Ön Takım Arızaları

Aks Neden Bozulur ve Arızalanır

Aks Neden Bozulur aşağıda 4 madde halinde verilmiştir. Araçtaki tüm yedek parçaları belli kullanım ömrüne sahip olsa da tüm arızalar yıpranma nedeni ile meydana gelmez. Söz edilen kullanım ömrünü kısaltan ve arıza olasılığını arttıran birçok neden mevcuttur. Bazıları basit önlemler alınarak geciktirilebilecek durumlardır. Bu yazımızda Aks Neden Bozulur detaylıca öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Aks Neden Bozulur

  • Yağsız Kalması Nedeni İle Bozulur : Aks içerisinde mafsal ve mafsal hareketlerini sağlayan birkaç adet rulman bulunan bir parçadır. Bu parçalar sürekli hareket halindedir. Aşınmaları engellemek ve dış etmenlerden korumak adına parçanın bu kısımlarında körükler bulunur. Körüğün içi ise gres yağı ile doludur. Bu körükler zamanla genleşme yıpranma gibi nedenlerden kopabilir, yırtılabilir yada uç sekmanları açılabilir. Aks körüğü yırtılırsa ne olur : Bu durumda içindeki gres yağı dışarı boşalır ve parça yağsız kalarak bozulur.
    • Çözümü İse : Her bakımda araç lift’e kaldırılarak ön takım parçaları da kontrol edilmelidir. Bu sayede olası yıpranmalar önceden yırtık oluşmadan gözlemlenir ve parça değiştirilir. Bu sayede aks bozulmadan önlem alınmış olur
  • Ön Takım Sorunları Nedeni İle Bozulur : Aks çalışma sistemine direkt olarak etkisi olan ön takım parçaları bulunur. Araç tablası, motor beşiği veya alt motor takozlarında meydana gelebilecek arızalar aksın çalışma boşluğunda değişikliklere neden olur. Bu durum aks hareketlerinde mukavemete neden olarak zamanla aksın bozulmasına neden olacaktır.
  • Sert Darbe ve Kasisler : Kasisler ön takıma zarar verir ve bunu herkes bilir. Akslar da ön takım parçası olarak düşünülebilir. Sert kasislerde bu parçaların iç rulmanlarında sorunlar oluşarak zamanla artan ses sorunlarına neden olabilir. Bu gibi sorunları yaşamamak adına kasislere ve darbelere karşı dikkatli olunuz
  • Yıpranmaya Bağlı Arızalar : Her ne kadar dikkat edip bakımları zamanında yaptırmış olsanız bile makalemizin girişinde de bahsettiğimiz gibi her hareketli parçanın bir kullanım ömrü vardır. Aracınız model yılı ve kilometre itibari ile uygun şartlar oluşmaya başladı ise hiçbir etmen olmasa dahi yıpranmaya bağlı olarak da zamanla arızalar oluşabilir.

Bu nedenler aks neden bozulur sorusunda en sık karşılaşılan nedenlerden olup bunlar haricinde nadir görülen farklı sebeplerden de bozulmalar yaşayabilirsiniz. En sık bozulma nedeni her zaman yağsız kalmadır. Her 10 aks arızasından 7 si aks körüğü patlaması nedeni ile meydana gelir desek abartı olmaz. Bu nedenle aks arızalarını önlemek istiyorsanız körük kontrollerini her yağ bakımında rutin hale getirebilirsiniz.

Aks Körüğü Patlarsa Ne Olur

Bu durum, aracı bir lift’e kaldıramadan bile dışarıdan anlaşılabilecek bir arızadır. Aks körüğü patlarsa aks içindeki gres dönme ivmesi ile dairesel olarak çevreye saçılır. Bu durumda iç aks körüğü patlaması durumunda motor içine ve motor alt muhafazasına gres saçılacak ve kaputu açtığınızda bu yağ pisliklerini görebileceksiniz. Eğer dış aks körüğünde patlak meydana gelir ise davlumbazlarda yoğun gres pisliği görürsünüz. Bu şekilde aks körüğünde bir sorun olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir