Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor ise Çözümü

Bu yazımızda marş basıyor ama araba çalışmıyor ise olası nedenleri ve çözümlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca arızanın ne olduğunu anlamanız için ince tüyolar sayfamızda mevcuttur.

Reklamlar

Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor ise

Araçlarda marş basıyor ama araba çalışmıyor ise gerçekleşiyor olması en olası 4 neden aşağıda listelenmiştir;

  • 1 – Yakıt Pompası Arızası : Genelde ilk olarak akla yakıt sistemi arızası gelir. Yakıt pompası arızalı ise  araç ne kadar marşa basarsanız basın çalışmayacaktır. Benzinli veya Dizel araç hiç fark etmez hepsinde de yakıt pompası arızalı ise araç marş almayacaktır. Bu durum eski lpg’li ve direk lpg’de çalışan araçlar için de geçerlidir.
  • 2 – Yakıt Filtresi Tıkanması : marş basıyor ama motor çalışmıyor şikayetinin en sık görülen ikinci nedeni de yakıt filtresinin tıkanmasıdır. Bu durum aynı 1. maddede belirtilen durumda olduğu gibi yakıtın sistemde pompalanmasını engelleyerek aracın çalışmamasına neden olmaktadır. Genellikle dizel araçlarda sık görülür. Benzinli araçlarda yakıt filtresinin tıkanması oldukça düşük bir olasılıktır. Aracınız dizel ise bu ihtimal daha kuvvetli olacaktır.
  • 3 – İmmobilizer Arızası : Araçlarda, hırsızlığı önlemek için kurulan bir sistem olan immobilizer sistemi, benzinli araçlarda ateşlemeyi dizel araçlarda ise yakıtı keserek aracın yetkisiz çalıştırılmasını önler. Aracınızda immobilizer arızası oluşursa araç ateşlemeyi yada yakıt pompalamayı kesecek ve araç marş basıyor ama araç çalışmıyor şikayetini ortaya çıkaracaktır. Özellikle anahtarınızı düşürdü iseniz içerisindeki immobilizer çipi düşebilmekte farkında olmadan aracı çalıştırmakta sorun yaşayabilirsiniz.
  • 4 – Krank Devir Sensörü Arızası : Araçlarda, motor kontrol ünitesi, motor içine alınan havayı püskürtülecek yakıtı ateşlemeyi turbo basıncını yani kısacası birçok şeyi silindirlerin konumuna göre senkron şekilde ayalar. Motor kontrol ünitesi silindirlerin konumunu ise krank sensörü denen bir parça sayesinde algılar. Bu parça arızalandığında motor için referans değer ortadan kalkar ve ateşleme yakıt püskürtme gibi işlemlerin yerine getirilmesi için yeterli veri olmadığından araç çalışmayı keser. Aracınızda yaşadığınız marş basıyor ama araba çalışmıyor sorunu krank sensörü kaynaklı olabilir.
  • 5 – Diğer Arızalar : Araçlarda oluşan bobin arızaları, ateşlemenin bozulması, motor kontrol ünitesi (motor beyni) arızası, kontak sivici arızası gibi birçok arıza da aracın çalışmamasına neden olabilmektedir. Bu durumlar nadir de olsa aracınızda gerçekleşiyor olabilir. İlk 4 nedenden bir sonuç alınamaz ise detaylı kontroller yapılmasını öneririz.

Bu maddelerin haricinde birde araçların marş işe çalışmaması ama vurdurunca çalışması durumu var. Bu durumun nedenleri ile ilgili de aşağı detaylı açıklamalar mevcuttur. Aracınız marş basıyor ama çalışmıyor fakat vurdurunca çalışıyor ise mutlaka aşağıda maddelere de göz atmanızı öneririz

Reklamlar

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor Vurdurunca Çalışıyor

Bu durumda da akla ilk önce akü ve voltaj sorunları gelir. marşın dönmesi demek aracı çalıştırmaya yeteceği anlamına gelmez. Aracın çalışması için belli devirde dönen bir marş dinamosuna ihtiyaç vardır.

Söz konusu akım yeteri hızda marş dinamosunu çevirmeye yetmediğinde yada olası marş dinamosu kaynaklı bir arıza ile karşı karşıya iseniz, araç marş basacak ama çalışmayacaktır. Fakat araç vurdurulduğunda sorunsuz şekilde çalışacaktır.

Reklamlar

Bu gibi bir durum yaşıyor iseniz öncelikle akü voltaj ölçümü, şarj dinamosu şarj ölçümü ve en son da marş motoru kontrolü yapılmasını öncelikle öneririz.

Önemli Not : Araç sürücüleri, genellikle akü sağlam ama marş basmıyor durumlarında veya marş bassa dahi aracı çalıştıramadıkları durumlarda sıklıkla araç vurdurma yöntemine baş vurmaktadırlar. Araçların vurdurulması, başta şanzıman aksamı ve akslar olmak üzere triger sistemi gibi birçok parçaya zarar vermekte araçların sente atmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de çok zaruri durumlar haricinde başka yollar aranmalı araç vurdurulmaya çalışılmamalıdır.

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

 

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir