Soğutma Sistemi Arızaları

Klima Kompresörü Neden Ses Yapar ve Kilitlenir

Klima Kompresörü Neden Ses Yapar ve Kilitlenir anlamak için önce parçadan bahsedelim. Klima kompresörü sadece klima açıkken çalışan bir parçadır. Bu nedenle sesi iki ayrı grupta değerlendirmek gerekir. Sürekli gelen bir ses mi yoksa sadece klima açıkken gelen ses mi olduğu nedenini ve çözümünü farklılaştıracaktır.

Reklamlar

Klima Kompresörü Neden Ses Yapar

Sizler için hazırladığımız videoya göz atmanızı öneririz. Videoda tüm sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Ayrıca bizlere destek olmak için youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

 • 1 – Klima Kompresörü Neden Ses Yapar : Bu genelde rulman arızası nedeni ile gerçekleşir. Klima kompresörü rulmanı arızalanır ise gergi kayışından aldığı sürekli dönme hareketinde ses sorunlarına neden olacaktır. Rulman parçası oldukça ucuz ve değişimi de nispeten kolay bir parçadır. Değişim sonrasında ise ses sorunu ortadan kaybolacaktır. Arızalı şekilde kullanılmaya devam edilmesi durumunda ise rulman tamamen bozulup içi dağılabilir. Bu durumda kayışa eylemsizlik uygulayacak ve kopmasına neden olabilecektir. Gergi kayışına sadece klima kompresörü bağlı değildir. Şarj dinamosu, Direksiyon Power’ı Devirdaim Pompası gibi ciddi ve araç için önemli parçalarda aynı kayışa bağlı olabilir (araç marka ve modeline göre farklılık gösterebilir) Bu rulmanın dağılıp kayışın kopmasına neden olması durumunda araç hararet yapabilir, akünün şarjı kesilerek yolsa kalmanıza neden olabilir, Hatta havalı frenli araçlarda frenin tutmamasına bile neden olabilir. Bu nedenle küçük de olsa arızanın büyümeden giderilmesi son derece önemlidir aksi halde büyük maliyetli arızaların ortaya çıkması kaçınılmazdır diyebiliriz
 • 2 – Sadece Klima Açıkken Kompresörü Neden Ses Yapar : Klima kompresöründen gelen ses sadece klima açıkken ortaya çıkıyor ise kompresör iç kısmında bulunan dönen ve yarım eğik eksenli rötardan geliyor olabilir. Bu parça motor krank milinin dönüş hareketinin bir kayış ile aktarılması ile sadece araç kliması açıkken çalışarak sistem içerisindeki klima gazının devirdaim yapmasına sağlamaktır. Bu parçada meydana gelen sorunlar çalışırken ses sorunlarına neden olabilecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu sesin gerçekten kompresörden gelip gelmediğidir. Klima açıldığında klima fanı da çalışır ve ses genelde bu parçadan da geliyor olabilir. Birçok araç kullanıcısı bu gibi sesleri direkt olarak klima kompresörü kaynaklı olduğunu düşünür. Bazı durumlarda kondansatör fanı da ses yapıyor olabilir. Bu sesin sebebi fanın bozuk yada stabil çalışmaması kaynaklı olabilir. Genelde en ciddi ve masraflı klima sistem arızasıdır. Çoğu durumda kompresör yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Kompresörün tamiri çoğu durumda mümkün olmamaktadır. Eğer bu şekilde bir ses var ise erken dönemde kontrol ve tamiri için müdahale edilmesi faydanıza olacaktır.

Klima Kompresörü Neden Kilitlenir

Yukarıda bahsi geçen ses yapma nedenlerinden ikisi de klima kompresörünün seyir halinde aniden kilitlenmesi sonucunun ortaya çıkmasına neden olabilecek arızalardır Klima kompresörü genellikle iki farklı nokta arızası nedeni ile kilitlenebilir. Bunlardan ilki ve en sık görüleni klima kompresör rulmanının arızalanması ile alakalıdır.

Reklamlar

Rulmanlar, bilindiği üzere iki halka disk arasında bilyaların bulunmasından oluşan bir parçadır. Bu parça bakım gerektirmeyen bir parçadır ve iç kısmında sürtünme sonucu aşınmayı önleyen gres yağı bulunur. Yağın etkisini kaybetmesi, dışarı taşması ve aşırı aşınma gibi nedenlerden dolayı söz konusu parça dağılabilir ve rulman dönme hareketini keser. Bu durumda klima kompresörü çalışmayacaktır. Fakat bu durum kompresöre genelde hasar vermez, yukarıdaki satırlarda hasar oluşturacağı yan bileşenler listelenmiştir. İhmal edilmemesi gereken bir arızadır.

Bir diğer nokta ise kompresör iç kısmında bulunan parçadır. Bu parça kilitlenecek konuma geldi ise genelde tamiri söz konusu olmak ve kompresör komple olarak değiştirilmesi gereklidir. Değişi aşamasında birçok servis klima gazının boşaltımını yapmadan değişimi gerçekleştirir ve boşa giden gaz yerine yeniden gaz koyulur. Özellikle yeni nesil klima gazlarının sisteme basımının 2000- 3000 tl gibi yüksek tutarlarda olması göz önüne alındığında özellikle sistemdeki gazın çekiminin yapılarak tekrar kullanımının sağlanması için gerekli ekipmanları bulunan bir servis seçmeniz önerilir. Bu sayede onarım maliyetinizi büyük ölçüde azaltmış olacaksınız.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

10 thoughts on “Klima Kompresörü Neden Ses Yapar ve Kilitlenir

 • Geri bildirim: Klima Kompresörü Nedir ve Neden Bozulur? - Online Tamirci

 • Merhabalar 2000 model opel astra g kasa kullanıyorum klima komprosörü bilyası dağıldığı için yenisini değiştirmek zorunda kaldım çıkma temiz bir kompresör buldum taktım sorunsuz çalştı lakin araçta klimayı açtığım zaman ince bir ses geliyor kapatınca herhangi bir sorun oluşmuyor nedendir?

  Yanıtla
  • Online Tamirci

   Sesi duymak gerek rulmandan ise kompresör değişmesine gerek yok sadece rulman değişebilirdi

   Yanıtla
 • tolga ergün

  vw transporter 2016 model aracım var. arka kısım VİP olduğu için önden ekstra bir rekorla arkaya klima çekilmiş. 3 kere arıza yaşadım. 4. arızada kayış koptu ve maliyetli bir hal aldı. ustadan aldığım cevap klima motorunun güçsüz oluşuydu. bu gerçekten güçle mi alakalı? sonuçta bir kapasite var ve boşluktan oraya hava gönderiyor. ne kadar boş olduğunun bir önemi var mı? eğer gerçekten güç ile alakalı ise bu gücü sağlayacak ne gibi eklemeler yapılabilir? araca uyumlu daha güçlü bir sistem var mıdır?

  Yanıtla
  • Tabi ki kompresörler de ihtiyaca göre soğutma derecenize ve hava sıcaklığına göre değişken pompalama yapar, özellikle sıcak havalarda tek orjinlal kompresör sorun yaşatabilir

   Yanıtla
 • Ahmet turan

  Merhaba eski bı mersedesim var c200 95 model aracım haftada bı rulman bozuyor klima kontrol paneli çalışmıyor onun yerine bı düğme yapmışlar ona basınca kompresör ve fan devreye giriyor .

  Yanıtla
  • rulmandan kasıt teker rulmanı ise aracın bir düzen ölçümlerini yaptırın, kamber, kaster ve toe açıları bozuksa şase podye ayarsızlıkları varsa sık sık rulman bozabiliyor, ama klima kompresör rulmanından bahsediyorsanız o zaman bir kasıntı vardır montajına bir baktırın derim.

   Yanıtla
   • Emre Turan

    Merhaba citroen c-elysee elysee aracımın klima kompresörü kasnağı klima kapalıyken yavaş yavaş dönüyor ses yapıyor klimayı açınca ses kesiliyor sebebi nedir

    Yanıtla
 • Hüseyin Şengül

  Selam 2017 T5 Transporter aracım,ın kliması çalışıyor bir kaç dakika sonra sogutmuyor kompresörü gelen elektrik kendiliğinden kesiliyor siz tamir yapıyormusunuz yeriniz ve adresiniz varsa bildirebilirsiniz klimacıya baktırdım kompresör,de bir problem yok dedi iyi çaalışmalar

  Yanıtla
 • Fatih

  Merhaba. Focus Mk1 aracımda uzun yilda giderken klimayı açınca bir koku geldi ge klimacıya götürdüm, kompresör kilitlenmiş dedi. Kompresör ve çapak temizliği de garanti olsun diye radyatörü de değiştirelim dedi. Kompresör, radyatör ve filtre değişimine 9bin tl istedi. Bu durumda nasıl bir yol izlemek lazım?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir