Elektrik Arızaları

Arabada Elektrik Kaçağı Nasıl Anlaşılır ve Bulunur

Aracınızın aküsündeki herhangi bir anormal elektrik çekimi potansiyel olarak akünüzü boşaltabilir ve sizi yolda bırakabilir. Akünüzdeki anormal elektrik akımı bir tür parazit yüktür: motoru kapattıktan sonra bile akım kullanmaya devam eden elektrikli cihazlar olabilir.

Reklamlar

Arabada Elektrik Kaçağı Nasıl Anlaşılır

Arabada elektrik kaçağı nerelerde olur : Genellikle aküler çok az yada hiç bakım yapılmaması nedeni ile kutup başları yada dip kısımlardan oksitlenme ve birikmeler olabilir. Bu durum aküden akım kaçaklarına neden olabilecektir. Yada bazı teşhis aletleri kullanabilirsiniz. Ortalama bir araç sahibi kolayca akü sızıntısı teşhis edebilir ve düzeltebilir. Aslında, yaklaşık bir saat içinde bu basit görevi tamamlayabilirsiniz. Bazı basit araçlar ve temizlik malzemeleri gerekir, ve elektrik hakkında çok şey bilmek gerekmemesine rağmen, bir dijital veya analog voltmetre gerekir.

Arabada Elektrik Kaçağı Nasıl Bulunur

Bu testi garajınızda yada otoparkta dijital voltmetre kullanarak da yapabilirsiniz. Bu testler için Akünüzün yaşını da göz önünde bulundurun. Genellikle, araba aküleri dört ila beş yıl yararlı bir ömrü bulunur. Akünüz aynı anda kısa süreler için güç taşıyorsa ve testleriniz şarj sistemi de dahil olmak üzere başka sorunlara işaret etmiyorsa, akünüz kullanım ömrünün sonuna gelmiş olabilir. Bir hidrometre kullanarak bu makaledeki bilgiler akü sağlık durumunu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Reklamlar

İhtiyacınız Olan Araçlar

 • Dijital veya analog voltmetre (multimetre)
 • Anahtarı
 • Pense
 • Kabartma tozu
 • Çorba kaşığı
 • Sıcak su
 • Küçük kase
 • Yumuşak fırça
 • Kağıt havlular
 • Akü sonrası temizleme araçları (gerekirse)
 • Distile su (gerekirse)
 • VoltmetreKullanarak Arabada Elektrik Kaçağı Nasıl Tespit Earabada elektrik kaçağı nerelerde olurdilir

Bu basit test, araç aküsünden kaçan herhangi bir elektrik akımını tespit etmenize yardımcı olacaktır. Görünür bir kir tabakası veya akünün üstünde veya akü kılıfının çevresinde herhangi bir yabancı kalıntısı güç sızıntısına yol açabilir. Akü kılıfı temiz görünüyor olsa bile, temizliğinizi yapın. Bu bir güç sızıntısı ekarte etmek için gereklidir, gereksiz gibi görünse de yine de bu test ile devam edin.

 • 1. Siyah metre sondasını COM işaretli jaka, kırmızı metre sondasını da DCV işaretli jaka takın.
 • 2. Dijital voltmetrenizi doğru akım (DC) voltaj ölçeğinde düşük bir aralıkta ayarlayın ve sayacı açın.
 • 3. Voltmetrenizin negatif probuyla negatif Akü kutbuna dokunun. Negatif Akü terminalinin yanında eksi işareti (-) vardır. Voltmetrenin negatif sondasının siyah yalıtımı var.
 • 4. Şimdi, negatif probun negatif akü kutbuna kesmeden pozitif (kırmızı) voltmetre sondasına akünün üst kısmındaki farklı noktalara dokunun.
  Ölçtüğünüz güç sızıntısı testiniz sırasında az miktarda voltaj bile algılarsa, bir güç sızıntısı buldunuz demektir ve akü kasasını temizlemeniz gerekir. Eğer kaçak tespit eder iseniz arabada elektrik kaçağı nasıl giderilir bakınız.
YouTube player

Akü Nasıl Temizlenir?

Akünüzü iyice temizlemek için, aracınızdan çıkarıp bir çalışma tezgahına veya benzer bir çalışma alanına aktarmak iyi bir fikirdir.

Reklamlar

Uyarı : Akünüzü temizlerken gözlerinizi koruyun. Bir araba aküsü ile ilgilenmeniz gerektiğinde, gözlük ve kimyasal koruyucular kullanmak iyi bir fikirdir. Arabanızın aküsünün içindeki sülfürik asit bulunur, gözleriniz onunla temas ederse sizi kör edebilir. Akü kasanızın üstüne birikebilecek az miktarda asit bile kalıcı hasara neden olabilir. Ellerinizi temastan koruyun koruyucu eldiven kullanın

 • 1. Akünüzü tepsiden ve kablolardan ayırmak için bir 10 11 anahtar ve bir çift tornavida kullanın.
 • 2. Aküyü Çıkarmak İçin Sabitleme Bağlantılarını Sökün, Sabitleme bağlantılarının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin; aracınız yolda ilerlerken akünüzün titremesine izin verirse, kullanım ömrünü kısaltacaktır. Titreme zaten hasara yol açmışsa, akünüzün şarj tutmamasını açıklayabilir.
 • 3. Akünüzü temizlemek için yanıcı, sıvı parlayıcı maddelerden uzakta bir tezgah kullanın. Akünün içindeki kimyasal reaksiyon aniden tutuşabilen hidrojen gazı üretir. Ve eğer gaz tutuşursa, akünüz patlayabilir. Bu yüzden şansınızı zorlamayın.
 • 4. Küçük bir kapta ılık su 1 Yemek Kaçığı kabartma tozu ile bir karışım hazırlayın
 • 5. Yumuşak bir fırça kullanarak akü kılıfını ve kutup başlarını solüsyonla iyice temizleyin ve kılıfı kağıt havlularla silin.Kullandığınız temizlik çözeltisinin akü kapaklarından sızmasına izin vermeyin (bakım gerektirmeyen bir akün varsa). Çözelti elektroliti ve akünüzü mahveder.
 • 6. Akü kutusunu temizlerken, çatlaklar, gevşek Akü kutup Başları ve şişkin noktalar gibi fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin. Bu sorunlardan herhangi biri akü şarjının tükenmesine neden olabilir. Fiziksel hasar belirtisi bulursanız akünüzü değiştirin.
 • 7. Ardından, Akü kablolarınızdaki terminalleri kontrol edin.Okside mi yoksa aşınmış mı görünüyorlar? Çözümü ve akü sonrası temizleme aracını kullanarak bunları da temizleyin.
 • 8.Akü tepsisini hazırladığımız kabartma tozu çözeltisi ile, yumuşak fırça ve kağıt havlularla da temizleyin.

Akü Sıvısını Kontrol Etme

Birçok araba aküleri artık “bakım gerektirmez” olarak satılmaktadır ve periyodik elektrolit seviyesi kontrolü gerektirmez. Ancak, çıkarılabilir havalandırma kapakları ile biraknüz varsa, bu durumda temizledikten sonra asit seviyesini kontrol etmek gerekir.

Akünüz hala çalışma tezgahındayken, standart bir tornavida kullanarak akünün üst kısmındaki havalandırma kapaklarını dikkatlice çıkarın. Gerekirse bir el feneri kullanarak dolgu kapağı açıklıklarına bakın ve elektrolitin akü plakalarını ve ayırıcılarını kaplayıp örttüğünü kontrol edin. Dolgu kapağı açıklıklarında dolgu halkası göstergesi varsa, elektrolit seviyesi dolgu halkasının altına ulaşmalıdır. Aksi takdirde, küçük bir huni kullanarak özel akü bakım suyu ekleyin. Akünüzü doldurmak için musluk suyu kullanmayın; musluk suyundaki kimyasallar ve kirler akünün dibine yerleşir ve plakaları kısaltır. Bu durum Akünüzü mahvedebilir. Havalandırma kapaklarını değiştirdikten sonra, voltmetrenizi kullanarak akü kaçağı testini tekrarlayın ve elektrik akımının akü kutup başlarından dışarı akmayı durdurduğunu doğrulayın. aküyü yerine takın.

Reklamlar

Sonuç olarak : Eğer tüm bu zor işlemleri yapabileceğinize inanmıyorsanız, uygun ekipmanlarınız ve koruyucu malzemeleriniz yok ise, risk almak istemiyor iseniz, lütfen akünüzün bakımını bir serviste yaptırın. Bizler sizler için en detaylı şekilde açıklasak bile bunun uzmanı olan kişilerce bile yapılırken kazalar yaşanabildiğini ve siz yaparken bu ihtimallerin çok daha yüksek olduğunu unutmayın. Ayrıca yaşanabilecek her türlü aksaklıkların kullanıcı hatası olacağına ve aracınızın garanti kapsamına alınmayacağını bilerek işe başlayınız.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir