Yakıt Sistemi Arızaları

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır sorusuna birkaç basit ve her araç sahibinin rahatlıkla yapabileceği test yöntemlerini aşağıda belirttik. Ayrıca arıza testleri haricinde Benzin Pompası Arıza belirtileri nelerdir sıraladık. Bu belirtilere bakarak yada testleri yaparak aracınızda söz konusu arızanın gerçekleşip gerçekleşmediğini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Reklamlar

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır

Bunun için iki farklı test mevcut. Bu testler basit, herhangi bir ustalık gerektirmeyen testlerdir. Bu testlerin nasıl uygulandığı ise aşağıda detaylandırılmıştır. Benzin pompası arızasını anlayabileceğiniz testler;

  1. Rampaya Park Etme Testi
  2. Farklı Yakıt İle Direk Çalıştırma Testi
  3. Balata Spreyi Testi

1 ) Rampaya Park Etme Testi : Bu testte araç, ilk gün rampa yukarı park edilir. Ertesi sabah çalışmasına bakılır. Tekrar ertesi gün ise rampa aşağı yönde park edilir. Yine ertesi sabah çalışması kontrol edilir. Eğer araç rampa aşağı daha kolay çalışıyor ama rampa yukarı zor çalışıyor ise benzim pompası arızası ihtimali kuvvetle muhtemeldir.

Reklamlar

2 ) Farklı Yakıt Testi : Günümüzde benzinli araçların büyük bir kısmının LPG’li de olduğunu varsayarak bu testte efektif bir testtir. Aracınızı sabah çalıştırırken benzini ekarte ederek direk LPG’de çalıştırmayı deneyin. Eğer araç direk LPG’de çalışıyor ama benzinde çalışmıyorsa Benzin pompası arızası yaşıyor olma ihtimaliniz kuvvetle muhtemeldir. Bu uygulamayı şöyle yapabilirsiniz. Araçta kontağı açtıktan sonra LPG düğmesine basılı tutmak aracın direkt olarak LPG’de çalışmasını sağlayacaktır. (Nadir LPG markalarında farklı olabilir.)

3 ) Balata Spreyi Testi : Bu test bir bakıma tehlikelidir. Çok sıkılması durumunda yanma odasında basınçlı patlamalara aşırı ısıya neden olabilir. Tecrübeli kişilerce yada iyice nasıl yapılacağını uygulamalı izleyip öğrendikten ve tavsiyeler aldıktan sonra uygulayınız. Araçta bir kişi marşa basarken, bir kişide gaz kelebeğinden yada hava filtre boğazından araç yanma odasına balata spreyi sıkar. Sprey çok yanıcı bir malzemedir. Sprey sıkınca çalışıyor ama diğer türlü marş almıyor ise benzin pompası arızası yaşıyor olma ihtimaliniz mevcut demektir.

Reklamlar

Benzin Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir

Yukarıda bahsedilenler yapabileceğiniz basit testlerdi. Bu testler haricinde profesyonel olarak basınç testleri gibi birçok arıza kontrol testi mevcut. Ama bunlar için ekipman ve ustalık da gereklidir. Araç sahipleri için artık bu testler haricinde geriye kalan şey belirtileri izlemek olacaktır. Benzin Pompası Arıza Belirtileri ise aşağıda listelenmiştir.

  • Araç Çalışmıyorsa
  • Araç Soğukta Çalışmıyor Isınınca Normale Dönüyorsa
  • Araç İlk Çalışmada Kesik Kesik Çalışıyorsa
  • Yüksek Devirlere Çıkmıyor Gaz Kesiyorsa
  • Ani Hızlanmalarda Boğulmalar ve Yığılmalar Yaşanıyorsa

Klasik benzin pompası arıza belirtileri yaşıyor olabilirsiniz. Belirtileri testlerden ayıran tek şey, bu belirtilerin farklı arızalarda da görülebilmesi ve kesinlik taşımamasıdır. Örnek vermek gerekir ise yakıt filtre tıkanması durumunda da aynı sorunları yaşayabilirsiniz.

Reklamlar

Videolu Anlatım

Ayrıca Benzin pompası arızası nasıl anlaşılır detaylı olarak anlattığımız pompa üzerinde teknik bilgiler verdiğimiz videomuz da mevcut. Alt kısımda bu videoya göz atmak, yaşadığınız arızanın çözümü adına faydanıza olacaktır. Videoyu beğenir ve faydalı bulursanız abone olarak bizlere destek olmayı unutmayınız.

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir