Yakıt Sistemi Arızaları

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir

Dizel ve Benzinli Enjektör Arızası Neden Olur aşağıda detaylandırdık. araçlarda enjektör arızası farklı etkenler sebebi ile zamanla meydana gelebilecek ve sıklıkla karşılaşılan bir arızadır. Enjektör arızasının başlıca nedenleri arasında ;

Reklamlar
 1. Pis yakıt kullanmak
 2. Bazı Yakıt Katkıları
 3. Ateşleme Sistemi Arızaları (Benzinli Araçlarda)
 4. Katalitik konvektör arızaları
 5. Pompa Arızaları
 6. Başlıca etkenler arasında gösterilebilecek nedenler arasındadır.

Enjektör Arızası Belirtileri Nelerdir

Farklı yakıt cinsi araçlarda meydana gelse de belirtiler ortaktır. Dizel Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır sorusu ile Benzinli Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır sorusunun cevabı ortaktır. Aracınızda söz konusu parçada bir arıza var ise aşağıdaki belirtiler arızanın durumu ve aşamasına göre ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bu belirtiler

 1. Araçta geç çalışma sorunları ortaya çıkabilir.
 2. Araçta titreme ve sarsıntılı çalışma görülebilir.
 3. Duman atma sorunları görülebilir.
 4. Fakir karışım nedeni ile araçta çekiş düşer. Yakıt tüketimi artar
 5. Çekiş düşüklüğü en sık görülen belirtiler arasındadır.
 6. Yanmayan yakıt çiğ şekilde atılacağından yakıt kokusu görülebilir.
 7. Araç çalışması normal sesi değişir daha gürültülü bir motor görülebilir.

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

Yukarıdaki Belirtiler var ve aracınızdaki sorunun kesin olarak kaynağını öğrenmek istiyor iseniz bunun birkaç kademede tespit yönlemleri mevcuttur. Bunlardan en basit ve hızlı olandan en kesin ama uzun ve masraflı olan yönteme kadar tüm kullanılan yöntemler aşağıda sıralanmıştır.

Reklamlar
 • Obd Diagnostik Cihaza bağlanarak arıza kodlarının okunması : Bu işlem ile araçta enjektör olup olmadığını çok kısa bir sürede öğrenebilirsiniz. Hem çok hızlı hem çok ucuz bir arıa tespit yöntemidir. Halk arasında aracın bilgisayara bağlanması olarak bilinir.
 • Fiziki kontrol ile Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır : Bu işlemde özellikle benzinli araçlarda kesin sonuç alınabilir fakat dizel enjektör arızası anlaşılması açısından yetersiz kalabilir. Uygulaması şu şekildedir. Araç kısa bir süre çalıştırılır, sonrasında enjektörlerin tamamı sökülür, Kuru yada diğerlerinden farklı bir enjektör var ise püskürtmesi sorunlu yani arızalı demektir. Bu şekilde arıza tespiti yapılabilir.
 • Enjektör İşeme / Püskürtme Testi : Bu en kesin arıza tespit yöntemidir. Aracın enjektörleri sökülerek teste alınır. Bu testte saniye ve milisaniye bazında yaptığı işeme miktarı ölçer. Bu da işeme yapmayan yada yeteri kadar yapamayan enjektörlerin tespiti anlamına gelir. Bazı durumlarda püskürtmenin şekli de önemlidir. Her yöne yayılan bir yakıt püskürtme ideal yanma için olmazsa olmaz bir şarttır. Nadir durumlarda enjektör yeteri kadar yakıtı püskürtse dahi doğru püskürtmedi için araçta yukarıda yazılan belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı test yakıt püskürtme şeklini de analiz edeceği için tam bir arıza tespitinin yapılmasına olanak sağlar ve en güvenli test şeklidir.
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir