Soğutma Sistemi Arızaları

Hararet Yapan Araba Stop Edilir mi?

Aracın beklenmedik bir zamanda hararet yapması her sürücünün başına gelebilecek bir arızadır. Bu nedenle Hararet Yapan Araba Stop Edilir mi gibi teknik bilgiler hasarı azaltma da çok hayati bir rol oynamaktadır. Bu tip arızalarda arızanın çözümü yada ne olduğundan daha önemli olan o anda ne yapacağınızdır. Çünkü aracın hararet yapmasından daha çok, bu esnada sizin davranışlarınız aracınızda oluşacak hasarı belirleyen en önemli etken olacaktır. Bu nedenle aşağıda aracınız hararet yaptığında işinize yarayacak bilgileri bulabilirsiniz.

Reklamlar

Hararet Yapan Araba Stop Edilir mi?

Bu kararı vermek için aracınızın hararetinin kaç olduğunun önemi vardır. 90 100 110 hatta yeni tip motorlarda 115 e kadar araç stop edilse dahi sorun olmaz. Fakat çok daha yüksek ısılarda aracın stop edilmesi pek önerilmez.

Hararet yapan arabanın motorunu stop etmememizin nedeni araç motorunun hareketli metal aksamlarının ısı nedeni ile birbirine kaynaması durumunun yaşanma ihtimalidir. Örnek vermek gerekir ise aracınızın piston sekmanları hararete en dayanıksız parçadır. Motor bloklarına bitişik şekildedir. Yüksek ısılarda araç stop edilir ise söz konusu ince halka tel şeklinde olan piston sekmanları piston gömleklerine kaynayarak motor hasarına ve aracın tekrar çalışamayacak bir hale gelmesine neden olabilir.

Reklamlar
YouTube player

Stop Etmeden Yapılabilecekler Nelerdir.

Bu soruya da aracın neden hararet yaptığına göre değişik cevaplar verilebilir. Araç radyatör fanı çalışmadığı için hararet yapıyorsa hararetli iken stop etmek yerine aracı seri şekilde sürmek ön kısımdan giren hava ile radyatörlerdeki suyun soğumasına ve hararetin düşmesine yardımcı olacaktır. Bu aşamadan sonra stop etmek çok daha mantıklıdır.

Fakat devirdaim pompası gibi bir arızadan araç hararet yapıyor ise bu durumda motor içindeki sıvı hiç değişmediği için aracın harareti yükseliyor olacaktır. Bu aşamada yapılacak olan şey hem araç kullanıcısı acısından risklidir hem teknik bilgi gerektirir. Araç seri şekilde de olsa rölantide de olsa hararet düşmüyor ise kritik derecelere gelmemiş ise stop edilebilir. Fakat araç kritik derecelere ulaşmış ise motor içerisindeki suyun radyatördeki soğuk suyla yer değişimini manuel olarak sağlayabilirsiniz.

Reklamlar

Önemli Not : bu işlem ciddi yanıklara ve kazalara neden olabilir. Bilmiyor iseniz denemeyiniz. Teknik bilgisi olan kişilerce yapılmalıdır.
Bu gibi durumda araç teknisyenleri radyatör çıkış hortumunu söker (uzun tornavidalar ve koruyucu giysiler kullanılmalıdır. Sıcak kaynayan su patlama şeklinde fışkırarak sizi yaralayabilir) buradan motor içindeki su vakum etkisi ile dışarı atılır. Aracın genleşme kabında soğuk su koyulur. Bu işlem motor hararetinin normal derecelere düşene kadar devam edilir. Sonrasında araç stop edilir.

Yaralanmalara Açık Bir Yöntem. Aman Dikkat!

Hararet yapan arabanın soğutma sıvısı 150-170 derecelere ulaşabilir. bir sıvı bu kadar yüksek sıcaklıklarda normal kütlesinden daha fazla bir kütleye dönüşür. Isındıkça genleşme klasik bir fizik kuralıdır. Fakat soğutma sistemi alanı sabit olduğu için ısınan su ile birlikte soğutma sisteminde bir pozitif basınç oluşur. Bu basınç siz bir radyatör hortumunu söktüğünüzde yada genleşme kabının kapağını açtığınızda büyük bir basınçla fışkırır. Fışkıran suyun derecesinin 150-170 santigrat olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle yukarıdaki yöntemi uygulamak normal kullanıcıları aşan bir işlemdir. Ayrıca hangi hortumu sökeceğinizin de iyi tespit etmeniz gerekir. Bu da otomatik mekanik konusunda teknik bilgi gerektirir.

Reklamlar

Motora Su Dökmeyin

Genelde hararet yükselince motorun soğuması için araç motoruna su dökülmesi sıklıkla karşılaşılan bir alışkanlık. Motor çok sıcak iken soğuk su dökülmesi ani genleşme ve sıkılaşma durumlarına neden olacak ve motor bloğu bu durumda çatlayacaktır. Araç hararet yapmasın derken tamamen motorunuzdan olabilirsiniz. Bu nedenle Hararet Yapan Araba Stop Edilir mi sorusunun cevabı kadar önemli olan ikinci şey ise motora soğuk suyun dökülmemesi gerektiğidir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir