Ateşleme Sistemi ArızalarıElektrik Arızaları

Ateşleme Bobini Arızalanırsa Ne Olur? Neden Arıza Yapar

Ateşleme Bobini Arızalanırsa Ne Olur konusunu 8 madde halinde, Ateşleme Bobini neden arıza yapar konusunu ise 5 maddede aşağıda açıkladık. Benzinli ve LPG’li araçlarda bobin yavaş yavaş arıza belirtisi göstermeye başlamasına rağmen birçok araç kullanıcısı bobin tamamen arıza yapıp araç yola kalana kadar tamirini aksatmaktadır. Bu yazımızda ateşleme bobini arıza yaparsa ne olur, araca, onarım maliyetine ve diğer parçalara ne gibi zararları vardır detaylı olarak ele alacağız. Öncelikle Ateşleme Bobini Neden Bozulur sorusuna cevap verdikten sonra arıza durumunda neler olacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Reklamlar

Ateşleme Bobini Neden Arıza Yapar

Ateşleme bobini aküden aldığı elektrik akımını iç kısmında bulunan sarmal teller ile yüksek akımlara çıkaran ve bu sayede ateşlemeyi gerçekleştiren bir parçadır. Bu parçanın arızalanmasına neden olacak durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Bobin İç Sarmal Telleri Kopabilir
 2. Bobin Isı ve Akım Sebebi İle Yarılabilir
 3. Bobin Memeleri Bozulabilir
 4. Bobin Soketi Oksitlenerek Akımı Düzgün Alamayabilir
 5. Videomuza Göz Atınız

Ateşleme bobini arıza nedenlerine bakıldığı zaman en sık karşılaşılan nedenler bu dört nedendir. Bunlar haricinde nadir de olsa gelişen farklı sebepler nedeni ile arızalar meydana gelebilir.

Reklamlar

Ateşleme Bobini Arızalanırsa Ne Olur

Ateşleme bobininin arıza yapması sadece araç motorunun performansına ve ateşleme sistemine değil birçok ek yan parçaya da zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Kullandığınız lpg’li yada benzinli aracınızda bobin arızası var ise araçta olacaklar ve potansiyel zararlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Araçta Performans Düşer
 2. Yakıt Sarfiyatı Artacaktır
 3. Teklemeler ve Sarsıntılı Çalışma Görülür
 4. Rölantide Stop Etme Yaşanacaktır
 5. Bujileri Bozabilir (Detayı Aşağıda Açıklanmıştır)
 6. Katalitik Konvektör Arızasına Neden Olabilir (Detayı Aşağıda Açıklanmıştır)
 7. Motor Kulaklarını Bozabilir (Detayı Aşağıda Açıklanmıştır)
 8. Videomuza Göz Atınız

Bujilere Zararları

Bujiler direkt olarak bobinin ucunda bulunan ve bir ucu da yanma odasının içerisinde olan bir parçadır. Bujiye bobin tarafından doğru akım gelmez ise bujinin çatlamasına ya da yanmayan yakıtın oluşturduğu kurum nedeni ile uç kısmında tırnak aralıklarının değişmesine neden olr. Bu durum bujinin bozulması ve değişimini gerektirir. Kısacası ihmal edilen bobin arızası ekstra parçaların da değişimine neden olarak maliyetinizi arttıracaktır.

Reklamlar

Katalizatör’e Zararları

Katalizatör yani diğer adı ile katalitik konvektör aracın egzoz manifoltunda bulunan bir parçadır. Görevi egzoz gazındaki zararlı kimysalları filtre etmek olan bu parça bobin arızası nedeni ile yanmayan yakıtın çiğ halde egzozdan atıldığı zaman ulaşacağı ilk parçadır. Katalitik konvektör çok yüksek ısı değerlerinde çalışan bir parçadır. Bu parçanın iç ısısı bir ateşleme olmadan da benzinin tutuşabileceği kadar bir ısıya sahiptir. Bu durum ateşleme olmadığı için yanmadan egzoza atılan yakıtın bu parça içinde alevlenmesine ve parçanın bu nedenle bozulmasına neden olabilir. Katalizatör son derece pahalı bir parçadır, bu nedenle ihmal edilen arıza nedeni ile onarım maliyetininiz onlarca kat artabilir.

Motor Kulaklarına Zararları

Araç bobin arızası nedeni ile tüm pistonları aktif halde kullanamadığı zaman araçta sarsıntılı çalışma sorunları baş gösterir. Bu sarsıntılı çalışmanın ürettiği ağır titreşimler motor takozları tarafından emilir. Sürekli titreşim ve sarsıntı motor takozların kauçuk yapısının bozulmasına ve yırtılmasına neden olabilir. Bu durum motorun tüm titreşiminin araç içerisinde hissedilmesi ile sonuçlanır ve parça değişimi yapılmadan sorun ortadan kaybolmaz. Özellikle uzun süre sarsıntılı motorla araç kullanılmaya devam ettiğinde ortaya çıkabilir. Bu değişim maliyeti bobin değişimi kadar maliyetli olabilir ve arızanın onarımının maliyetini iki katına çıkarabilir. Bu nedenle arızanızı ihmal etmemenizi ve bobin arızası olduğundan şüphe ediyor iseniz en kısa sürede bir servisden randevu almanızı öneririz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Ateşleme Bobini Arızalanırsa Ne Olur? Neden Arıza Yapar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir