Direksiyonu Çevirince Gelen Tak Sesi, Küt Sesi, Tık Sesi

Direksiyonu çevirince gelen tak sesi, genellikle aks yada direksiyon kutusu arızası gibi düşünülse de bu arızaların çoğu zaman nedeni amortisör üst takozu olabilmekte. Araç hareket halinde yada dururken hiç fark etmeksizin direksiyonu sağa ve sola çevirirken takırtı sesleri bu parçayı akla getirir. Aşağıda bu parçanın arızalı olup olmadığını teyit etmeniz için yöntemler ve videolu anlatım (araç üzerinde) mevcuttur.

Reklamlar

Direksiyonu Çevirince Gelen Tak Sesi Geliyor İse

Bu durum genelde amortisör üst takozu ve bilyası kaynaklıdır. Gerçekten bu sesin nedeninin amortisör üst bilyası ve takozu olup olmadığını netleştirmek için aşağıdaki uygulamayı sırası ile aracınıza uygulayın.

 1. Kaputu Açın
 2. Amortisör Üst Kulesine Elinizi Koyun
 3. Başka birisi araç içinde direksiyonu sağa sola çevirsin.
 4. Takırtı sesi geldiğinde elinizde sert bir titreşim hissedip hissetmediğinize bakın
 5. Bu işlemi her iki teker için de tekrarlayın.

Bu sayede amortisör üst kulesinde bir sorun olup olmadığını kendiniz de kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Ayrıca araç üzerinde detaylı olarak bu anlatılanların nasıl uygulandığını gösteren videomuz da aşağıdadır. O videoya’da göz atabilirsiniz. Ayrıca araçta yaşadığınız sorunun ayrıntılı anlatımı ve çözümleri de videoda yer almaktadır. Bu nedenle videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederiz.

Reklamlar

YouTube player

Faydalı buldu iseniz kanalımıza abone olarak , videoya beğeni ve yorum bırakarak bize destek olabilirsiniz. Youtube Kanalımıza Gitmek İçin Burayı Tıklayınız

Sesin Çözümü İçin Ne Yapılabilir 

 • Parçayı Değiştirmek
 • Parçayı Yağlamak

Tabi ki değiştirmek kesin bir çözümdür. Ama daha ekonomik şekilde sorunun gidermek de bazı durumlarda mümkün olabilmektedir. Amortisör üst kulesini aralıklardan iyi bir zincir sprey, sıvı gres ile yağlamak çoğu durumda ses sorunlarının önüne geçerek direksiyonu çevirince gelen tak sesi sorununu kesebilmektedir. Maliyetsiz ve uygulaması kolay bir yöntem olduğu için de araç sürücüleri tarafından birkaç dakika içerisinde uygulanabilir.

Reklamlar

Ayrıca hazır sıvı gres yada zincir sprey temin etmiş iken araç altındaki bazı ön takım parçalarını da yağlamayı düşünebilirsiniz. Aracı krikoya kaldırıp gerekli önlemleri aldıktan sonra, tabla burçları terazi lastik ve çevresi hareketli eklemli parçaların yağlanmasını sprey ile yapabilirsiniz. Bu durum daha sessiz bir ön takımı size sunacaktır.

Bu yağlama işleminin de detayları ve nasıl uygulandığı videoda mevcut. Aracınızda direksiyonu çevirince gelen küt sesi sorunu yaşıyorsanız o videoda yukarıda anlatılan yağlama önerisinin uygulanışını da görmeniz mümkün olacaktır. Bu sayede direksiyonu çevirince gelen Tık sesi sorununu çözmenize fayda sağlayacaktır.

Reklamlar

Tak Sesi Ne Derece Ciddi

Konu ön takım olduğunda her parça güvenlik riski doğurabilir. bu nedenle de direksiyonu çevirirken gelen takırtı, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Yukarıda bahsettiğimiz nedenden yani amortisör üst kulesi kaynaklı olmama ihtimali her zaman vardır. Ön takımın hayati parçaları kaynaklı ise bu durum sizi yolda bırakabilir, seyir halinde hasar alarak kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle de bu tip ses sorunları için genelde ihmal edilmemesi ve kaynağının öğrenilerek tamirinin ivedilikle yapılması, önerimizdir.

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

4 thoughts on “Direksiyonu Çevirince Gelen Tak Sesi, Küt Sesi, Tık Sesi

 • 18 Nisan 2023 tarihinde, saat 12:52
  Permalink

  Merhabalar kolay gelsin ben fransada yaşıyorum alfa romeo giulia 2016 aracım var 8 tane garaja ve kendi servisine götürdüm sorunum çözülmedi. Direksiyonu tam sağa cevirip ilerleyince tak tak tak diye bir ses geliyor metalin metale vurması gibi rot ve kolları değişti direksiyon kutusu değişti eski direksiyon kutusu rektefiye oldu yine ses devam ediyor. Bana bu konuda Bi cevap verirseniz sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim

  Yanıtla
  • 20 Nisan 2023 tarihinde, saat 08:26
   Permalink

   Bu seste genelde aks kafalarına bakarız biz. bahsettiğiniz kontrol yerlerinde aks kafası yok. akslar bir kontrol edilsin öneririz Özgür bey

   Yanıtla
 • 17 Mayıs 2023 tarihinde, saat 15:34
  Permalink

  Merhaba,

  2015 mazda 2 model arabam var. Direksiyonu en sola sonuna kadar çevirip hafif sağa çevirmeye başlayınca tek sefer tak diye yada tık diye bir ses geliyor. Ancak zıttı yönder sonuna kadar çevirip bıraktığımda yapmıyor.
  Acaba nedendir üstat?

  Yanıtla
  • 17 Mayıs 2023 tarihinde, saat 15:50
   Permalink

   Hareket ederken ise aks, dururken oluyor ise amortisör üst kulesi daha olası Berk bey

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir