Soğutma Sistemi Arızaları

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı konusunda, Araç mekaniği içerikli sohbet konularının arasında üzerinde en çok spekülasyonlar bulunan konulardan birisi de araç hararet göstergesi normal değerleri kaç olmalı sorusudur. Tüm araç kullanıcıları farklı değerler söyler ve kendilerine göre doğru olan budur. Bu yazımızda araba hararet göstergesi nerede olmalı ideal olan normal değerler nasıldır öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı

  • Seyir halinde iken en düşük 70 En Yüksek 90 derece (70 km ve üstü)
  • Rampa Çıkarken 70 derece 110 derece arası
  • Sıkışık Trafikte Rölantide 90 derece 110 Derece
  • Sabahları İlk Çalıştırıldığında Dipte olmalıdır

Önemli Not, Mutlaka Okuyunuz : Motor Sıcakken Stop Edip Tekrar Çalıştırıldığında ilk 1 dakika araç çok yüksek hararet derecelerini gösterebilir. Bunun nedeni motor soğutma suyunun sürkilasyonu olmadığı ve motor bloğunun içinde kalan suyun bloğun ısısı ile normalden yüksek derecelere çıkmasıdır. Araç çalışır çalışmaz sürkülasyon tekrar başlayacak ve radyatörlerdeki daha soğuk motor suyu motor bloğuna akacak bir dakika içinde 90 ila 100 derecelere düşecektir.

Araç Harareti Bundan Daha Düşük İse

Bazı araçlarda seyir halinde iken motor soğutma suyu 40 ila 50 derecelere düşebilmektedir. Hatta soğuk havalarda özellikle kış aylarında sürekli seyir halinde ise ısı dereceleri dibe kadar düşebilmekte ve araç hiç ısınmamaktadır. Bu durumun nedeni bir soğutma elemanının arızasından kaynaklıdır.

Araçlarda radyatör ile motor bloğunda bulunan su sürekli sürküle olmazlar. Sadece motor soğutma suyu bazı araçlarda 70 bazı araçlarda 90 dereceye ulaştığında radyatör ve motor bloğu arasında bulunan termostat parçasındaki vana / kapak açılarak radyatördeki soğuk suyun motora girişi sağlanır. Eğer bu kapak sürekli açık konumda kalır ise yani termostat arızalanır ise araç soğutma suyu sürekli radyatörlerden geçecek ve sürekli gerekli olmasa da soğuyacaktır. Bu da aracın sürekli soğuk bir motor ile çalışmasına neden olacaktır.

Reklamlar

Bu Durumun Zararı Var mı : Motor soğukken araç çalışma sistemleri motor beyni tarafından anlık şartlara göre ayarlanır. Aracın motorunun sürekli soğuk olması ateşlemeden yakıt sistemine kadar birçok parçanın normalden farklı çalışmasına neden olur. Bu durum araç performansından yakıta birçok durumu etkiler. Ayrıca kışın araçta ısıtma sistemi olan kalorifer düzgün çalışmaz. LPG’li araçlarda lpg’ye geçiş süresi çok uzar yada hiç geçmez. Hatta lpg’de giderken motor suyu sıcaklığının çok düşmesi nedeni ile aracın benzine geçmesi bile söz konusu olabilir.

Araç Harareti Daha Yüksek İse

Bu durumda da radyatör, radyatör fanı fan müşürü devir daim pompası gibi parçaların arızası ile bu tip sorunlar görülebilir. Fanın düşük devirde dönmesi, hiç dönmemesi, devir daimin yetersiz olması gibi nedenlerden dolayı araç soğutma suyu tam soğutulamaz ve araç olması gerekenden daha sıcak çalışır.

Bu Durumun Zararı Var Mı : Aracın normal standartlardan az yada fazla fark etmez farklı derecelerde çalışması her zaman zararlıdır. Aracın çok yüksek sıcaklıklarda çalışması bobin yarılmaları buji porselenlerinin çatlaması, sekman kaynaması gibi birçok problemin ortaya çıkmasına neden olabilir Aracınızda hararet yada soğutma sistemi ile ile ilgili tüm sorunlarınıza bir konu bulabilirsiniz. Var olan arızalarınızı site içi arama yada kategorileri kullanarak faydalı bilgilere erişebilir yada aşağıda açıklaması verilen soru sor sistemi ile bizlere anında sorabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir