Yakıt Sistemi Arızaları

Benzinden LPG ye Geçerken Stop Etme ve Tekleme

Benzinden LPG ye Geçerken Stop Etme, tekleme, araç devrinin aşırı düşmesi, aslında çoğu araçta bir arızaya bağlı değil, ayarsızlık ile alakalı bir sorundur. Araca herhangi bir müdahaleye gerek olmadan basit bir ayarla çözülebilecek bir durumdur. Sizin de aracınız gaza geçişte stop etme sorunu yaşıyor ise yazımıza ve videomuza göz atınız.

Reklamlar

Araç Benzinden Gaza Geçerken Stop Ediyor İse

Bu duruma neden olan şey lpg geçiş sıcaklığı ayarıdır. Genellikle bu ayar düşük ise araç lpg sıvısını regülatörde gaz formuna dönüştüremeyecek, bu durumda da stop etmeler ve teklemeler baş gösterecektir.

LPG, araçta sıvı halde depolanan bir yakıttır. Ama yanma odasına ateşleme için gaz formunda gönderilir. Sıvı haldeki lpg’nin gaz formuna dönüşmesi için de motor soğutma suyu ısısı kullanılır. Isı ile sıvı haldeki form gaza dönüştürülür. Aracınız yeteri kadar sıcak değil iken araç gaza geçerse, gaza geçişlerde stop etmeler ve teklemeler, araçta gaz yememe boğulma gibi sorunlar sık yaşanabilir.

Reklamlar

Çözümü için : Araç lpg beynine bilgisayar ile bağlanılarak geçiş ısı ayarı, lpg’nin daha stabil çalışacağı bir dereceye yükseltilir. Bu sayede söz konusu sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Gaza Geçişte Stop Etme Devam Ederse

Bu durum ısı ayarı sonrası hala devam ediyor ise, o zaman bir arıza aranabilir. Bu durumda da olası arıza noktaları aşağıda listelenmiştir. Bu kısımların kontrolünün yapılmasını öneririz

  • LPG ısı müşürü kontrol edilmeli
  • LPG filtresi tıkalı mı kontrol edilmesi
  • LPG enjektörleri kontrol edilmeli
  • LPG regülatör arızası kontrol edilmeli

Bu kontrollerden sonra arızalı parça bulunur ve tamiri yada değişimi (Genelde değişim yapılır) yapıldıktan sonra araç normal kondisyonuna ve stabil çalışma düzenine dönecektir. Şu da unutulmamalıdır ki araçta lpg arızası var ise bu şekilde kullanmak, aracın fazla yakıt tüketimi yapmasına buna bağlı uzun vadede ekonomik zarara neden olacaktır.  Ayrıca lpg sistemindeki arıza araç motorunu direkt olarak etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. Arızayı ertelemek arıza maliyetini büyütebileceği gibi, yakıt sistemi arızalarının yangına sebebiyet verebileceği de unutulmamalıdır.

Reklamlar

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Benzinden LPG ye Geçerken Stop Etme ve Tekleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir