Elektrik Arızaları

Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor ise Çözümü

Bu yazımızda marş basıyor ama araba çalışmıyor ise olası nedenleri ve çözümlerinden bahsedeceğiz. Ayrıca arızanın ne olduğunu anlamanız için ince tüyolar sayfamızda mevcuttur.

Reklamlar

Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor ise

Araçlarda marş basıyor ama araba çalışmıyor ise gerçekleşiyor olması en olası 4 neden aşağıda listelenmiştir;

 • 1 – Yakıt Pompası Arızası : Genelde ilk olarak akla yakıt sistemi arızası gelir. Yakıt pompası arızalı ise  araç ne kadar marşa basarsanız basın çalışmayacaktır. Benzinli veya Dizel araç hiç fark etmez hepsinde de yakıt pompası arızalı ise araç marş almayacaktır. Bu durum eski lpg’li ve direk lpg’de çalışan araçlar için de geçerlidir.
 • 2 – Yakıt Filtresi Tıkanması : marş basıyor ama motor çalışmıyor şikayetinin en sık görülen ikinci nedeni de yakıt filtresinin tıkanmasıdır. Bu durum aynı 1. maddede belirtilen durumda olduğu gibi yakıtın sistemde pompalanmasını engelleyerek aracın çalışmamasına neden olmaktadır. Genellikle dizel araçlarda sık görülür. Benzinli araçlarda yakıt filtresinin tıkanması oldukça düşük bir olasılıktır. Aracınız dizel ise bu ihtimal daha kuvvetli olacaktır.
 • 3 – İmmobilizer Arızası : Araçlarda, hırsızlığı önlemek için kurulan bir sistem olan immobilizer sistemi, benzinli araçlarda ateşlemeyi dizel araçlarda ise yakıtı keserek aracın yetkisiz çalıştırılmasını önler. Aracınızda immobilizer arızası oluşursa araç ateşlemeyi yada yakıt pompalamayı kesecek ve araç marş basıyor ama araç çalışmıyor şikayetini ortaya çıkaracaktır. Özellikle anahtarınızı düşürdü iseniz içerisindeki immobilizer çipi düşebilmekte farkında olmadan aracı çalıştırmakta sorun yaşayabilirsiniz.
 • 4 – Krank Devir Sensörü Arızası : Araçlarda, motor kontrol ünitesi, motor içine alınan havayı püskürtülecek yakıtı ateşlemeyi turbo basıncını yani kısacası birçok şeyi silindirlerin konumuna göre senkron şekilde ayalar. Motor kontrol ünitesi silindirlerin konumunu ise krank sensörü denen bir parça sayesinde algılar. Bu parça arızalandığında motor için referans değer ortadan kalkar ve ateşleme yakıt püskürtme gibi işlemlerin yerine getirilmesi için yeterli veri olmadığından araç çalışmayı keser. Aracınızda yaşadığınız marş basıyor ama araba çalışmıyor sorunu krank sensörü kaynaklı olabilir.
 • 5 – Diğer Arızalar : Araçlarda oluşan bobin arızaları, ateşlemenin bozulması, motor kontrol ünitesi (motor beyni) arızası, kontak sivici arızası gibi birçok arıza da aracın çalışmamasına neden olabilmektedir. Bu durumlar nadir de olsa aracınızda gerçekleşiyor olabilir. İlk 4 nedenden bir sonuç alınamaz ise detaylı kontroller yapılmasını öneririz.

Bu maddelerin haricinde birde araçların marş işe çalışmaması ama vurdurunca çalışması durumu var. Bu durumun nedenleri ile ilgili de aşağı detaylı açıklamalar mevcuttur. Aracınız marş basıyor ama çalışmıyor fakat vurdurunca çalışıyor ise mutlaka aşağıda maddelere de göz atmanızı öneririz

Reklamlar

Marş Basıyor Araba Çalışmıyor Vurdurunca Çalışıyor

Bu durumda da akla ilk önce akü ve voltaj sorunları gelir. marşın dönmesi demek aracı çalıştırmaya yeteceği anlamına gelmez. Aracın çalışması için belli devirde dönen bir marş dinamosuna ihtiyaç vardır.

Söz konusu akım yeteri hızda marş dinamosunu çevirmeye yetmediğinde yada olası marş dinamosu kaynaklı bir arıza ile karşı karşıya iseniz, araç marş basacak ama çalışmayacaktır. Fakat araç vurdurulduğunda sorunsuz şekilde çalışacaktır.

Reklamlar

Bu gibi bir durum yaşıyor iseniz öncelikle akü voltaj ölçümü, şarj dinamosu şarj ölçümü ve en son da marş motoru kontrolü yapılmasını öncelikle öneririz.

Önemli Not : Araç sürücüleri, genellikle akü sağlam ama marş basmıyor durumlarında veya marş bassa dahi aracı çalıştıramadıkları durumlarda sıklıkla araç vurdurma yöntemine baş vurmaktadırlar. Araçların vurdurulması, başta şanzıman aksamı ve akslar olmak üzere triger sistemi gibi birçok parçaya zarar vermekte araçların sente atmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de çok zaruri durumlar haricinde başka yollar aranmalı araç vurdurulmaya çalışılmamalıdır.

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

 

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

4 thoughts on “Marş Basıyor Ama Araba Çalışmıyor ise Çözümü

 • Salim turan

  Başımdan geçen bir olayı anlatmak ve nasıl bir işlem yaptığını somak istiyorum.
  …….

  Tarih : 09 Şubat2023
  Saat. : 11,50-12,00 arasında
  Olay yeri : İşçi Blokları Mahallesindeki Altınbilekler süpermarketin batı yan merdivenlerin Yanını görünteleyen kamera kaydı
  Olay. : 06****2 plakalı fort fokus arabamı olay yerine eşimle bıraktım , markete girip 7 dakika sonra çıktık. Marketin kamerasından yetkililerle yaptığım tespite göre Kimliğini bilmediğim 45 yaşlarında zayıf tahminen 70 kg esmer bir kişi arabanın yanına geldi,sol ön tarafından eğilerek arabama birşeyler yaptı ve gitti. Arabamın yanına gelip çalıştırmak istedim çalışmadı, iterek çalıştırmak istedim yine çalışmadı. Biraz ileride Kaputu açtım, incelerken bahis konusu şahıs geldi ilgilenmeye başladı,ben çalışmıyor dedim. Motora bakmaya başladı,tornavida,pense istedi,bu arada bazı işlemler yaptı. Bu ikinci defa oldu.

  İki ay öncede aynı olay 100 pazarı yanında olmuş ve aynı şahıs hemen gelip yardım etme görünümünde müdahele etmek istedi, bazı işlemler yaptıktan sonra arabanın bobini arızalanmış değişmesi lazım dedi. Hemen parçacıyı arayayım parçayı getirteyim dedi. Ben çaresiz olduğum için tamam dedim. Telefon etti hemen taksiye verdiler 10-15 dakikaya gelir dedi. Sonra yanımızdan ayrıldı 2-3 dakika sonra geldi. Bobini taktım dedi,çalıştırmamı istedi,kontağa bastım çalıştı. Güya eski bobini yere attı ve benden parasını istedi ben miktarını sordum ve istediği 1000,00tl yi verdim. Yaptığı iyilik dolayısıyle Telefonunu istedim bir numara verdi bir kaç dakika sonra aradım telefona ulaşılamıyor sinyali geliyordu. Sonra bu durum beni endişelendirmişti 20 dakika sonra aynı yere gittim, bobini aradım ancak bulamadım. Defalarca telefona aynı ulaşılamıyor cevabı geldi. Verdiği telefonun sahte olduğunu anladım.

  Böyle yardım girişimi beni endişelendirmişti.

  9 Şubat günü aynı olay başıma gelince , önceki olayı anlatmaya başladım. Bu arada tedirginlik duydu, ve araba çalışınca hemen oradan uzaklaştı
  Olaya ilişkin Altınbilekler 100 mahallesi marketin kamarasında yetkili ile birlikte kayıtlı olduğunu tespit ettik. Kayıtta o şahıs arabanın sol ön tarafa farın altından eğiliyor sol ön tekerin önünden bir işlem yapıyor ve kalkıyor,sonra arabanın marşı basıyor ancak çalışmıyor. Muhtemel bir şeyini çıkarıyor
  Arabanın çalışmasını engelleyen ne gibi bir işlem yapmış olabilir.
  Beyine veya bobine giden elektriği mi kesiyor bilmiyorum.
  Konuyu değerlendirip tedbiraçısından cevap yazarsanız memnun olurum

  Yanıtla
 • Ayşe Doğanay

  Benim aravımın şahin 1991 model 1 hafta önce sigorta kutusu yandı fakat hangi elektırıkciyi götürdüysem yapamadı 4 ler ve farlar yanmıyor bu sebebden dolayı dün benzin gaz otomatiki değiştirdim aracım marş basıyor ama çalışmıyor şu an motordanda sesler geliyor garip garip vurdurarak çalıştıroyorum

  Yanıtla
 • Nazmi UYSAL

  Soğuk havalarda ve yağmurlu havalarda marşa bastığımda çalışmıyor kontağı kapatırken çok hafif çalışır gibi yapıyor istop ediyor böyle uğraşırken sonunda hafif çalışırken gaza çok hafif basarak motor par par ederek çalışmaya başlıyor gün boyunca çalışıyor.aradan bir iki gün sonra aynı arızayı yapıyor.sıcak havalarda yapmıyor.Araçım 98 enjektörlü braway

  Yanıtla
 • Mehmet

  Selamün aleyküm ustacım bende 1 tane 2015 model Volkswagen Polo var 3 silindir cus motor su tankının fişi açılmış birbirine değince çok küçük bir kıvılcım çıktı ondan sonra araç çalışmadı ısıtma lambası yanıp yanıp sönüyor araç çalışmıyor nedendir acaba bilginiz varmi

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir