Yakıt Sistemi Arızaları

Arabada Benzin Kokusu Neden Olur? Seyir Halinde Benzin Kokusu

Arabada Benzin kokusu neden olur size 7 maddede aşağıda açıkladık. Ayrıca her maddenin detaylandırmalarını da alt kısımlarda bulabilirsiniz. Araçlarda bazı zamanla ilk çalıştırmada bazı zamanlar benzin aldıktan sonra bazen de Seyir Halinde Benzin Kokusu görülebilmektedir. Bu ve buna benzer araç içinde benzin kokusu şikayetiniz var ise yazımıza göz atarak olası nedenleri ve çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Önemli İpucu : Sizler için hazırladığımız videoya göz atın videoda hem araç üzerinde hem de benzin pompası üzerinde arabada benzin kokusu nasıl giderilir detaylı olarak çözüm yollarını anlattık. Ayrıca bizlere destek olmak adına youtube kanalımıza abone olmanızı rica ederiz.  Sorularınız varsa da forumumuzu kullanarak hızlıca cevevaplar ve çözümlere ulaşabileceğini unutmayınız.

Arabada Benzin Kokusu Neden Olur

Arabada Benzin Kokusu Neden Olur konusundan sorumlu noktalar genelde bellidir. Bunlardan en sık benzin kokusuna neden olanları aşağıda sıraladık. Her biri için ayrı ayrı çözüm yollarını da alt kısımda başlıklar halinde sizler için listeledik

 1. Şamandıra Contası Nedeni İle Benzin Kokusu
 2. Depo Kapağından Benzin Kokusu
 3. Depo Havalandırma Valfi Kaynaklı Benzin Kokusu
 4. Şamandıra Geri Dönüş Hortumları Kaynaklı Benzin Kokusu
 5. Enjektör Benzin Hortum Kaynaklı Benzin Kokusu
 6. Araç Alt Benzin Tesisatı Kaynaklı Benzin Kokusu
 7. Ateşleme Arızaları Nedeni İle Çiğ Benzin Kokusu

Tüm bu 7 maddenin tek tek açıklamaları ve çözüm yolları aşağıda bulabilirsiniz.

Reklamlar

1 – Şamandıra Contası Nedeni İle Benzin Kokusu

En sık benzin kokusuna neden olan noktadır. Benzin şamandırası monte edilirken çevresine bir conta konulur. Bu conta kauçuk yapısı zamanla eskiyerek hava kaçaklarına neden olabilir. Bu hava kaçakları benzin kokusunun araç içine dolmasına neden olacaktır.

 • Çözümü : Genellikle araçların büyük bir çoğunluğunda benzin pompa ve şamandırası arka koltuğun altında yer alır. Koltuğu kaldırdığınızda bir plastik kapak göreceksiniz (Videoda detaylı olarak gösterilmiştir. Videoya göz atmanızı tavsiye ederiz) Bu kapağı kaldırdığınızda contada hava kaçağı var ise şamandıra çevresinde hafif nemlenme göze çarpabilir. Ayrıca benzin kokusu direkt olarak burnunuza vuracaktır. Burayı açmadan önce 3-5 km yol yapıp açmanızı tavsiye ederiz. Yoğun bir benzin kokusu alır iseniz söz konusu sorunun kaynağı bu kısım olabilir. Conta son derece ucuz bir parçadır ve tek olarak satın alınabilir. Değişimi de çok ucuzdur. zaman olarak 15-20 dakika gibi kısa bir sürede sorununuz çözülecektir. Eğer bu kısmı kontrol ettiniz ve sorun bu değil ise bir sonraki maddeye göz atınız

2 – Depo Kapağından Benzin Kokusu

Çoğu araçta en sık gözlemlenen ikinci koku kaynağıdır. Aynı conta probleminde olduğu gibi zamanla eskiyen ve özelliğini yitiren kauçuk parçalar bu kısımdan dışarıya koku çıkışına neden olabilir. Ayrıca depo kapağından depoya kadar olan benzin dolum boğazı bazı noktalarda benzin kaçaklarına neden olabilecek çatlaklar veya delikler içeriyor ise aldığınız yakıtın az bir kısmı bu boğazdan iç döşemelere ve şasiye akacaktır. Bu durum benzin aldıktan sonra yoğunlaşan sonrasında günden güne azalan ve arka kısımda yoğunlaşan bir kokuya neden olacaktır. Eğer aracınızdaki koku problemi bu şekilde gelişiyor ve benzin aldıktan sonra artıyor ise mutlaka depo kapağı ve dolum ağzını kontrol ettirmelisiniz. Bu parçaların kontrol ve değişimi bir uzman personel tarafından serviste yapılması gerekmektedir.

Reklamlar

3 – Depo Havalandırma Valfi Kaynaklı Benzin Kokusu

Benzin, fizik kanunları gereği sıcaklığa göre genleşen ve uçucu özelliğe kavuşabilen bir sıvı yakıttır. Bu nedenle benzin depolarında basınç problemleri olmaması adına fazla basıncı tahliye eden bir valf bulunur. Bu valf genelde fazla basıncı dolum ağzına doğru yönlendirir. Bu parçada da sorun oluştuğunda fazla basınç nedeni ile araç içine koku gelmesi sorununa rast gelinmektedir. Eğer bir koku probleminiz var ise ilk iki nokta kontrol edildi ve sorununuz çözülmedi ise mutlaka bu parçanın da kontrol edilmesi varsa bir arızası değişiminin ya da tamirinin yapılması gerekmektedir.

4 – Şamandıra Geri Dönüş Hortumları Kaynaklı Benzin Kokusu

Araçlarda depodan motora doğru bir adet benzin hortumu bir adette geri dönüş hortumu bulunur. Motora benzin bu hortumdan verilirken kullanılmayan fazla yakıt geri dönüş hortumu ile tekrar depoya alınır. Bu hortumlar özellikle şamandıra bağlantıları yada enjektör ve emme manifolt bağlantıları kısmında kelepçeler gevşeyebilir etrafa benzin kaçırabilir. Bu hortumların bağlantı kısımları tek tek kontrol edilmeli kaçak var mı bakılmalıdır. Kelepçeleri yenilenmeli ve sağlamlaştırılmalıdır.

Reklamlar

5 – Ejektör Benzin Hortum Kaynaklı Benzin Kokusu

Bu en tehlikeli benzin kaçağı ve koku sorununa neden olabilecek arızadır. Gerçi konumuz benzin gibi çok yanıcı bir madde iken her koku ve her kaçak zaten tehlikelidir fakat enjektör girişi son derece sıcak alt kısmında yüksek ısıda çalışan parçaların bulunduğu bir noktadadır. Bu nedenle alevlenme ihtimali en yüksek olan yerlerden birisidir diyebiliriz. Aracınızın bu noktası da detaylı olarak kontrol edilmelidir.

6 – Araç Alt Benzin Tesisatı Kaynaklı Benzin Kokusu

En nadir gerçekleşebilecek ihtimal olsa da göz ardı etmemekte fayda var. Araç alt kısmının kasislerde bir yere sürtülmesi, olası kazalar , kemirgen hayvanların araç park alinde iken bu kısımlara zarar vermesi gibi nedenlerden dolayı araç altında bir kanalda korumalı olarak bulunan benzin tesisatı zarar görebilir ve bu kısımlardan benzin kaçağı ve araç içine dolan ağır benzin kokusu görülebilir. Bu kısmında detaylı kontrol edilmesi önem arz etmektedir.

Önemli İpucu : Diğer İhtimaller : Bu sorunlara ek olarak nadir gelişebilecek motor arızaları yanmayan çiğ yakıt egzoz kaynaklı benzin kokusu gibi farklı tesisat ile ilgili olmayan ama benzin kokusuna neden olan durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlar da benzin kokusuna neden olur. Bu gibi durumları da detaylı olarak incelediğimiz sayfamıza burayı tıklayarak göz atabilirsiniz.

7 – Ateşleme Arızaları Nedeni İle Çiğ Benzin Kokusu

Bu konuyu da daha detaylı açıkladığımız bir sayfa mevcut. Bağlantıya tıklayarak osayfaya ulaşabilirsiniz. Genelde egzozdan çiğ benzin kokusu durumu, ateşlemenin tam yapılamaması nedeni ile araçlarda yanmadan atılan yakıtın egzoz iç ısısı nedeni ile yarı yanmış yani halk tabiri ile çiğ şekilde egzozdan atılması sonucu arabada benzin kokusu şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Tabi bu bir mekanik sorun olduğu için nedenine etki edecek birden fazla durumun olması sebebi ile ayrı bir başlıkta detaylandırdır. Bu madde hakkında daha fazla teknik bilgi için Egzozan çiğ benzin kokusu gelmesinin nedenleri konumuza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

9 thoughts on “Arabada Benzin Kokusu Neden Olur? Seyir Halinde Benzin Kokusu

 • BİLAL ER

  Merhaba, ustam kolay gelsin.

  2011 Fiat panda 1.2 dynamic aracım var.
  Benzin pompası bozuldu
  Sadece pompayı değiştirdim
  Çıkan pompa motoru orijinal değilmiş. Daha öncede sökülmüş
  Söktükten sonra kendi soketi ile kontrol ettim. Çalışmıyor.
  Yeni motoru test ettim. O çalışıyor.
  Düzgün bir şekilde topladım.
  Taktım
  Fakat benzin pompalamadı
  Hatta tam emin olmak için benzin hortumunu söktüm.
  Motor çalıştığı halde benzin gelmedi. Ne olduğunu anlamadım.
  Dönüş filtresi arızası veya hava alma gibi birşey olmuş olabilir mi? Çok teşekkürler.

  Yanıtla
  • genelde bu tip durumlarda şamandıra ile komple alınması daha sağlıklı oluyor. takılan pompa yeşil kafa mı, muhtemelen veka vs marka çin malı, üzerindeki basınç değerini sağlamıyor olabilir. tabi varsayımdan öte tam emin olmak için önce bar ölçğümü yapmak gere Bilal bey

   Yanıtla
  • AYHAN

   Merhaba aracım 2004 megan 2 1.6 benzinli seyir halindeyken ara ara çiğ benzin kokusu geliyor bu olay devamlı olmuyor racı biraz rampa yukarı zorlayınca koku geliyor acaba sebebi nedir

   Yanıtla
   • zengin karışım durumunda çiğ yakıt kokusu olur. bunun nedenleri, araç yeteri kadar hava alamaz ise yada ateşleme yeterli performansta değilse son olarak enjektör fazla püskürtüyor ise bu durum gçrülebilir

    Yanıtla
 • Doğaç Saltan

  Merhaba
  Aracımda özellikle benzin seviyem azaldığında muazzam bir benzin kokusu oluyor özellikle kalorifer ya da klima çalışılırsa maruziyeti daha da şiddetli oluyor hatta böyle durumlarda benzinim varken de aynı şey mümkün . Genel bakımdan geçti birşey bulunamadı yağ değişti birşey yok özellikle bu şikayetle servise tekrar götürdüm tüm kontrollerin yapıldığını bişey bulunamadığını söylediler. Ama çok rahatsız edici ve sağlıksız bir durum öneriniz olursa sevinirim

  Yanıtla
  • Doğaç Saltan

   Aracım 2019 model düz vites benzinli corsa

   Yanıtla
  • Geri dönüş valfi yada kanister kontrol edilebilir Özellikle azaldıkça oluyor ise depo havalandırma valfine bakılmasını tavsiye ederimm

   Yanıtla
 • Serkan

  Merhaba aracım 2004 ww bora Pacific 1.6 .
  Seyir halindeyken müthiş bir benzin kokusu oluşuyor ve acayip rahatsız ediyor.kontrol ettim sadece bagajdan geliyor koku motor tarafında arka koltuk altında bişey yok bagajı açınca bariz şekilde geldi koku sebebi ne olabilir acaba

  Yanıtla
 • İbrahim

  Usta merhaba. Araç 98 polo 1.6 benzinli. Usta araba yolda giderken duruyor. Göstergede hiçbir lamba yanmıyor. Şu sıralar rölantide de durmaya başladı. Araç içinde benzin kokusu sürekli var. Sebep ne olabilir acil yardım lütfen.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir