Elektrik ArızalarıSensör Arızaları

Yağ Lambası Neden Yanar? Ne Zaman Söner?

Motor Yağ Lambası Neden Yanar aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır. Yağ Lambası Ne zaman söner buradan bilgi alabilirsiniz fakar öncesinde söz konusu lambanın ne anlama geldiğini kısaca anlatmak, aracınızda yaşadığınız sorunun ciddiyetini anlamanız için faydalı olacaktır. Araçlarda Yağ Lambası, En önemli arıza uyarı lambasıdır. Diğer tüm arıza uyarı lambaları belli bir süre yanarken araca zarar verme ihtimalleri düşük de olsa yağ lambasının yanık olduğu halde motoru saniyeler süresince çalıştırmak bile ciddi zararlar açabilir. Bu nedenle rengi diğer arıza ışıkları gibi sarı yağ lambası değil kırmızı yağ lambası şeklindedir. Kırmızı en kritik uyarılar için yanan bir uyarı ışığıdır. Yağ Lambası Neden Sönmez Aşağıda Nedenleri ve çözümleri bulunmaktadır.

Reklamlar

Yağ Lambası Neden Yanar

Yağ lambasının yanması motorda yağlamanın olmadığı anlamına gelir. Yağlamanın olmamasının ise onlarca farklı sebebi olabilir. En sık karşılaşılan olası nedenler ile çözümlerini aşağıda sıralardık. Bunlara göz atarak aracınızdaki duruma en uygun olan başlığın altını okumanızı tavsiye ederiz.

 1. Motorda Yağ Kalmadığında Yanar : Yağ kaçakları, motorun yağ yakması gibi yada periyodik bakımların aksatılması gibi birçok farklı nedenden dolayı motor yağ seviyesi olması gerektiğinden çok daha az seviyelere düşebilir. Bu durumda motor yağ devinimini sağlamaya yetecek yağ kartel içerisinde kalmaz ise motor yağ lambası yanar.
  1. Çözümü İse : Oldukça basittir. kaputu açarak yağ çubuğunu kullanarak yağ seviyesini kontrol edin. Eğer çok eksik ise yağ ekleyerek kontrol edin. Lamba söner ve tekrar yanmaz ise sorununuz çözülmüş demektir fakat tekrarlamaması için yine de servise gitmeniz gerekir.
 2. Motorda Yağ Olduğu Halde Yağ Lambası Yanıyor İse : Eğer yağı kontrol ettiniz ve yağ var ise bu durumda sorun farklı bir aksamda olabilir. Yağ olmasına rağmen yağ lambası yanıyorsa 2 farklı neden ilk akla gelen nedendir. Bunlar; Yağ Müşürü Arızası yada Yağ Pompası Arızasıdır. Yağ pompası arızalı ise yağ olsa dahi kartel içerisindeki yağ tekrar üst silindir kapağına iletilemez. Bu nedenle de yağ lambası yanar. Eğer Yağ müşürü arızalı ise de bu devinimi ve motor içerisindeki yağ miktarını ölçemeyeceği için yağ lambası yanabilir. Her iki durumda da durum ciddidir. Araç hareket ettirilmeden ve çalıştırılmadan çekici ile servise götürülmesi gerekmektedir.
 3. Motor Soğukken Yağ Lambası Yanıyor İse : Sabahları motor soğukken yağ viskozitesi ile sıcak motorun viskozite yani akıcılığı farklıdır. Bu nedenle yanlış numara yağ kullanımı yada yağın özelliğini yitirmesi gibi durumlar nedeni ile sabahları akışkanlığı az olan yağın deviniminin sağlanması zor olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle soğuk havalarda kuş aylarında bu tip şikayetler ile karşılaşılabilir.
  1. Çözümü İse : öncelikle yağ ve filtre değişimi düzelmez ise komple yağ devridaim sistemininim elden geçirilmesi olacaktır. Her ne olursa olsun bu tip bir arızada da aracın kullanmak oldukça tehlikelidir ve bir kurtarıcı ile tamir istasyonuna çekilmesi gerekir.
 4. Motor Isınınca Yağ Lambası Yanıp Sönüyor İse : Bu durumun en sık karşılaşılan nedeni yağ pompası arızasıdır. Yağın akıcılığı arttıkça özellikle rölanti halinde motor sıcakken yağ lambasının yanması şikayeti görülebilir. Bu gibi bir şikayetin
  1. Çözümü İse; yağ miktarı, yağın kalınlığı, yağ müşürü ve pompasının kontrol edilerek arızanın kaynağının bulunması ile çözülür.

Önemli Not : Yukarıdaki belirtiler ve çözümleri en sık karşılaşılanları olup farklı farklı onlarca nedenden ötürü de olabilir. Bu nedenle en iyi yöntem aracın acilen çalıştırılmadan servise çekilmesi şeklindedir.

Yağ Lambası Neden Geç Söner

Aracı çalıştırdıktan birkaç saniye sonra yağ uyarı lambasının sönmesi gereklidir. Eğer yağ lambası hiç yanmıyor ise yada çalıştırdıktan sonra uzunca bir süre yanık olarak kalıyor ise bir arıza olduğu anlamına gelir.  sorusunun cevabı genelde 1-2 saniye olarak cevaplanabilir.

Reklamlar

Ayrıca Bakınız : Araç yağ lambası yandıktan sonra kaç km gider ve araca olası zararlarını anlattığımız konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

5 thoughts on “Yağ Lambası Neden Yanar? Ne Zaman Söner?

 • Geri bildirim: Frene Basınca Yağ Lambası Yanıyor İse Çözümü - Online Tamirci

 • Geri bildirim: Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider - Online Tamirci

 • sayi77

  Ustam, benim araçta da ( 97 Corolla XL karbüratörlü) yağ lambası soğuk çalıştırmada 2-3sn. kadar sonra sönmeye başladı.
  Yağ pompası arızası olabilir fakat bir usta da demiyor ki yağ basıncını ölçmek gerek.
  Toyota yetkili servisi dâhi bizde yok ölçüm yapacak alet diyor.
  Pompa arızasının en kolay anlama şekli basınç ölçümü olmaz mı? Basınç normal ise, müşür, tıkanma, rolenti vb. sorunlara bakmak daha doğru olmaz mı?

  Yanıtla
 • Recep Koç

  Kolay gelsin aracımın altını taşa vurdum fazla hızlı bir şekilde değil ama aracı parkettim ertesi gün geri alıp baktım yağ izi yoktu 25 km yol gittikten sonra çok hafif meyilli bir yere park ettim aracı çıkarınca az bir şey yağ gördüm yerde daha sonra eve geri geldim aracı yokuş aşşağı parkettim yine yağ damlaması oldu yere aradan 6 saatten fazla geçti yağ damlaması kesildi sebep ne olabilir.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir