Fren Sistemi Arızaları

Fren Balatası Sesi Nasıl Kesilir

Fren balataları bazen yıpranıp eridiğinde bazen yeni iken bazen de ortada hiçbir neden yok gibi görülen bir zamanda ses çıkarmaya başlarlar. Yine bazı durumlarda frene basınca balata sesi gelir iken bazı durumlarda frene basmadığınız durumda gelir frene basınca kesilir. Kısacası Fren Balatası Sesi onlarca farklı durumda gelebilir ve her birinin farklı çözümleri mevcuttur.

Reklamlar

Bu makalemizde Fren Balatası Sesi Nasıl Kesilir hem nedenlerini hem de olası çözümlerini detaylı olarak bulabilirsiniz. Ayrıca  Fren sistemi arızaları kategorimize göz atarak tüm fren sistemi ile ilgili olası arızalar hakkında faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Fren Balatası Sesi Nasıl Kesilir

1 – Balatalar Yeni Değiştiğinde Gelen Ses Nasıl Kesilir

Fren balataları frene basıldığında tüm yüzeyi ile fren diskine temas etmesi gereken bir parçadır. Balatalar değiştiğinde yeni balataların yüzeyi tamamen düz ve pürüzsüz durumda olur. Fakat temas ettiği yüzey olan fren diskleri tamamen düz olmayabilir. Bu gibi durumlar mevcut ise fren balatalarının her yüzeyi fren diski ile aynı oranda temas etmeyecektir. Bu durumda frene bastıkla gelen sürtme sesi yada tiz bir ötme sesi meydana gelebilir. Ayrıca frenler temas alanı azaldığı için iyi tutmaz. Bu da güvenlik risklerini beraberinde getirir. Araç bu şekilde kullanıldıkça fren balataları fren diski ile aynı geometriye gelince ses kesilir frenler eski performansına döner. Ama bu süre çok uzun da olabilir. Ayrıca frenlerin normalden az tutması nedeni ile bu süreyi beklemek önerilmez.

Reklamlar

Çözümü : Fren diskleri sökülür. Yüzeyi yeni balatalar gibi pürüzsüz olabilmesi adına bir torna tezgahında zımparalanır. Sonrasında tekrar araca monte edilir. Eski balatalar kullanılmaz. Sıfır balata takılarak montaj ve arıza giderilir. Bazı durumlarda disk yüzeyinde fazla hasar olabilir. Bu gibi durumlarda torna kurtarmayacak ve diskin yeni bir parça ile değişimi gerekebilecektir.

2 – Balatalar Yıprandıkça Gelen Ses Nasıl Kesilir

Balataların fren diski ile temas edilen kısmen diğer yerlerine oranla daha yumuşak bir yapıda iken fren merkezleri ve kalipere temas eden arka kısmı sert metal bir yüzeyden oluşur. Frenler aşınarak bitmeye başladığında bu sert kısımlar fren diskine temas ettikçe eder ve ses çıkmasına neden olabilir. Ayrıca fren balatalarının bittiğini araç sürücüsüne bildirmek için balata diplerinde bir soket ve pim bulunur. Balata fazla aşındığında bir arıza uyarı ışığı yanarak sürücüye balataları kontrol ettirmesi gerektiğini bildiren ışık yanar. Bu aşamadan sonra söz konusu pim diske sürterek Frene basınca gelen seslere neden olabilir.

Çözümü : Fren balataları yenileri ile değiştiğinde sorun ortadan kalkacaktır. Fakat fren diskleriniz çok iyi değilse bu kez de bir numaralı maddedeki sorun ortaya çıkabilir.

3 – Frene Basınca Gelen Ses Nasıl Kesilir

Öncelikle balatalarda bir azalma yok ise fren disklerinde de bir arıza mevcut değil ise ama yine de frenlerden ses geliyor ise genel olarak sorunun kaynağı olabilecek bazı olasılıklar vardır. Bunlardan en sık görüleni balataların tam yerine oturmaması, balata çivilerinin tam oturmaması gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Frenlerden frene bastıkça ses geliyor ise fren disklerinin balatanın temas etmemesi gereken bölümler olan üst ve alt kısımlarına temas ediyor olabilir. Bunun nedeni de balataların tam olarak yerine oturmaması yada yanlış oturtulması olabilir.

Reklamlar

Çözümü : Fren balataları sökülerek kontrol edilir. Olası hatalar düzeltilerek tekrar monte edilir. Araç test sürüşüne alınır ve sorunun devam edip etmediği kontrol edilir.

4 – Frene Basılmadığı Halde Balatalardan Gelen Ses Nasıl Kesilir

Bazı durumlarda araç normal seyir halinde iken frenlerden ses gelebilir. Bu sesler genellikle frene basınca kesilir. hiç fren pedalına basılmadan frenlerden gelen ses sorunları da sık karşılaşılan arızalardan birisidir. Bu durumun olası birkaç nedeni vardır. Bunlardan bazıları fren merkezi sorunları, Fren piston arızaları, fren ana merkez arızaları, fren servosu arızaları ve sadece abs olmayan eski model araçlarda olan fren limitörü arızası gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu durumun ana nedeni frene basmasanız dahi frenlerin düşük bir basınçla disklere temasının devam etmesidir. Bu durum ses sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. frene bastığınızda basınç tam olarak yansıyınca ses kesilir.

Çözümü : Öncelikle araçta yukarıda bahsedilen nedenlerin hangisinin meydana geldiğinin tespiti yapılmalıdır. Araç fren pedalından ayağınızı çektiğinizde merkezlerin boşalıp boşalmadığı kontrol edilir. Arıza noktası tespit edildikten sonra arızanın nedenine göre farklı onarımlar gerçekleştirilecektir.

5 – Ara Sıra Belli Belirsiz Gelen Fren Balata Sesi Nasıl Kesilir

Araçlarda frenler ve fren merkezleri sadece fren pedalına bağlı değildir. Elektronik yada el ile kontrol edilen el freni mekanizmaları da fren merkezlerine baskı uygulayabilir. Bu gibi durumlarda ara sıra söz konusu baskı uygulandığı vakitlerde frenlerden ses gelebilir. Bu ses el frenini çekip tekrar bıraktığınızda vb durumlarda kesilir. Ara sıra takılı kalıyor olabilir diyebiliriz.

Reklamlar

Çözümü : El freni halata ve tetik mekanizması gibi yan parçalar dahil olmak üzere temel kontrolleri yapılmalı olası arızalar tespit edilir ise giderilmesi ile sorununuz ortadan kaldırılmış olacaktır.

6 – Kış Aylarında Gelen Fren Sesi Nasıl Kesilir

Fren sisteminde basıncı sağlamak adına rekor ve merkezler arasında hidrolik sıvısı kullanılır. Bu sıvı normal şartlarda donmaya ve katılaşmaya dayanıklıdır ve kış aylarında düşük sıcaklıklarda herhangi bir fren donması olmaz. Fakat hidrolik yağı fren sistemi içerisinde zamanla nem ile birleşerek içeriğinin bir kısmının sıvı ile karışılmasına neden olur. Bu durum kış aylarında fren sisteminde donmaların yaşanmasına neden olacaktır. Bu donmanın miktarı hidrolik sıvısının ne oranda bozulduğu ile alakalı olarak değişkenlik gösterir. Hafif bozulmalar sonucu fren merkezlerinin tam olarak freni bırakmaması durumu ortaya çıkar bu da kış aylarında frenlerden ses gelmesine neden olur. Bu durumun ileri evresi frenlerin tamamen donması ve aracın hiçbir şekilde hareket etmemesidir. Eğer sıcak su dökerseniz fren rekorları, merkezler gibi fren sistemi mekanizmalarının çatlamasına neden olacak ve can güvenliğini tehlikeye atacak sorunların oluşmasına neden olabilecektir.

Çözümü : fren merkezlerine kesinlikle sıcak su dökülmez. Oda sıcaklığında su dökülerek birkaç derece şeklinde yavaş yavaş ısıtılarak sorun çözülebilir. Kesin çözümü için fren hidroliğinin yenilenmesi ve olası kaçakların kontrolünün yapılması gerekir. Bu işlemler sonucunda fren donma sorunu tamamen ortadan kalkacaktır.

7 – Sonuç Olarak

Frenlerde meydana gelebilecek her tip arıza büyüklüğüne yada küçüklüğüne bakılmaksızın ciddiye alınması gereken arızalardır. Bu arızaların var olduğundan şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden servisinizle görüşmeli ve aracı mümkün olduğunda az ve yavaş kullanmalı hatta mümkün ise kullanmadan çekici ile servise götürülmelidir. İhmal edilen her arıza ciddi kazalara ve can kayıplarına neden olabil ileceğini unutmayınız. Bu nedenle fren balatası biterse ne olur araca etkileri nedir ayrı bir sayfada da bu konuyu işledik. Ona da göz atmanız faydanıza olacaktır.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

One thought on “Fren Balatası Sesi Nasıl Kesilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir