Ön Takım Arızaları

İç Aks Kafası Bozulursa Ne Olur Çekişi Etkiler mi

Aks Kafası Bozulursa Ne Olur aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Ayrıca aks kafası bozulursa çekişi etkiler mi gibi ek bilgilere de yer verilmiştir. Araçta Aks, Ön iki tekerde bulunan bir ucu poryalara bağlı diğer ucu vites kutusuna bağlı olan, araçta çekişi sağlayan parçadır. Bu parçalarda her birinde 2 adet olmak üzere 4 tane aks kafası bulunur. Bunlardan 2 si iç 2 si dış aks kafasıdır. Bu yazımızda aks kafaları bozulursa ne olur ve aks arızası çekişi etkiler mi sorularına detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

Reklamlar

Aks Kafası Bozulursa Ne Olur

Aks kafası iç kısımda bir mafsal ve kenarlarında rulmanlar bulunan araç hareketine paralel olarak dönen ve aracın direksiyon hareketleri ile amortisör hareketlerine göre iç mafsalları hareket eden bir parçadır. Aks kafası bozulursa yukarıda bahsi geçen hareket mekanizması sağlıklı çalışmayacaktır. Bu parça arızalanır ise aşağıda verilen iki olası sonucun ortaya çıkmasına neden olacatırç

 1. Ses Sorunları Ortaya Çıkar : Aks kafaları hareketli parçalardan ve rulmanlardan oluştuğu için arızalanmaya başladığında ses sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Genelde aks kafası bozulmasının ilk işareti sestir. Eğer aracınızda kasislerde ve sağa sola dönüşlerde takırtı şeklinde sesler geliyorsa aks kafalarında bozulmalardan şüphe edilebilir.
 2. Aks Kopabilir : Bozuk parçalar aks kafası iç kısmında mafsalında direnç oluşturur. Bu durum dönüş kuvvetine mukavemet uygular. Bu durum arttıkça aks kafasındaki baskı da artar. En nihayetinde bu aks kafasının kopmasına neden olur. Bu durumda araç hareketsiz kalacaktır ve çekiş tamamen ortadan kalkacaktır. Bu durum aks kafası bozulmasının son aşamasıdır diyebiliriz

İç Aks ve Dış Aks Arasındaki Fark Nedir

İç ve dış aks kafaları arasında yapısal farklar çok azdır. İkisi de mafsallı olsa da iç aks kafası direksiyon hareketlerine göre daha fazla döndüğü için daha hareketli ve daha esnek bir yapıdadır. Fakat iç aks kafası daha az hareketlidir diyebiliriz. Yapısal olarak hemen hemen aynıdır.

Reklamlar
YouTube player

Aks Arızası Çekişi Etkiler Mi

Aks, şanzımanda üretilen çekiş gücünü tekerlere ileten bir ara parçadır. Çekiş bu parçadan iletildiği için bir arıza durumunda çekişi etkileyeceği düşünülür. Fakat bu düşünce yanlıştır. Aks arızalı da olsa sağlam da olsa aracın çekişini etkilemez. Sadece ses ve benzeri durumlarla arıza kendini belli eder ve ihmal edilirse kırılmalar meydana gelir.

Önemli Bilgi : Aks, iç kısmında yağ bulunan basit bakımlarla uzun süre arızasız şekilde kullanılabilecek bir ön takım parçasıdır. Aracınızda aks arızası olduğunu düşünüyor iseniz değişim gerekmeden ufak bakımlarla sorununuz çözülebilecek durumda da olabilir. Aks ile ilgili onlarca konu sitemizde mevcuttur. Tüm bu çözümlerle alakalı yazılarımıza ön takım arızaları kategorimizden yada site içi aramayı kullanarak göz atmanızı tavsiye ederiz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “İç Aks Kafası Bozulursa Ne Olur Çekişi Etkiler mi

 • Mehmet

  Slm ustalar size bir sorum olacaktı aksla alakalı

  Yanıtla
 • Mehmet

  Benim araç focus 1 sorun 2 viteste giderken 40 la veya 50 le arası sallıyor hız artıkça titreme olur ayamı gazdan çektim de halen devam ediyor sürekli balans diyorlar yaptırdım jant lastiği şıfır aldım halen var aks değişmedim ustaların bazıları aks laleleri yapar diyorlar
  Aks tamiri yaptırmak randıman verirmi sorularımı cvplarsanız sevinirim

  Yanıtla
  • genelde ewn sık balanstan yaptığı için öyle diyorlar Mehmet bey, aks lalesi yada motor alt kulak aks içinden geöiyorsa kulak arızası yada kopması da titreme sallanma yapar. bu kısımları da bir kontrol ettirin

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir