Soğutma Sistemi Arızaları

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır 8 madde halinde aşağıda mevcuttur. Ayrıca her maddenin detaylı açıklamaları da alt kısımlarda numaralar halinde verilmiştir. Araçlarda klima kompresörünün çalışıp çalışmadığı birkaç farklı noktanın kontrolü ile basitçe anlaşılabilecek bir durumdur, fakat; asıl önemli olan arızanın ne olduğunu ve nasıl çözüleceğinin nasıl anlaşılacağıdır. Bu yazımızda araçlarda Araçlarda klima kompresör arıza belirtileri nelerdir birkaç farklı ve basit kontrol yöntemi ile nasıl anlayacağınızı ve olası çözüm yollarını paylaşacağız

Reklamlar

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Bunun için aşağıdaki videomuza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizler için araç üzerinde göstererek hangi kısımlara bakmanız gerektiğini ve çözümü için yapılacakları videoda göstererek anlatmaya çalıştık. Ayrıca kanalımıza abone olarak bizleri desteklemeyi unutmayınız.

Klima kompresörünün çalışmaması parçanın arızalı olduğu anlamına gelmez. Bazı elektirik, gaz yada kondansatör gibi çevre bileşenler nedeni ile söz konusu parça çalışmayabilir ama arızalı değildir. Bu nedenle parça gerçekten arızalı mı yoksa farklı sebeplerden mi çalışmıyor anlamak için birkaç farklı noktayı kontrol etmenizde fayda var

Bu kontroller her araç sürücüsünün yapabileceği basit kontrollerdir. Gerekli önlem ve tedbirleri aldığınız sürece kendiniz de bu kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Klima kompresörünün çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır sorusuna cevap olacak kontroller aşağıda listelenmiştir. Başlıkların her biri için detaylı açıklamalar aşağıda verilmiştir.

Reklamlar
 1. Sistemde Gaz Kontrolü
 2. Kompresör Rölesi Kontrolü
 3. Klima Müşürü Kontrolü
 4. Ecu’dan Komut Almıyor Olabilir
 5. Kompresör Arızası
 6. Kayış, Kasnak ve Rulman Arızaları
 7. Klima Kompresörü Neden Ses Yapar
 8. Klima Kompresörü Neden Kilitlenir

1 – Sistemde Gaz Kontrolü

Klima gazı kritik seviyelerin altına düştüğünde sistemde basınç yokken klima kontrol ünitesi klima kompresörünün çalışmasına engeller. Bu nedenle eğer klima kompresörü devreye girmiyor ise bir arıza kaynaklı olmayabilir. Sorun sistemde bulunan bir gaz kaçağı yada gazın olmaması olabilir. Bunun kontrolü için klima gaz dolum ağızında bulunan kapak sökülür. Bir supap görülecektir (Lastik subap’ına benzerdir) Buraya bir tornavida ile bastırdığınızda basınçlı bir şekilde gaz çıkışı var ise sistemin gazı dolu demektir. İkinci maddeye geçebilirsiniz. Eğer gaz çıkışı yok yada çok az ise çözüm yazımıza göz atınız

“(bu kontrolleri yaparken elinizde eldiven ve gözlerinizde koruyucu gözlük olması gerekir. Klima gazı deri ile temas etmemesi solunmaması, yutulmaması gerekir)”

 • Çözümü İse ; Öncelikle kondansatör ve gaz boruları ve buharlaştırıcı evaporatör içerisine özel sıvı doldurularak kaçak kontrolleri yapılır, var ise kaçaklar tamir yada değişimler ile giderilir. Sonrasında sisteme klima gazı basılarak sorun çözülür.

2 – Kompresör Rölesi Kontrolü

Klima sisteminin çalışması için aküden bir miktar akım gereklidir. Bu akımı kontrol eden bir güvenlik rölesi bulunmaktadır. Bu röle bozulabilir yada normal dirençlerden farklı röle takılmış olabilir. Bu gibi durumlarda klima devreye girmeyecektir. Kontrolü çok basittir ve herkes yapabilir.

Reklamlar
 • Çözümü İse : Aracınızın sigorta kutusunun kapağı açılır. Klima rölesi sökülerek yerine yenisi takılır. Sonrasında araç çalıştırılarak klima aktive edilir. Sorun çözülmez ise diğer maddeye göz atınız.

“(Çoğu araçta 2 farklı sigorta kutusu bulunur. Bu kutuların içinde ise hem sigorta hem sigorta röleleri bulunur. Klima kompresör rölesinin nerede olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun için araç marka ve modelinize göre google’da arama yaparak ya da araç kullanım kitapçıklarına göz atarak bulabilirsiniz.)”

3 – Klima Müşürü Kontrolü

Klima rölesi ile aynı sisteme dayalıdır. Müşürden kontrol ünitesi veri alamaz ise klima devreye girmeyecektir. Klima müşürü araç sürücülerinin ulaşamayacağı kısımlarda olabilmektedir. Ayrıca çalışıp çalışmadığını anlamak için direnç kontrolü, akım kontrolü gibi işlemlerle bakılması gerekir. Kısacası bunun kontrol ve çözümü için bir servise başvurmanız gerekmektededir.

4 – Ecu’dan Komut Almıyor Olabilir

Siz araç kullanırken klimayı açmak için düğmeye bastığınızda, araç motor kontrol ünitesi gerekli komutu verir ve kompresör devreye girer. Eğer bazı nadir durumlarda gerçekleşmiş ve koruma moduna alınmış ise siz klima düğmesine basarak komut gönderseniz dahi klima devreye girmeyebilir.

Reklamlar
 • Çözümü ise : Araç bir OBD Cihazına bağlanarak arıza kodları taranır, sonrasında klima modül ve kontrollerine kalibrasyon yapılarak sorun ortadan kaldırılır

5 – Kayış, Rulman yada Kompresör Arızası

Bundan sonra yapılacak kontroller biraz daha teknik ve ustalık gerektirecek kontroller olabilir. Bunu belirttikten sonra ilk olarak araç rölantide çalışırken klima kompresörünün bulunduğu nokta fiziksel olarak kontrol edilir. Bazı Durumlarda Arızalı olduğubnda klima kompresörü ses yapabilir. Kontrol edilirken klima açık konumda olmalıdır. Araç kaputu açılır ve motorun size göre sol araca göre sağ kısmında bulunan kayışlar kontrol edilir. Normalde farklı ses veya aksi bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Kompresör parçasının iki farklı dönen başlığı mevcuttur. İlk olarak dış haresi sürekli motor çalışırken dönmektedir. İç haresi ise sadece klima açıkken döner. Araç rölantide çalışıyor iken klimayı açıp kapadığınızda bu hare disk rulmanların devreye girip girmediğini kontrol ediniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır

 • Durdu akpınar

  Alfa Romeo 156 2001 model 1.6 aracimda emme manifolt patladi.. neden oldugunu bir cok ustaya sordum fakat hepsinde farklı şeyler söyledi kimisi motor inecek dedi kimiso sadece manifolt değişse yeter dedi kararsiz kaldim ve arac suanda yatıyor bu konuda sizinde bilginizi alabilirmiyim. Araci istop ettim aradan 1 saat sonra tekrar çalıştırmak icin mars bastim mars normal ama bi bogulma gibi motor zorladi 3-4 marş sonrasinda çok yüksek sesli bir patlama meydana geldi. Dusuncelerinizi ve yorumlarinizi bekliyorum simdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Genelde ateşleme sorunları nedeni ile yakıtın ateşlenememesi emme manifoltuna geri patlama yapabilir. Bazı durumlarda basit buji arızasıdan dahi olabileceği gibi bazı durumlarda subap kesmesi gibi motoru açmak gerekecek bir arızadan da olabilir. Aracı görmeden sadece manifolt değişse sorun düzelir diyemem ama büyük ihtimalle düzelir desem daha iyi olur. uç ve kötü senaryolar nadir ihtimallerdir

   Yanıtla
 • Murat ÖZTÜRK

  Merhaaba 2009 model honda civic aracım da klima sorunu yaşamaktayım.
  Araç rölantideyken klima üflüyor ama soğutmuyor içeriye nemli bir hava veriyor. Fakat gaza basıp hızlandığım zaman buz gibi hava üflüyor. Neden olabilir.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir