Motor Arızaları

Pcv Valfi Nedir, Ne işe yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır

PCV Valfi (Positive Crankcase Ventilation) Türkçe anlamı ile Karter Havalandırma Valfi olarak Türkçeleştirebiliriz. Bu yazımızda PCV Valfi Nedir, Ne işe yarar ve PCV valfi arızası nasıl anlaşılır detaylarını hem yazılı hem araç üzerinde hazırlanmış videolu şekilde bulabilirsiniz.

Reklamlar

PCV Valfi Nedir

PCV valfi, karter havalandırma sistemidir. Motor Yağı , ısı ve sürtünmeden dolayı buharlaşabilir. Bu buhar emme manifoltundan içeri yanma odasına geri gönderilir ve yakılarak egzozdan atılır. Buharın hangi zamanda ve oranda gideceği ise bir valf ile motor kontrol ünitesi tarafından kontrol edilir.

PCV Valfi Ne İşe Yarar

Yukarı bahsettiğimiz yağ buharı, sistemden atılamadığında, motor içinde basıncın artmasına ve buna bağlı yağ kaçakları, keçe ve contalarda hasar gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir. PCV Valfi Ne İşe Yarar sorusuna belki de en hayati cevap şudur, yağ buharı kimyasal yapısı gereği yağı bozarak kullanım ömrünü kısaltmaktadır. İşte PCV valfi, bu olumsuzlukları önlemede ve buharın tahliyesinde kullanılır.

Reklamlar

PCV Valfi Arızası Nasıl Anlaşılır

Karter havalandırma valfi arızası durumunda, araçta beklenmedik tepkilere neden olabilir. En sık görülen PCV valfi arıza belirtileri ise alt kısımda listelenmiştir. Bu belirtilere bakarak aracınızda yaşadığınız sorunun PCV valfi arızası kaynaklı olup olmadığını kendinizde tespit edebilirsiniz.

 • Araç Rölantisi Bozulabilir
 • Araçta Yağ Eksiltme Görülebilir
 • Mavi Duman Sorununa Neden Olabilir
 • Yağ yakma sık görülür
 • Basınca bağlı yağ kaçağı sorunlara neden olabilir
 • Motorda anlık boğulma ve teklemelere neden olabilir

Aslında PCV valfi arızası nasıl anlaşılır sorusunda verdiğimiz bu belirtiler, farklı arızalar ile ortak belirtilerdir. Biri yada birkaçı aracınızda aynı anda görülüyor ise PCV valfi arızasından söz edilebilir. Valfin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edildikten sonra sorun netleştiğinde ise parça değiştirildiğinde sorununuz çözülecektir.

Reklamlar

Karter Havalandırma Hortumu İptali

Söz konusu sistem iptal edilerek bir hortumla yağ buharının direkt olarak atmosfere verilmesi sağlanabilir Fakat bu durumda yağ eksiltme ve yağ buharının çevreye verdiği zarar ile motordaki fiziki kötü görüntüsüne katlanmanız gerekecektir.

Ayrıca söz konusu valfin iptali durumunda emme manifoltu gibi parçalardaki giriş yuvalarının kapatılması gerekeceğinden zahmetli bir işlemdir diyebiliriz

Reklamlar

Videolu Anlatım

PCV valfinin araç üzerinde tüm giriş çıkışlarını, pcv valfi ne işe yarar sorununu ve en önemlisi PCV valfi arızası nasıl anlaşılır araç üzerinde anlattığımız videomuz aşağıdadır. Göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi seyirler dileriz.

YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Pcv Valfi Nedir, Ne işe yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır

 • Uğur KARTAL

  Merhaba, 2013 Model 140bin KM de ford kuga 1,6 ecoboost benzinli aracım var. aracımın rölentisi düşük çalışıyor. ortalama 650-750 devir aralığında ara ara düşük oranlarda dalgalanma oluyor aynı zamanda aracım rölantideyken ıslık sesi çıkartıyor sesin alternatörden geldiği söylendi. Yüksek devirlerde ses olmuyor. aracım eksantirik keçelerinden yağ kaçırmaya başladı. ve ciddi bir yağ eksiltme sorunu var… aracımda duman atma olmuyor ama kaçan yağ oranına göre eksilme çok fazla.

  Sorunum PCV valfinden kaynaklı olabilirmi yoksa Yakıt basın sensörümmü arızalıdır (Gösterdiğim ustalardan biri yakıt basın sensörü kaynaklı olduğunu söylemişti) ama başka ustalarda ondan kaynaklı değildir dedi. bazı ustalar ekstra hava alıyordur o sebep olur dediler vs. tam olarak neden kaynaklı olabileceği konusunda ortak bilgi veren usta görmedim.. ve gittiğim ustaların %90 ecoboost motorlara bakmıyoruz diyip başından savdılar.

  Yanıtla
  • rölanti harici diğer sorunlar pcv valfi kaynaklı değil, rölanti için ise kontrol edilmeden birşey demek zor ama ihtimal dahilinde diyebilirim. genelde bu tip durumlarda gaz kelebek temizliği ve daptasyon düzelmez ise de hava alan nokta var mı kontrol öneririz Uğur bey

   Yanıtla
   • Fatih

    Merhaba golf 3 1.6 AFT MOTOR aracım var cekisinde ve gidişinde bir problem yok yağ yakıyor eksikliyor ama yağ çubuğu ve kapağından herhangi bir üfleme yağ atma yok aynı zamanda boğaz kelebeğide yaglaniyor ve aracı boşa aldığım zaman devir anlık düşüyor ve eski yerine geliyor havalandırma valfi arızalı olabilir mi

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir