Elektrik Arızaları

Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır

Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır sorusuna cevap olarak aşağıda 7 maddelik belirtiler listesi verilmiştir. Marş dinamosu arızası nasıl giderilir kendiniz de kontrol edebilmeniz açısından kontrol çizelgesi de yazımızda mevcuttur.

Reklamlar

Arabanızın neden çalışmadığını mı merak ediyorsunuz? Marş Dinamosu ile ilgili sorunlar sandığınızdan daha yaygındır, ancak sürücüler genellikle bunları diğer araç sorunlarıyla karıştırır. Aracınız çalışmadığında belirtileri dikkatle takip edin ve bunları diğer problemlerden nasıl ayıracağınızı öğrenin. Bu sayede Marş Dinamosu arıza belirtilerini diğer arızalardan kolayca ayırarak aracınızdaki sorunun gerçekte ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır

Marş motoru, aküden aldığı akım ile çalışan küçük bir elektrik motorudur. Arabanızın motorunu çalıştıran ivmeyi üretir. Akü ile marş motoru arasında bir marş rölesi bulunur ve aküden aldığı gücü söz konusu marş motoruna iletir. Düzgün çalışan bir marş rölesi ve motoru olmadan, aracınızı çalıştırmanız olanaksızdır. Bu sistemde en sık yaşanan arızaları aşağıda listelenmiştir.

Reklamlar

Marş Dinamosu Arıza Belirtileri

 • 1. Normalden Farklı Sesler : Arızalı marş dinamosu belirtilerinden biri, anahtarı çevirdiğinizde veya başlat düğmesine bastığınızda ortaya çıkan klik sesidir. Ancak, bir marş hiç ses çıkarmadan da bozulabilir veya yaklaşan arızaları uğultu ve gıcırtı gibi seslerle size haber verir. Bu yüzden aracınızı sürekli dinleyin!
 • 2. Göstege Tablosunda Işık Var Hareket Yok : Gösterge paneli farlar iç aydınlatma ve cam düğmeleri gibi birçok donanım normal gözüküyorken araç marşı hiçbir tepki vermiyor yada bir numaralı belirtide olduğu gibi garip sesler çıkarıyor ise bir arıza olduğundan şüphe edilebilir.
 • 3. Motor Dönüşü Hiç Yok : Hızlı başlatma denedikten sonra bile motorunuz hızlanmıyor mu? Bu noktada, yol yardımını arama ve arabanızı en yakın servise çektirmeniz gerekebilir.
 • 4. Arabanızdan Duman Geliyor. :Marş motoru, aracınızın elektrik sisteminin bir parçasıdır ve atmış sigortalara ve kısa devrelere sahiptir. Çaresizce arabanızı çalıştırmaya çalıştığınızda, marş motoru aşırı ısınabilir ve elektrik sorunları – ve eşlik eden duman – ortaya çıkması olasıdır. Duman görürseniz veya kokusunu alırsanız, anahtarı tekrar çevirerek aracı çalıştırmaya devam etmek yerine bir yol yardım çağırın.
 • 5. Maş Dinamosuna Sıvı Temasları: Marş dinamosu genellikle motorun sürücü tarafında, sol silindir sırasının hemen altında bulunur. Olası bir yağ sızıntısı durumunda bu yağdan birkaç damla bile marş motoru içerisinde girer ise Ne yazık ki, pahalı bir soruna yol açmasına neden olabilir.
 • 6. Marş Dinamosu Otomatiği Arızası : Marş dinamosu, siz anahtarı çevirdiğinizde aracın volant dişlisine teması sağlayan bir otomatik ile donatılmıştır. Bu otomatik düzgün çalışmadığın yada hiç ateşlenmediği durumlarda marş dinamosu arızası olmasa dahi araç çalışmayacaktır. Bunu anlamak için verdiği en belirgin belirtisi ise siz marşa bastığınızda marş dinamosunun boşa döndüğünü duyduğunuz bir elektrik motor sesidir.
 • 7. Volant Dişlisi Yada Marş Otomatiği Dişlisi Sorunları : Dönüş hareketi marş motorundan araca aktarılmasını 2 farklı dişli sağlar. İlki marş dişlisi arızası ikincisi ise volant dişlisi arızasıdır. Marş motoru neden Kaçırır yada marş motoru neden sıyırır farklı konularda detaylarını bulabilirsiniz. Bu dişlilerde meydana gelen aşınmalar yada kırılmalar marşın sadece belli konumlarda çalışmamasına neden olabilir. Marş dinamosu bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ise sorunun kaynağının bu durum olma ihtimali yüksektir.

Maş Dinamosu Arızası Nasıl Giderilir.

Zaten arabanızı çalıştırmayı denediğinizi varsayarak , aşağıdaki sorun giderme ipuçlarından birini deneyin.

 • 1. Kaputun altına bakın : Her şeyin çalışır durumda olup olmadığını görmek için akü ve akü kablolarını kontrol edin. Zayıf veya bitmiş bir akü, hatta arızalı akü kabloları, marş motoruyla değil arabanızla ilgili sorunlara neden olabilir.
 • 2. Marş Dinamosuna Dokunun: Marş motoruna sert bir nesneyle birkaç kez hafifçe vurmayı deneyin ve bunu yaparken uç kısmına motora rolelere vurmamaya ve sert olmamaya dikkat edin. Bazı durumlarda, bu nazik dokunma, elektrik bileşenlerini birbirleriyle tekrar temas ettireceğinizden, marş dinamosu arızasının giderilmesine yardımcı olabilir. Resmi yeniden odak noktasına getirmek için bazen eski bir televizyonun yan tarafına nasıl vurabileceğinizi biliyor musunuz? Onun gibi düşünün. Ancak, bu biraz riskli ve televizyonunuz gibi, arabanız da bu düzeltmeye yalnızca geçici olarak tepki vereceğini unutmayın. Arıza her zaman tekrarlayacaktır. Bu durum belki sizi en yakın servis merkezine götürecek kadar yardımcı olabilir.
 • 3. Vitesinizi Doğru Konuma Getirin : Diyelim ki arabanızın otomatik şanzımanı “park” ayarında ama araba çalışmıyor. Durum buysa, arabayı “boşta” çalıştırmayı deneyin. “Nötr” konumunda başlarsa, arızalı bir nötr güvenlik anahtarı gibi, aracın “park” konumunda çalışmasını engelleyen teknik bir arıza olabilir.
 • 4. Yakıt göstergesini kontrol edin : Aptalca göründüğünü biliyoruz ama benzin deponuz boş mu? Arabanızın çalışmamasının kesin bir nedeni bu olabilir. Bazı durumlarda benzin göstergesi dahi arızalı olabilir. Siz yakıt var gibi görürken araç yakıtsızlıktan çalışmıyor olabilir.

Yukarıdaki marş dinamosu için hızlı çözümler, arabanızı en azından geçici olarak çözüm olabilir. Bu yöntemler işe yaramaz ise büyük olasılıkla aracı çekmeniz ve marş motorunu tamir ettirmeniz veya değiştirmeniz gerekecektir.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir