Elektrik Arızaları

Fan Müşürü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Fan Müşürü Arıza Belirtileri Nasıl Anlaşılır anlamak için öncelikle parçanın ne işe yaradığından bahsedelim. Fan müşürü, Motor soğutma suyunun sıcaklığını santigrat cinsinden ölçen ve söz konusu su belli ısılara geldiğinde radyatör fanının farklı devirlerde dönmesini sağlayan bir parçadır. Motorun sağlıklı çalışabilmesi açısından hayati öneme sahip olan bu parçanın kısmi yada tamamen arızalanması durumunda ortaya belirgin belirtiler çıkmasına neden olur. Bu belirtileri anlayarak fan müşürünün arızalı olup olmadığı nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Yukarıda da belirtildiği gibi fan müşürünün görevini yerine getirmemesi durumunda bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler şunlardır;

 1. Sıkışık Trafikte Yüksek Hararet : Fan müşürü hiç çalışmasa bile araç seri şekilde seyir halinde iken ön panjur ızgaralarından alınan hava ile radyatörlerdeki su soğutulacağı için hararet yükselmez. Fakat fan müşürü arızalı ise aracın hareketsiz iken yada yavaş hareket ettiği durumlarda motor suyu sıcaklığı olması gerektiğinden yüksek seviyelere çıkar. Araç 60-100 km hızlara çıktığında ise normal seviyelere düşer. Aracınızda bu gibi bir sorun var ise fan müşürü arızalanmış olabilir.
 2. Fanın Normalden Yüksek Derecelerde Açılması : Motor soğutma sisteminde radyatör fanı, aynı evlerde kullanılan vantilatörler yada klimanız gibi üfleme dereceleri farklılık gösterir şekilde çalışır. Örnek vermek gerekir ise motor soğutma sıvısı 90 santigrat derecede farklı RPM seviyesinde dönerken 110 Derecede daha yüksek bir RPM seviyesinde döner. Eğer ilk kademe fan dediğimiz 90 derecede fan açılmaz ise (arıza sebebi ile) araç normalde 90 derecede sabitlenmesi gereken motor suyu sıcaklığı 110’larda gezinir. Bu gibi bir durum aracınızda görülüyor ise fan müşürü arızası olduğu düşünülebilir.
 3. Aracınız Normalden Daha Soğuk İse : Bu durum iki farklı parçadan kaynaklanıyor olabilir. Birincisi termostat ikincisi ise fan müşürü arızası nedeni ile fanın erken açılması ve ısının daha düşük seyretmesidir. Fan 85-89 derecede açılması gerekir iken 70’de açılır ise aracınızın soğutma suyu normalde 90 olması gerekir iken 70 derecelerde gezinecektir. Bu durum da fan müşürü yada termostat parçalarında bir sorun olduğunu düşündürebilir.
 4. Araçtan Gelen Ses : Radyatör fanı, çalıştığında özellikle de yüksek RPM seviyelerinde araç içinden dahi duyulan yüksek bir pervane sesi duyulmasını sağlar. Aracınız normalden erken an açıyor ise yada fan sürekli açık kalıyor ise sesten bunu kolayca anlayabilirsiniz.

Fan Müşürü Arızası Ne Derece Önemli

Kısa bir cevap vermek gerekir ise ihmal edilemeyecek kadar ciddi bir sorundur diyebiliriz. Fan müşürü kendi başına arızası değişimi parça maliyeti işçiliği gibi birçok farklı yönden baksak bile gayet zahmetsiz, ucuz bir arızadır. Fakat arızanın giderilmediği durumlarda motorun komple işlevsiz kalmasına varana dek birçok ağır sorunun ortaya çıkmasına neden olacak kadar hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle söz konusu parçada bir sorun olduğunu düşünüyor iseniz mutlaka ve mutlaka bir servis ile görüşmeli ve zaman kaybetmeden kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

4 thoughts on “Fan Müşürü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

 • Geri bildirim: Fan Müşürü İle Hararet Müşürü Aynı Mı? - Online Tamirci

 • RIZA YOLDAŞ

  Merhabalar, iyi günler bol kazançlar dilerim, aracım 1999 carisma, forumdada anlattığınız üzere araç sıkışık trafikte hararet yükseliyor fan açmıyor, fan müşürü kablolarını çekince fan çalışıyor idi , müşur arızası dediler yeni müşur aldım sorun yine aynı, Bi elektrikçiye gittim müşura akım girmiyor dedi dışarıdan enerji verdi ne oldu ise ozaman oldu sorun yine çözülmedi, fakat şu an araç çalışınca fan direk çalışıyor ben soketini çıkarttım, aracım sabahları ilk çalıştırınca rolanti yüksek çalışıyordu rolanti motoru devreye girmiyor, araç şu an geç alıyor, kendini taparlayana kadar patırtılı çalışıyo, bu müşurun arızasınin tespiti mümkünmü, saygılarımla.

  Yanıtla
  • Merhabalar rıza bey, fan tesisatında 2 adet role ve birde fan reziztansı var, o kısımların kontrolünü de öneririm anlattıklarınızdan yola çıkarak

   Yanıtla
 • Hamza

  Ustam kolay gelsin iyi çalışmalar, aracım 2005 model 1,4 benzinli 8v Renault clio. Aracımla uzun yolda giderken her hangi bir hararet sorunu yaşamamktayım fakat şehir içinde dur kalklarda, 1 ve 2inci viteslerde hararet normalin üzerine çıkıyordu. Fan geç açılıyor ve yeterince soğutmadan kapatıyordu. Sanayide ustaya gösterdim ve durumun elektriksel bir sorun olduğunu söyledi hatta motora bağlı bir kabloyu çıkardı, bu kablo çıkınca hararet göstergesi sıfıra indi ve fan çalışmadı ama usta bu durumda fanın çalışması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine elektrikçiye gittim, fan rezistansını söktü ve kopukluk olduğunu, kopuk olan yeri lehim atarak tutturduğunu ve bundan sonra sorun yaşamayacağımı söyledi. Hararet olayından fazlasıyla korkuyorum, bu yüzden aracımı şehir içi trafikte kullanamaz oldum. Anlattığım uygulamayı duyanlar baştan aşağı yanlış bir durum olduğunu dahi iddia ettiler, yaşadığım şehirde Renault servisi bulunmadığı için servis imkanından da yararlanamıyorum. Konu hakkında sizin düşüncelerinizi öğrenebilir miyim? Sorun tesbiti ve çözüm doğru mu yoksa hatayı başka bir yerde mi aramalıyım? Teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir