Elektrik Arızaları

Alternatör Rulman Sesi Arızası Nasıl Anlaşılır

Alternatör Rulman Sesi Arızası Nasıl Anlaşılır 3 madde halinde aşağıda sıralanmıştır. Alternatör, Diğer adı ile şarj dinamosu, dönüşünü sağladığı ve kayışın bağlandığı uç kısmında bir rulman bulunmaktadır. Bu rulman araç çalıştığı sürece sürekli olarak motor devrine paralel bir hızda dönmektedir. Bu parçada arıza olması durumunda Alternatör Kayışı Rulmanı Sesi Gelmesine neden olacaktır. Fakat bu sesi diğer seslerden ayırmanızı sağlayacak belirtiler aşağıda verilmiştir.

Reklamlar

Alternatör Rulman Sesi Arızası Nasıl Anlaşılır

  1. Kaputu Açarak Sese Bakılması : En basit ve herkesin yapabileceği bir yöntemden başlayalım. Alternatör gergi rulmanı sesi, Genellikle ince tiz bir uğultu şeklinde duyulur. Alternatörler çoğu araçta motorun üst kısmında gözle görünebilir bir konumda bulunur. Bu ses motor devrine paralel olarak artıp azalır. Siz gaza bastıkça ses artar rölantide ise ses azalır. Şarj dinamosu bilyası sesi kaput açılarak şarj dinamosu odaklı sese bakılır. hafif motor devrini değiştirecek şekilde ses dinlenerek sesin Şarj dinamosu Uğultu sesi olup olmadığına bakılır.
  2. Ses Tespit Cihazı Kullanılması : Servisler tarafından uygulanan en pratik yöntemdir. Uygulanması oldukça hızlı ve pratiktir. Motor çalışırken tüm rulmanlara cihaz yaklaştırılarak sesin hangi rulman kaynaklı olduğu tespit edilir. Bu işlemi bir özel yada yetkili serviste yaptırmanız gerekmektedir.
  3. Rulmanı Sökerek Kesin Tespit : Cihazlar ve insanın kendisi her zaman için yanılmaya müsaittir. Şarj dinamosu bilyası sesi kesin tespiti rulmanın sökülerek fiziki kontrolüdür. Bunun nedeni söz konusu parça ve bilyaya yakın kasnak ve gergi bilyası sesi de olabileceği için karıştırılmaması adına fiziki kontrol yapılması da önemlidir. Bu işlem için şarj dinamosu sökülür. Sonrasında uç kısmındaki rulman sökülerek dönüşüne bakılır. Hem dönüşünde çıkardığı sese hem de manuel olarak döndürdüğümüzde bir muhavemet olup olmadığı kontrol edilir. Bilyalar çok rahat ve seri dönen parçalardır. Elinizle çevirdiğinizde birle onlarca tur attıktan sonra duracaktır. Fakat sökülen parçayı çevirdiğinizde zor dönüyorsa yada dönüyor fakat hemen geri duruyor ise iç kısmındaki sistemin bozulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Alternatör Rulmanı Bozulursa Ne Olur

Söz konusu parça bozulursa ilk belirti sestir. araçta ses sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Arıza bu aşamada giderilmez ise zamanla tamamen bozularak kilitlenerek dönüşünü kesmesine neden olur Bu durum şarj dinamosunu işlev dışı bırakacağı gibi kayışa uygulanan eylemsizlik mukavemeti nedeni ile kayışa da zarar vererek kopmasına neden olabilir. Kayış kopar ise ona bağlı olan diğer parçaların da işlev dışı olmasına neden olacaktır. Bu durumun anlamı örneğin devridaim pompasının da devre dışı kalmasına ve ağır motor hasarlarının oluşmasına neden olabilecektir.

Bu ve bu gibi nedenlerden dolayı siz değerli araç sahiplerine tavsiyemiz Şarj dinamosu kasnağı sesi yada rulman sesi olduğundan şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden ve arızayı ihmal etmeden tamirinin gerçekleştirilmesini sağlamanız yönündedir.

Reklamlar
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir