Fren Sistemi Arızaları

Fren Hidroliği Bittiği Nasıl Anlaşılır ve Kontrol Edilir

Fren hidroliği, sızdırmazlığı en iyi sistemlerden birisi olan fren sisteminde çalışan bir sıvıdır. Bu sayede de genelde eksiltme yapmaz. Ama fren durumuna göre azalıp artabilir. Fren Hidroliği Bittiği Nasıl Anlaşılır konusu da bu yüzden önemlidir. Fren hidroliği nasıl kontrol edilir bilmez iseniz fazla yağ ekleme yapabilirsiniz. Aşağıda bu konuda detaylı açıklamalar ve detaylı video anlatım yer almakta. Mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

Fren Hidroliği Bittiği Nasıl Anlaşılır

Fren balataları aşındıkça, fren merkezleri normalden daha önde duracak ve eski konumu ile öndeki konumu arasındaki boşluğu ise fren hidrolik yağı dolduracaktır. Bu durum , hidrolik kutusunda yağın azalmasına neden olacaktır. Fakat sistemde hacimsel olarak azalan bir yağ yoktur. Balatalar yenilenip fren merkezlerindeki pistonlar geri itildiğinde hidrolik yükselerek eski normal seviyesine dönecektir.

Seviye Min Altına Düşüyor İse : Fakat seviye min altına düşüyor ise bu sistemde bir kaçak olabileceği ihtimalini doğurur. Fren hidroliğini araçlarda fren sistemi ve debriyaj sistemi ortak olarak kullanır. Bu iki sistemde sizi yolda bırakabilecek potansiyeldedir ve daha da önemlisi güvenlik riski doğurur. Bu gibi bir durum yaşıyor iseniz aracı kullanmaya devam etmemeli ve bir çekici ile aracınızı yetkili yada özel bir tamir servisine çektirmelisiniz.

Reklamlar

Fren Hidroliği Nasıl Kontrol Edilir

  • Ekleme Yapmayın : Bu bilgiden yola çıkarak, fren hidroliği eksildikçe tamamlanmaz. Genelde eksilme görülür ise ilk olarak balata kontrolü yapılır. Min seviyesi altına düşmediği sürece ekleme yapılmaz.
  • Fazla Yağı Şırınga İle Çekin : Eğer ekleme yapılacak olur ise fren balata değişiminde eklenen hidrolik yağı, hazneden dışarı taşacak ve aracınızın boyalı kısımlarına zarar verecektir. Eğer ekledi iseniz balata değişimlerinden önce şırınga yardımı ile fazla yağı çekmeyi deneyebiliriz.

Videoda Araç Üzerinde Anlatım

fren hidrolik yağı bittiği nasıl anlaşılır konusunda sizi yanıltabilecek durumları listeledik. Ayrıca fren hidroliği nasıl kontrol edilir açıkladık. Aşağıdaki videoda daha detaylı şekilde araç üzerinde anlatımını da izlemek faydanıza olacaktır. Aşağıdaki videoya da göz atmanızı öneririz. İyi seyirler dileriz.

YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir