Egzoz Sistemi ArızalarıYakıt Sistemi Arızaları

Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Gelmesi Nedenleri

Araçlarda özellikle sabahları ilk çalıştırmada Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Gelmesi sık sık görülür, bazı durumlarda ise bu çiğ yakıt kokusu sürekli bir hal alabilir. Aracınız Araç çalışırken benzin kokusu alıyorsanız bu yazımızda Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Gelmesi Nedenleri ve çözüm yolları hazırlanmıştır.

Reklamlar

Egzozdan Benzin Kokusu Gelmesi Nedenleri

Egzozdan benzin yada lpg kokusu gelmesi araç yakıt sisteminde yanmayan yakıtın egzozla atılması sonucu oluşur. Araç silindirlerinde çeşitli sebeplerden ötürü ateşlenemeyen yakıt çiğ olarak egzoza atılır bu durum yakıt kokusuna neden olabilir. Aşağıda en sık karşılaşılan Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Nedenleri sıralanmış olup her bir maddenin detaylı açıklaması alt başlıklar halinde verilmiştir.

  1. Ateşleme Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu
  2. Enjektör Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu
  3. Zengin Karışım Sorunu Kaynaklı Koku Sorunu
  4. Sensör Bazlı Arızalar Kaynaklı Koku Sorunu
  5. Hava Emiş Yetersizliği Kaynaklı Koku Sorunu
  6. Bakımların Aksatılması Kaynaklı Koku Sorunu!

Tüm maddelerin detaylı açıklamaları numaralarına göre aşşağıda verilmiştir. Ayrıca çoğu maddeye özel videolu görsel destekli içeriklerde hazırlanmıştır. Videolara da göz atabilirsiniz.

Reklamlar
YouTube player

1 – Ateşleme Sistemi Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu

Araç çalışırken benzin kokusu gelmesinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında ilkidir. Araçta buji,  buji kablosu , bobin arızası gibi bazı parçaların arızalı olması durumunda silindir yanma odasına alınan yakıt ateşlenemeden egzoz borusundan dışarı atılır. Bu durum araç çalışırken özellikle sabahları ve motor soğukken daha fazla olmakla birlikte egzozdan yoğun bir benzin kokusu gelmesine neden olacaktır. Sorunun çözümü için ateşleme sistemi kontrol edilmeli ve arızalı olan noktalar bulunarak tamir yada parça değişimi ile sorun çözülmelidir. Eğer sorunun ateşleme kaynaklı olduğunu düşünüyor iseniz aşağıda bulunan sizler için hazırladığımız videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz.

YouTube player

2 – Enjektör Arızası Kaynaklı Koku Sorunu

Enjektörler, doğru açı ve miktarlarda benzin işemesi için motor kontrol ünitesinden aldığı verilere uygun işeme yapmadığı zaman normalden fazla püskürtülen yakıt egzoz borusuna çiğ olarak atılır. Bu durum söz konusu sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eğer Egzozdan Benzin Kokusu Gelmesi sorununuz var ise mutlaka kontrol ettirmeniz gereken parçalar arasındadır. LPG’li araçlarda Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Gelmesi olarak da lpg enjektörleri gösterilebilir.

Reklamlar

YouTube player

3 – Zengin Karışım Kaynaklı Koku Sorunu

Silindirlerde yakıtın alevlenmesi için üç etmen gereklidir. Hava , yakıt ve ateşleme. Hava ve yakıt doğru ve tam bir ateşleme için dengeli olması gerekir. Eğer araçta bu denge sağlanamıyor ise ateşleme kalitesi düşer ve yanmayan yakıt oluşmasına neden olur. Bu yakıt çiğ olarak egzozdan atılır. Bu durum egzozdan gelen yakıt kokusu sorununa neden olacaktır.

4 – Sensör Kaynaklı Koku Sorunu

Araçlarda motora giren havanın miktarını, silindir ve subapların konumlarına, egzozdan atılan gazın içeriğini ölçen onlarca sensör bulunur. Motor kontrol ünitesi bu sensörler tarafından okunan verilere göre hava ve yakıt karışımını ayarlar, Sensörler doğru verileri okumaz ise motor kontrol ünitesi de yanlış veriler nedeni ile yanlış miktarlarda hava ve yakıt püskürtmesi yapabilir. Bu durum egzozdan gelen çiğ yakıt kokusu nedenlerinden birisidir. Araç bir bilgisayara bağlanarak sensör verileri kontrol edilerek arıza tespiti yapılabilir. Yapılan tespit sonucunda arızalı sensör değiştirilerek sorun ortadan kaldırılır.

Reklamlar

5 – Hava Emiş Yetersizliği Kaynaklı Koku Sorunu

Aracın yeteri kadar hava alamaması silindir içerisinde ateşlemenin doğru olmamasına neden olacaktır. Özellikle eski tip karbüratörlü araçlarda motorun daha stabil çalışması adına hava filtresi girişi sınırlandırılır hatta tam kapatılabilir. Bu gibi durumlar egzozdan çiğ yakıt kokusuna neden olacaktır.

6 – Bakımların Aksatılması Kaynaklı Koku Sorunu

Araçların belli periyotlarda hava filtresi ve yakıt filtresinin Araç bakımı kapsamında değişmesi gerekmektedir. Bu değişimler aksatıldığı zaman hava filtresinin toz ve kirlerle tıkanmasına ve aracın normalden az hava almasına neden olacaktır. Benzin filtresinde pislik kaynaklı tıkanmalar yada yakıttaki pislikler enjektör memelerinin normal çalışmasına engel olup yakıt sistemini bozabilir. Bu gibi durumlar egzozdan çiğ gaz atılmasına neden olacaktır. Araç bakımlarını bu gibi nedenlerden dolayı aksatmamanızı ve zamanında yaptırmanızı öneririz.

7 – Şamandıra ve Depo Kaynaklı Sorunlar

Arabada benzin kokusu, bazı durumlarda şamandıra contası, benzin geri dönüş valfi gibi depo ve şamandıra bölğesindeki parçaların arızaları kaynaklı da arabada benzin kokusu görülebiliyor. Bu arızalar birden fazla çeşitli nedenlerden olabildiği için bu başlığı farklı bir konuda detaylı olarak inceledik. Arabada benzin kokusu neden olur sayfamıza da göz atmak faydanıza olacaktır.

Sonuç Olarak : Aracınızda normalden farklı bir koku hissediyor iseniz tamiri için vakit kaybetmeden bir servisten randevu almanızı öneririz. Yakıt kokusu ihmal edilmeyecek kadar ciddi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum da araç içerisinde can güvenliğinizi tehdit edebilecek durumda olabileceği gibi araç seyir halinde yanma gibi uç nokta sonuçlar da doğurabilir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Gelmesi Nedenleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir