Ateşleme Sistemi ArızalarıElektrik Arızaları

Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır? Bobin Neden Arıza Yapar?

Benzinli ve LPG’li araçlarda sıklıkla meydana gelen ateşleme sistem arızalarından olan bobin arızası ile ilgili olarak,  Ateşleme Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır? ve eğer arızalı olduğundan şüphe ediyor iseniz Bobin Neden Arıza Yapar sorularına cevaplar bulabilirsiniz.

Reklamlar

İster site içeriğimizi okuyarak isterseniz sizler için hazırladığımız videoya göz atarak konu hakkında tüm bilgilere sahip olabilirsiniz. Bizlere destek olmak için youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız

Ateşleme Bobini Arızası Nasıl Anlaşılır?

Ateşleme bobini arızalandığı zaman arızanın geliştiği noktaya ve arıza tipine göre aşağıdaki belirtilerden biri yada birkaçı aynı anda araçta görülebilir. Bu belirtiler

Reklamlar

Ateşleme Bobini Arıza Belirtileri Nelerdir?

 1. Araçta gaz yememe görülebilir
 2. Tekleme, stop etme görülür
 3. Araç çekişten düşer, Performans belirgin şekilde azalır
 4. Yakıt sarfiyatı artar
 5. Araç devirlenmeme sorunu sıklıkla görülür.
 6. Bazı araçlarda motor kendini korumaya alarak motor devrini 3,000 devir ile sınırlandırabilir
 7. Araba hiç çalışmayabilir.

Yukarıda yer alan Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır maddeleri belirtiler, sıklıkla meydana gelen belirtiler olup biri yada birkaçı aynı anda aracınızda görülüyor ise ateşleme ve yakıt sisteminin genel bir kontrol edilmesi gerekecektir. Yakıt sistemini buraya dahil etmemizdeki asıl neden enjektör gibi yakıt sistem elemanlarının da bu belirtilere çok benzer belirtiler ortaya çıkarmasıdır.

LPG’li Araçlar İçin İpucu

Yukarıda bahsedilen yakıt sistemi arıza belirtilerinin bobin arızasına çok benzer olması durumu nedeni ile ayırt edebilmek çok basit bir yöntemle mümkündür. Aracınızı hem lpg ‘de hem benzinde çalıştırırın, sorun iki yakıt tipinde de mevcut ise sorununuz bobin arızasıdır fakat sadece benzinde ya da lpg’de bir sorun var ise bu durum enjektörlerde bir sorun olduğunu akla getirir.

Reklamlar

Bobin Neden Arıza Yapar?

Bobinler, aküden aldıkları elektrik akımını içlerinde bulunan sarmal teller sayesinde çok yüksek akımlara çıkaran parçalardır. Bu parçaların arızalanmasına neden olan durumlar ise

 • Bobin iç tellerinin kopması
 • Bobin iç direncinin artması
 • Bobinin yarılması
 • Bobin memeleri sorunları
 • Soket ve bağlantı sorunları

gibi nedenlerden dolayı arıza yapabilmektedir. Arızanın kaynağına göre verdiği belirtilerin şiddeti de değişecektir. Bobin iç tellerinin kopması daha hafif belirtiler ortaya çıkaracak iken bobinin yarılması daha şiddetli belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Reklamlar

Bobin Arızalı İse Ne Olur

Ateşleme sisteminde var olan arızaların hepsinde ortaya çıkabilecek sorunlar aynıdır diyebiliriz. Buji arızası yada bobin arızası gibi bir ateşleme arızası olması durumunda aracınıza şu şekilde zarar verecektir.

 • Yakıt tüketimi artar
 • Performans Düşer
 • Tekleme ve stop etme görülür
 • Katalitik konvektör parçası bozulabilir.
 • Hava filtre genişleme kutusu kırılabilir. (Hava geri tepmeler sebebi ile)
 • Araç Yolda kalabilir
 • Sarsıntılı Çalışma Görülür
 • Sarsıntılı çalışma motor kulaklarını koparabilir. 
 • Sürüş konforu bozulur

Bu konuyu özel olarak incelediğimiz bir sayfamız mevcut. Ateşleme bobini arızalanırsa ne olur detaylı bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Bu ve buna benzer nadir görülen birçok zararı mevcuttur. Bu nedenle eğer arızadan şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden bir yetkili yada özel servisten randevu alarak aracınızın ateşleme sistemini kontrol ettirmenizi öneririz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Bobin Arızası Nasıl Anlaşılır? Bobin Neden Arıza Yapar?

 • Geri bildirim: Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Gelmesi Nedenleri - Online Tamirci

 • Kadir

  Merhaba, volvo S60 manuel 1.6 dizel aracımda enjektör sorunu belirdi. Yukarıda saydığınız belirtiler aracımda oldu. Servis enjektörleri söküp pompo enjektör ustasına götürüp orada bakıldı. 3 tanesinin bobini patlamış tamir olmaz denildi, komple takım olarak değişecek dendi. Üç enjektöründe aynı anda bobin patlaması normalmidir görülmüş olaymıdır, tamiri mümkün değilmidir, tamir olacak durumu olsa verim alınır mı? Teşekkürler.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir