Elektrik Arızaları

Akü Sağlam Ama Marş Basmıyor Ne Yapmalıyım

Akü Sağlam Ama Marş Basmıyor ise, araçta söz konusu arızaya neden olabilecek kısımlar aşağıda listelenmiştir. Sizin de aracı çalıştırırken kontağı çeviriyorum araba çalışmıyor şikayetiniz var ise söz konusu kontrol noktalarına bakarak aracınızdaki sorunu kendiniz de tespit edebilirsiniz.

Reklamlar

Akü Sağlam Ama Marş Basmıyor ise;

Araçta akünüz sağlam farlar vb elektrik tüketen donanımlar sorunsuz çalışıyor ama marş hiç tepki vermiyor ise şu kısımların arızalarından şüphe edilebilir.

Kontağı Çeviriyorum Araba Çalışmıyor ise;

  1. Akü Kutup Başı Gevşemiş Olabilir
  2. Akü Kutup Başı Oksitlenmiş ve Erimiş Olabilir
  3. Marş Dinamosu Elektrik Bağlantısı Kopmuş Olabilir
  4. Kontak Sivici Arızalı Olabilir
  5. Volant Dişlisinde Hasar ve Boşluk Olabilir
  6. Marş Otomatiği Bozulmuş Olabilir
  7. Marş Dişlisi Hasarlı Olabilir
  8. Marş Dinamosu Arızalı Olabilir
  9. Araçta Elektriksel Bir Arıza Yada Kısa Devre Yaşanıyor Olabilir
  10. Aşağıdaki Açıklamalara Göz Atınız.

Marş Basmıyor Ne Yapmalıyım

Bu durumda yukarıdaki arızalardan biri yada birkaçı aracınızda o an gerçekleşiyor olabilir. Bu arızalardan bazılarını ufak dokunuşlarla gidermeniz ve bu sayede aracınızın yolda kalmamasını sağlamanın mümkündür. Bu nedenle aşağıda verilen kontrol adımlarını takip edebilirsiniz.

Reklamlar

Akü Sağlam ama marş basmıyor ise öncelikli olarak motor kaputunuzu açın, akü kutup başlarını tek tek sallayarak gevşekliğini kontrol edin. (iki kutup başına aynı anda dokunmayın. Vücudunuz iletken görevi görecek ve araca ve kendinize zarar vereceksinizdir. Tek tek kontrol edilmesi gereklidir) daha sonra oksitlenme erime gibi fiziksel durumların kontrolünü yapın. Bu kısımlarda sorun yok ise marş dinamosunun elektrik soketini kontrol edebilirsiniz. Bu aracın altına girmenize yada motor kaputunun üstünden (araç modellerine göre marş dinamosu konumu farklılık göstermektedir) müdahalede bulunmanızı gerektirecek bir durumdur. Bu nedenle öncelikle gerekli tüm güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olunuz. Soketin gevşeyip gevşemediği, tesisatta bir kopukluk olup olmadığını fiziksel olarak kontrol edin. Eğer bir sorun tespit eder iseniz sorunu giderdikten sonra yolunuza devam edebilirsiniz.

Bu kısımların haricinde, marş dinamosunun kendisinde yada marş otomatiği, kontak sivici ve volant dişlisi gibi parçalarda meydana gelen hasar ve arızalar nedeni ile “kontağı çeviriyorum ama araba çalışmıyor” sorunu yaşıyorsanız, kendinizin yapabileceği bir şey yoktur. Bir yetkili yada özel serviste arızaya müdahale edilerek onarımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Reklamlar

Önemli Not : Araç sürücüleri, genellikle akü sağlam ama marş basmıyor durumlarında veya marş bassa dahi aracı çalıştıramadıkları durumlarda sıklıkla araç vurdurma yöntemine baş vurmaktadırlar. Araçların vurdurulması, başta şanzıman aksamı ve akslar olmak üzere triger sistemi gibi birçok parçaya zarar vermekte araçların sente atmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de çok zaruri durumlar haricinde başka yollar aranmalı araç vurdurulmaya çalışılmamalıdır.

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir