Fren Sistemi Arızaları

ABS Lambası Neden Yanar. Abs Lambası Yanıp Sönüyor

Siz araba kullanırken, aracınız her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için araç boyunca sensörleri sürekli olarak izler. İzlenen sistemlerden biri de kilitlenmeyi önleyici frenleme sistemini temsil eden ABS’dir. ABS, tekerleklerin yaklaşık olarak aynı hızda döndüklerinden emin olmak için tekerlekleri izler. Sistem daha sonra kaygan durumlarda aracı kontrol altında tutmak için frenleri kullanabilirsiniz. Aşağıda ABS Lambası neden yanar 5 maddede açıklanmıştır.

Reklamlar

ABS Lambası Neden Yanar

  • 1) Düşük Fren Sıvısı : Fren sıvısının kilitlenmeyi önleyici fren sistemi içindeki fren basıncını kontrol etmekle direkt olarak ilgisi vardır. Kilitlenmeyi önleyici fren sisteminin sıvısını tutan bir fren sıvısı deposu vardır. Bazen bu rezervuardan sıvı seviyesinin düşmesine neden olacak bir sızıntı olabilir. Sistem içinde aşırı miktarda hava olabilir. Her iki şekilde de, kesinlikle ABS lambasının yanmasına neden olacak etmenlerdendir.
  • 2) Arızalı Hız Sensörü : Her tekerleğin göbeğinde o tekerleğin hareket hızını hesaplayan hız sensörleri vardır. Bu bilgiler daha sonra ABS fren sistemine iletilir. Tekerleklerden en az birinin çok yavaş hareket ettiği ortaya çıkarsa, ABS fren sistemi fren sıvısının basıncını artırarak tekerleğin normal hızda hareket etmesini sağlar. Ancak hız sensörün de bir sorun varsa, kilitlenmeyi önleyici fren sistemi bunu algılar ve uyarı ışığının gösterge panelinde yanmasını sağlar. Detaylı Bilgi İçin Bu Sayfaya Bakınız.
  • 3) Yıpranmış ABS Modülü : ABS fren sisteminin modülü bir süre sonra korozyon oluşturabilir. Bu aslında ABS Lambası Neden Yanar Sorusunun nedenlerinden biridir. Modül aşınmışsa, tekerlek hız sensöründen bilgi alamaz. Sonuç olarak, ABS ışığı gösterge panelinde yanar. Bunun olması için çok fazla korozyon bile gerekmiyor. Ancak bu olaydan sonra arızanın çözümü için modülü değiştirmeniz gerekir.
  • 4) Ampul Kontrolü : Bu ışıklar genellikle belirli bir süre sonra arıza vermeye yatkın parçalardır. Bazı durumlarda gereksiz yandığı da gözlemlenebilir. ABS uyarı ışığını aydınlatan ampul kontrol edilmelidir. Bir aksaklık olabilir.
  • 5) Aşınmış Hidrolik Pompa : Diğer tekerleklerden farklı bir hızda hareket eden bir tekerlek varsa, tekerlek hız sensörü bunu algılar ve ABS fren sistemini haber verir. Bu durumda, sistem fren sıvısı basıncı miktarını artırmak için hidrolik pompayı yani abs pompasını etkinleştirecektir. Bu, tekerleklerin yere değerken çekişlerini korumalarını sağlayacak. Ne yazık ki, hidrolik pompalar kullanıldıkça yıpranma eğilimindedir.

Abs Lambası Yanıp Sönüyor İse Bu Çözümü Verebilir.

ABS sistemi, dönme hızlarını izlemek için her tekerlekte sensörler kullanır. Bir bilgisayar, aracın sabit ve kontrol altında olduğundan emin olmak için dört tekerlekten gelen sinyalleri ve fren pedalının konumunu izler. Bilgisayar herhangi bir anormal sinyal veya sensörlerden sinyal eksikliği fark ederse, bir sorun sürücüyü uyarmak için ABS uyarı ışığını açar. Tekerlek hız sensörlerini izlemenin yanı sıra, bilgisayar düşük fren sıvısı seviyeleri veya şişirilmiş bir sigorta gibi diğer nedenlerle ABS ışığını açabilir. Bazı ABS sistemleri ışığı birkaç kez yanıp söner ve sonra sürekli yanabilir. Yanıp sönme sayısı bir sorun kodu anlamına gelir ve sorunu belirlemenize yardımcı olabilir. ABS sisteminizin yanıp söndüğünde size ne söylediğini belirlemek için araç onarım kılavuzuna veya çevrimiçi bilgilere bakın.

ABS Lambası Yanarsa Ne Olur

ABS ışığı yandığında, yapmanız gereken ilk şey aracı durdurmak, motoru kapatmak ve bir süre bekledikten sonra tekrar kontrol etmektir. Bu, bilgisayarın tüm sensörleri herhangi bir anormallik için yeniden kontrol etmesini sağlar. Tıpkı evdeki bilgisayarınız gibi, basit bir sıfırlama yapmak sorunu çözebilir ve ışık kapanır. Ne yazık ki, çoğu zaman bu kadar kolay değil. Yapılması gereken en basit ve kolay ikinci şey bir yol yardım hizmeti almak yada aracı çekiciye yükleyerek servise çektirmek olacaktır.

Reklamlar

ABS ışığı yandığında araç kullanmak güvenli midir?

ABS ışığı açıkken bile aracın hala araç kullanmada uygun olabileceğini unutmayın. ABS ile birlikte başka fren uyarı ışıkları açık olmadığı sürece tabi ki, araç bu lekilde hala normal frenleme yeteneklerine sahip olacaktır. Araç frenleme sırasında kızaklama durumu ile karşılaşacaksınız, bu yüzden sürüş sırasında ekstra dikkat gereklidir. Bu ışık yandığında frenleme gücünde herhangi bir kayıp hissediyorsanız araç sürülmemelidir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Teknik Kaynaklar :
Kaynak 1 – Oards
Kaynak 2 : Yourmechanic

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir