Sensör Arızaları

Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider

Yağ lambası, araçta yağlamanın olmadığını araç sürücüsüne bildiren arıza uyarı ışığıdır. Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider sorusuna cevap için önce lambanın mantığını anlamamoz gerekiyor. Söz konusu lambanın yanması, yağlamanın kesildiğine işaret eder. Bu konumuzda yağlama kesilen bir motorda araç yağ lambası yanıyor kaç km gider sorunusun cevabını bulabilirsiniz.

Reklamlar

Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider

Araçta yağ lambası yandıktan sonra, normal şartlarda araç hiç hareket ettirilmemeli hatta rölanti şeklinde dahi çalıştırılmamalıdır. Fakat gitme konusuna gelirsek 5-10 kilometre daha yağlama olmasa bile araç yürüyebilir. 10 km sonunda ise motordaki hasar kritik boyuta ulaşır ve araç stop eder çalışmaz.

Bu aracınızın 10 kilometre gidebileceği anlamına gelmez. Aracınız 1 km dahi gitse motorda aşınmaya bağlı hasar oluşacaktır. Bu nedenle araç hiç hareket etmemelidir.

Reklamlar

Araç Yağsız Yada Yağ Lambası Yanıyor Şekilde Kullanılırsa Ne Olur

Aracın bu şekilde fazla kullanılamayacağını yukarıda bahsetmiştik. Eğer ki yağ lambasını fark etmemiş ve kullandı iseniz ortaya çıkabilecek bazı motor arızaları şu şekildedir;

 • Motor Gömlek ve Sekmanlarda Aşınmaya Bağlı Hasarlar
 • Motor yataklarının aşınmasına bağlı hasarlar
 • Subap ve Kam mili Aşınması
 • Krank mili ve yataklarının aşınması
 • Motorun aşınma nedeni ile sesli şıkırtılı çalışması
 • Aşınmanın derecesine bağlı olarak motorun Yağ Yakması
 • Egzozdan Beyaz duman atma sorunları
 • Aracın hiç Çalışmaması
 • Pistonlarda yağsız kalmaya bağlı hasar oluşması
 • Ayrıca Bakınız : Araçta Yağ Lambası Neden Yanar Konumuzda çözümlerinden de bahsediyoruz

Gibi birçok farklı motor arızasının ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi ağır sorunların kaynağının küçük maliyeti çok düşük bir parça olduğunu unutmayın. Aracın bu şekilde kullanılmaya devam edilmesi Bu maliyeti onlarca kat arttırabilecek bir durumdur. Bu nedenle arızayı ciddiye alın ve aracı hemen stop edin. Bir oto kurtarma firması aracılığı ile aracı servise çektiriniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

4 thoughts on “Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider

 • Geri bildirim: Yağ Lambası Neden Yanar? Ne Zaman Söner? - Online Tamirci

 • Aracım 2019 model ford ranger. Benim sorunum adblue ile ilgili. Adblue uyarısını verdikten sonra 10 litre ekliyorum ve biraz gidince uyarı kendiliğinden gidiyordu. En son yine uyarı ışığı yandı, 10 litre adblue ekledim ama bu defa üzerinden iki gün geçmesine rağmen hala uyarı vermeye devam ediyor. Garantisi bittiği için yetkili servise gitmek istemiyorum. Bu sorunun çözümü için pratik bir yöntem var mıdır yoksa servise mi gitmeliyim? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • sensörsel bir arıza olabilir. öncelikle herhangi bir obd cihazı olan bir servis işinizi görür. obd cihazı ile bir teşhis çalıştırın

   Yanıtla
 • Oktay

  Tofaş marka aracımın kartelini deldim uzak bi noktadaydım aracı çalıştırmadan bi süre bayır aşağı indim sonra 3-5km en fazla çalıştırmak zorunda kaldım fakat araç istop etti çalışmadı ne gibi bi sorun olmuş olabilir motora ve pistonlara zarar vermiş olabilir miyim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir