç aşamasına geçtiğini gösterir. Daha faza ihmal edilir ise aks kopması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.
  • 3 – Yağ Kaçaklarını İzleyin : Aks arızaların %70i yağsızlık nedeni ile ortaya çıkar. Akslar yağ bakımı gerektirmez. Körükler içi gres yağ ile doludur ve yenileme gerekmez. Fakat bu plastik aksamlar zamanla yırtılabilir ve içinde bulunan gres dışarıya atılır. Bu durum parçaların hareketleri nedeni ile aşınmaya ve arızaya neden olur. Aks üzerinde olası yağ kaçaklarının olup olmadığını fiziksel olarak kendiniz bile çok kolayca kontrol edebilirsiniz. Hatta bu kontrol için aracı kaldırmanıza dahi gerek yoktur. Ön davlumbazlara bakarak aksın dış kısmında bir kaçak olup olmadığını görebilirsiniz. İç kısmında kaçak olup olmadığını da motor kaputunu kaldırarak bakabilirsiniz.
  • 4 – Araç Hareketsiz Kaldı İse : Araç normal şekilde çalışıyor ve vitese taktiğinizde normal şekilde gaz veriliyor ses normal ama araç hiçbir şekilde hareket etmiyor ise aracınız vites kutusundaki hareketi tekerlere aktarmıyor demektir. Bu durumun nedeni aksın tamamen kopması yada yuvasından çıkması gibi nedenler olabilir. Bu belirti yolda kaldığınız anlamına gelir ve genelde sorun bulunduğunuz yerde çözülemez. Bir yol yardım ekibi de arızanıza çözüm olmayacaktır. Aracın bir çekici vasıtası ile servise çekilmesi gerekmektedir.

Bu belirtiler haricinde irili ufaklı fazla sık görülmeyen bazı farklı belirtiler araç modellerine göre görülebilmektedir. Fakat aks arızası nasıl belli olur sorusuna verilecek en sık görülen belirtiler bunlardır.

Bakım Alışkanlığına Bunu da Ekleyin

“Ülkemizde pek yaygın olmasa da araç periyodik bakımlarında aracın bir lifte kaldırılarak ön takım parçalarının kontrolü olası arızaları başlangıç aşamasında tespit etmenize ve arızaların büyümeden en ekonomik şekilde çözümünde etkilidir. Çoğu yetkili servis bu politikayı uygulayarak periyodik bakımlarda genel kontrol yapmakta fakat bu durum özel servislerde pek yaygın değildir. Araçların büyük çoğunluğunun bakımlarının özel servislerde yapıldığı düşünülür ise siz okuyucularımızın da büyük çoğunluğu bu servislerde bakımlarını yaptırmakta sonucuna varabiliriz. Siz değerli araç kullanıcılarımız bakım için aracı bırakırken genel kontrol yapılmasını ısrarla talep edin ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Aksi durumda aks arızaları işlerinizin en acil olduğu bir anda beklenmedik bir şekilde sizi yolda bırakacak potansiyele sahiptir. ”

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir