Elektrik Arızaları

Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır konusunda detaylı Hız sensörü arıza belirtileri aşağıda listelenmiştir. Araçtaki birçok donanımın çalışma şekli araç hızına göre değişkendir. Ayrıca bazı donanımlar da araç hızına paralel olarak çalışır. Halk arasında km sensörü yada şanzıman hız sensörü olarak da bilen bu parça arızalandığı zaman araç kullanıcısının çok rahat anlayabileceği bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu belirtilere bakarak arızanızı nedenini anlayabilir ve olası çözüm yollarını araştırabilirsiniz. Aşağıda km sensörü arızası nasıl anlaşılır bulabilirsiniz.

Reklamlar

Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Öncemli Not : ABS’li araçlarda hız sensörü şanzıman üstünde bulunmaz. ABS’li araçlarda her tekerde bulunan abs sensörleri hız sensörü görevini üstlenerek araç hızı hakkında elektronik kontrol ünitesine bilgi verir. Bu nedenle sadece abs mevcut olmayan manuel ve otomatik vitesli araçlarda km hız sensörü bulunur. Eğer aracınızda ABS var ise ABS arızası syfamıza göz atarak devam edebilirsiniz. 

Araçta meydana gelen arızalara bakarak hangi sensörün arızalandığını anlayabilirsiniz. Hız sensörü ile bağlantılı çalışan 4 ana sistem mevcuttur. Hız sensörü arızalandığında bu 4 ana sistem çalışmayacaktır. Bunlar;

Reklamlar

Hız Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir

  • Cruse Control (Hız Sabitleme Sistemi Çalışmaz) : Araçlarda hız sabitleme sisteminin çalışması için aracın anlık hızının motor kontrol ünitesi tarafından kontrol ediliyor ve biliniyor olması gerekir. Motor bu bilgileri alamadığı zaman güvenlik prosedürleri devreye girer ve hız sabitleyicisi kapatılır. Siz bu donanımı kullanamıyor iseniz sorun hız sensörü kaynaklı olabilir. Aracınızda hız sabitleme yok ise diğer belirtilere bakarak arızanızı teyit edebilirsiniz.
  • Otomatik Vites Araçlarda Vites Geçişleri : Otomatik vites araçlarda vites geçişleri üç ana bilginin işlenmesi sonucu gerçekleşir. Bunlar aracın anlık hızı ve aracın motor devri, ve anlık gereken tork miktarı. Bu sistemde bu üç veriden biri düzenli olarak alınamaz ise araç ya yanlış vites değiştirmeye ya da hiç vites değiştirmemeye başlar. Otomatik vites araçlarda bu gibi sarsıntılı şiddetli ve düzensiz vites değiştirme sorunu yaşıyor iseniz arızanın kaynağı km sensörü olabilir. Benim aracım manuel ve hız sabitleyicim de yok diyorsanız bu parçanın arızası için alt kısımdaki diğer 2 belirtiye göz atmanızı rica ederiz.
  • Hız Göstergesi Arızası : Araçta hız düzgün okunamaz ise paralelinde hız göstergesi de düzgün çalışmayacaktır. Dijital göstergeli tüm araçlarda km sensörü arızalı ise hız göstergesi de çalışmayacak yada yanlış ve düzensiz çalışacaktır.
  • Motor Arıza Lambası Aktivesi : Her bir parçanın doğru çalışıp çalışmadığı motor kontrol ünitesi tarafından sürekli kontrol edilir. Bir parça fabrikasyon değerlerinden farklı bir veri gönderimi yapıyor yada tamamen motor kontrol ünitesi ile iletişimi kesildi ise araç bunu bir arıza olarak kayıt eder ve araç gösterge panelinde motor arıza lambasının yanmasını sağlar. Burayı tıklayarak motor arıza lambası hakkında detaylı yazımıza göz atarak gerekli çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.

Otomatik şanzıman hız sensörü arızası yada diğer bir değişle abs hız sensörü arızası farklı şekillerde de ortaya çıkabilir fakat bu dört ana neden en sık karşılaşılan durumlardandır.

Hız Sensörü Arızasında Yanıltıcı Durumlar 

Bazı durumlar hız sensörünü yanıltarak aynı hız sensörleri arızalı gibi aracın ikan vermesine ve yukarıdaki hız sensörü arıza belirtileri listesindeki birçok etkinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Fakat araç hız sensörlerinde hiçbir arıza bulunmaz. Bu duruma neden olan durumlar ise yine aşağıda listelenmiştir.

Reklamlar
  1. Lastik Diş Derinliklerinin Farklı Olması
  2. Lastik Ebatlarının Farklı Olması

Bu iki etki, bir tekerin tur sayısı ile diğer tekerin tur sayısı arasında seyir halinde farklılık oluşmasına neden olacak, araç kontrol üniteside gelen bu verileri hatalı göreceği için hız sensörlerinin arızalı olduğunu düşünerek araç beyninde hız sensörü arızası vermesine neden olacaktır. Fakat burada çakışan şey hız sensörü değil

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir