Elektrik Arızaları

Akü Lambası Neden Yanar? Yanıp Sönüyorsa Çözümü

Bu yazımızda Akü Lambası Neden Yanar ve sık sık görülen akü lambası yanıp sönüyor sorununa değiniyoruz. Araçlarda gösterge panelindeki her bir ışık sürücüye araçtaki farklı arızaların bildirimi açısından önemlidir. Bu ışıklardan birisi de akü lambası (şarj lambası olarak da anılabilmektedir) dır. Bu yazımızda akü lambası neden yanar ve neden yanmaz, bazen yanıyorsa ne anlama gelir tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Reklamlar

Akü Lambası Neden Yanar

Akü Lambasının yanması aracın aküsünün şarj edilmediğinin araç sürücüsüne bildirildiği bir arıza ışığıdır. Söz konusu lamba yanıyorsa akünüzün telefon bataryasından farkı kalmaz. belli bir süre sonra bitecek ve araçtaki hayati öneme sahip donanım ve parçalara yeteri kadar akım gücü gitmeyeceği anlamı taşır. Bu lamba yanıyor ise söz konusu şarj sisteminde bir arıza meydana geldiğini anlarsınız

Akü Lambası Yanıp Sönüyor İse

Bu durum direkt bir arıza olmasa da dolaylı olarak yine bir arıza olduğu anlamına gelir. Akü Lambası Neden Yanıp Söner Örnek vermek gerekir ise bazı donanımları açtığınızda yada araç elektrik akım gereksinimi arttığında yanar azaldığında sönebilir. yada motor devri arttığında yanar azaldığında sönebilir.

Reklamlar

Bu durum akünün şarjı tamamen kesmediği ama belli durumlarda şarjın kesildiği anlamına gelebilir. Bu nedenle akü lambası bazen yanıyor ise konu önemsiz demek değildir. Söndüğü her an da arızanın gittiği ve tekrar oluşmayacağı anlamına gelmez.

Akü Lambası Neden Yanmaz

Araçlarda olması gereken normal durum şu şekilde gelişmesi gerekir. Araç çalışmıyor olduğu her durumda (kontak takılı ise ve ilk kademe haricinde bir kademe konumunda ise) akü lambası yanıyor durumda olması gerekir. Araç çalıştığında ise birkaç saniye içerisinde sönmesi gereklidir. Eğer akü lambası hiç yanmıyor ise yine bir arıza var demektir. Bu arızalar ise gösterge paneli yada bazı elektronik devreler hatta araç kontrol ünitesi ile alakalı bile olabilmektedir. Akü lambasının yanması ne kadar sorun ise akü lambası yanmıyor ise o kadar sorun ve çözülmesi gereken bir arıza anlamına gelmektedir. Sizlere tavsiyemiz ileride oluşabilecek bir arızanın lambanın çalışmadığı için fark edemeye bileceğinizi ve arızanın büyüyebileceği yada yolda kalma gibi istenmeyen sonuçlara yol açabileceği için bu tip arıza söz konusu ise tamiri vakit kaybetmeden yaptırmalısınız.

Reklamlar
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

4 thoughts on “Akü Lambası Neden Yanar? Yanıp Sönüyorsa Çözümü

 • Hasan minaz

  SELAM aracım hareket halindeyken akü göstergesi yanıp yanıyor istop edip tekrar çalışınca bir muttet sonra tekrar yanıyor nazende yanıp sönüyor

  Yanıtla
  • Genelde araçlarda, motor kontrol ünitesi şarj algılamadığında direk lamba yakmaz bir süre şarj devam etmezse yakar. anlık kızarmaların önüne geçmek için. kısacası şarjı bir kontrol edin aracınız şarjı kesmiş olabilir hasan bey

   Yanıtla
 • Asım Özdemir

  Araç geri vitese geçerken akü lambası yanıyor
  Ve fire bakıldığında olsa yine yanıyor
  Sebebi nedir

  Yanıtla
 • Asım Özdemir

  Aku lambas ıFrene basıldığında yine yanıyor

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir