Elektrik ArızalarıMotor Arızaları

EPC Işığı Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?

Epc Lambası, Alman araçlarında bulunan bir uyarı ışığıdır. Volkswagen Seat Skoda ve Audi grubu araçlarında mevcut olan bu ışık motor kontrol ünitesince tespit edilen arızaların gösterge paneline yansımasıdır, kısacası Epc Işığı bir motor arıza lambası, sarı renkli bir uyarı lambasıdır. Bu konumuzda EPC Işığı Neden Yanar ve EPC Işığı Nasıl söndürülür detayları bulabilirsiniz.

Reklamlar

EPC Işığı Neden Yanar

EPC ışığı bir nevi motor arıza lambası’nın alman malı araçlarında karşılığı gibidir. Bu nedenle ne sebeple yandığının onlarca farklı sebebi olabilir. Aşağıda bu sebeplerden en sık karşılaşılanları ve en olasıları sıralamaya çalıştık. Bu nedenler;

 1. Fren Müşürü Arızası Nedeni İle Yanar : En sık karşılaşılan nedenlerden birisidir. Aynı zamanda En pratik ve en masrafsız arızalar arasındadır. Kolaylıkla ve düşük maliyetle müşürün değişmesi ile sorun çözülür
 2. Boğaz Kelebeği Arızası Nedeni İle Yanar : Araçlarda gaz kelebeği konumu, açıklığı rölanti sensörü gibi gaz kelebeği ve çevresindeki parçalardan alınan sensor verileri fabrika verilerinden farklı olursa söz konusu ışık yanacaktır. Işığa ek olarak tekleme, gaz yememe ve performans sorunları da görülür. Genellikle stop etme sorunu sıklıkla karşılaşılır.
  1. Çözümü ise ; Bazı durumlarda boğaz kelebeği konum kalibrasyon ayarı ile çözülebilirken bazı durumlarda maliyetli parça değişimleri gerekebilir.
 3. Lambda Sensörü Arızası Nedeni İle Yanar : Motor arıza lambalarının genellikle %70’inden sorumlu olan sensörlerden olan Lambda Sensörü, (Bir diğer adı ile oksijen sensörü) arızalı olması durumunda söz konusu ışığın yanmasına neden olacaktır.
 4. ABS Sistemi Arızaları : Fren disklerinde bulunan ABS sensörleri ve Fren sistem basıncı ölçen sensörler ve bazı durumlarda da fren pedalı sensörü gibi farklı elektronik sistemlerden alınan veriler arızalı olmaları durumunda referans değerlerden farklı olacak ve söz konusu lambanın yanmasına neden olacaktır.
  1. Çözümü ise : Hangi sensörde arıza olduğunun tespiti ve söz konusu parçanın değişimi şeklindedir.
 5. Direksiyon Sistemi Arızaları : EPC Lambası Neden Yanar sorusuna en sık karşılaşılan nedenlerden birisi de direksiyon sisteminde meydana gelen arızalardır.
 6. Değişik Motor Arızaları : Farklı parçalarda meydana gelebilecek (Bobin, Buji vs) arızalar yukarıda bahsedilen oksijen sensörünün farklı değerer okumasına neden olarak EPC lambasının yanmasına neden olabilir.
  1. Çözümü İse : araç bir OBD cihazına bağlanarak arızalı parça tespiti yapılarak tamiri yada değişimi yapılarak sorun çözülür.

EPC Işığı Nasıl Söndürülür

EPC Lambasının tetikleyicisi Motor kontrol ünitesi Yani ECU’dur. Bu nedenle söndürme işlemi de motor kontrol ünitesine bilgisayarla bağlanarak arıza kayıtlarının silinmesi şeklindedir. Fakat arıza giderilmeden Sarı EPC ışığı söndürülür ise tekrar yanması kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle söndürmek için öncelikle neden yandığını araştırıp bulmak ve sonrasında tamirini yaptırmak gerekir. Sonrasında EPC lambası bir daha yanmamak üzere söndürülür. Motor Arıza Lambası yanıp sönüyor konumuza göz atmanız faydalı olabilir

Reklamlar

EPC Lambası Yanması Tehlikeli Mi

Genellikle Volkswagen Golf, Volkswagen polo, Volkswagen bora, Volkswagen Passat , Seat Leon, Volkswagen Jetta, Audi A Serisi, Skoda Octavia Gibi araçlarda bulunan bu EPC arıza Lambası, nedeninin ne olduğunu bilmeden tehlikeli olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Arızanın ne derece önemli olduğunu anlamak için araç bilgisayara bağlanarak arızanın tespiti yapılması gerekmektedir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

7 thoughts on “EPC Işığı Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?

 • Aracımı debriyaj a basmadan firenleyerek istop ettirdim epc uyarısı geldi

  Yanıtla
 • Hanifi GÜNAY

  merhaba,
  Aracım 2009 model skoda octavia FSİ motor, aracımda 4 yıl önce Romano marka tüp taktırdım. Aradan 1 yıl geçti ara ara motor lambası yanmaya başladı, arızayı sildirdim ama 3-4 aya bir yanmaya devam etti. Geçen yıl motor lambası ile birlikte EPC lambasıda yanmaya başladı. Yine arıza kaydı silinerek devam ettik. 2 ay önce tekrar yanmaya başladı hem motor hem de EPC, Tamire götürdüm bulamıyorlar sebebini, arıza kaydı siliniyor ama hemen tekrar geri yanıyor. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz.

  Yanıtla
  • Öncelikle arıza kayıtlarının ne oldugunu bilmek gerek. basit zengin yada fakir karışım sorunları ise lpg kaynaklı olabilir. ama kodları bilmeden birşey demek zor efendim.

   Yanıtla
 • HİLMİ BURÇİN ÖNÜT

  Seat ıbıza 2007 otomatik,gitmediğim yer kalmadı.
  En son seat erya servis gaz kelebeği ,müşür ve bir kaç parça değişti,servisten çıktıktan 20 dakika sonra yolda kaldım.
  Pedal arızası verdi,ama pedal sanayide değişmişti,daha sonra arıza kalktı dediler,gene yolda kaldım,
  Dur kalk trafikte yapıyor,daha önce lamda sensörü değişti,alakası var mı bilemem.
  Çaresiz kaldım.

  Yanıtla
 • mıkaıl

  2004 toledo var bende epc yanıp otomatık gaz verip bırakıyor bana mail atarsanız videoda atabilirim arıza kodları şunlar
  p0036
  p0135
  p0170
  p0444
  p0030

  Yanıtla
 • Sinan

  Aracım leon 2011 model 1.2 tsi motor epc işaretini çalıştırırken geç çalıştırarak yakıyor onun yanı sıra yol kasis ve akü işaretini yakıyor bazen yolda giderken yada araç çalışır durumdayken istop ediyor

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir