Motor Soğukken Gelen Tak Sesi

Motor soğukken gelen tak sesi, yolunda gitmeyen bir durumun habercisi. Fakat bazen bu basit sorunlardan kaynaklanabildiği gibi bazen de ciddi motor arızalarının habercisi olabiliyor. Bu yazımızda rölantide, motor soğukken ve Araba çalışırken tak tak sesi sorunlarının olası nedenleri ve çözümlerinden bahsedeceğiz.

Reklamlar

Motor Soğukken Gelen Tak Sesi

Bu sesin sadece rölantide mi geldiği, gaz verince azalıp artıyor mu gibi ek bilgiler. arızanın nedeni konusunda bizlere çok daha detaylı bilgiler vermekte ve bu bulgulara göre de nedenleri değişebilmektedir. Bu nedenle motor soğukken gelen tak sesi sorununu hangi durumlarda azalıp arttığına göre alt başlıklara ayırdık.

Rölantide Gelen Tak Tak sesi

 • Rölanti Sorunu Kaynaklı İse : Rölantide motordan gelen tak tak sesi, gaz verdiğinizde kesiliyorsa genelde rölanti sorunları yada motor kulağı arızası kaynaklı olabilmektedir. Araç rölantisi stabil olmadığında özellikle sabahları ya da ilk çalıştırmada motorun aşırı sarsıntılı olmasına ve bu nedenle de tak tak ses yapmasına neden olacaktır. Rölanti sorunu çözülüp araç stabil çalışmaya başladığında ses sorunu da ortadan kaybolacaktır
 • Motor Kulağı Kaynaklı İse : Bazı durumlarda motor kulakları kopuk olduğunda araç sabahları motor soğukken daha sarsıntılı olmaya meyilli olduğu için tak tak ses üretebilir rölanti sorunsuz dahi olsa motor kulağı arızası bu sesin tek başına sebebi olabilir. Genelde bu tip durumlarda gaz verince ses ya azalır yada komple kesilir.

Araba Çalışırken Tak Tak Sesi

Rölanti yada gaz verme durumunda fark etmeksizin motor soğukken sürekli gelen tak tak sesi sorunu genelde motor yatakları kaynaklıdır. Aşınma, söz konusu yataklar ve miller arasında boşluklar oluşmasına neden olur. Bu boşluklar arasında hareket eden parçalar sese neden olacaktır. Araç ısındıkça yağlama artar ve boşluklar yağ ile dolar bu durumda ses tamamen kesilmez fakat son derece azalır araç içinden duyulamaz duruma gelebilir.

Reklamlar

Genelde bu tip durumlarda rölantide ses vardır ve gaza basınca tak tak sesi artar. bu artmanın sebebi devir yükseldikçe vuruntunun artmasıdır. Bu arızanın çözümü, ilk iki maddedeki kadar basit ve maliyetsiz değildir. Genelde motorun tam reaktife edilmesi ile sorun çözülebilir yani on binlerce Türk Lirası masrafa kapı açıyor demektir.

Geçici Çözümler

Özellikle yatak kaynaklı ses sorunları maliyetli olduğu için geçici çözümlere yönelmek gerekebilmektedir. Bu çözümlerin başında ise

Reklamlar
 1. Motor Yağ Katkıları
 2. Motor Ses Kesiciler
 3. Yağ Viskositesinin Arttırılması
 4. Onarıcı Yağlar Kullanılması

gibi çözümler akla gelmektedir. Yatak kaynaklı tak tak sesinin boyutuna göre bu yöntemler işe yarayabileceği gibi, arızanızı hiç azaltmaya yardımcı olmayabilir. Açıkcası, sesin kesilip kesilmeyeceğine katkılar değil motordaki yatak aşınmasının miktarı karar verecektir. Maliyet gerçekten çok yüksek olduğu için ilk etapta bu yöntemler denenebilir.

Bizim ilk tavsiyemiz katkılardan ziyade viskosite değerinin yükseltilmesidir. Daha kalın yağ kullanmak, motor içi boşlukları daha iyi dolduracaktır. Ayrıca yağ kalınlaştıkça akışkanlığı azalacağı için söz konusu yağ boşluklarda daha iyi tutunacak bu da ses sorunlarını kesecek yada azaltacaktır. Tabi ki aşınmanın derecesine göre hiç fayda etmeme olasılığının da olduğu unutulmaması gerekir. Bu yöntem denenip sonuç alınamaz ise katkılara baş vurmak gerekir.

Reklamlar

Her ihtimal denendi yada değerlendirildi ise geriye maalesef ki sadece komple reaktife ihtimali kaldı demektir. Sorunun en nihai ve kesin çözümü motorun reaktife edilmesidir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

4 thoughts on “Motor Soğukken Gelen Tak Sesi

 • 3 Ocak 2023 tarihinde, saat 19:37
  Permalink

  Yağ filitresi küt küt sesine sebeb olurmuş, bu mümkünmü ? filtreyi yeni değiştim,sızdrma yok. sabahları oluyor bazen.ısınınca geçiyor..200 km. kadar 2 lt yağla gitmek zorunda kalmıştım 1 lt eksiklik çok önemlimi

  Yanıtla
  • 4 Ocak 2023 tarihinde, saat 04:08
   Permalink

   2 Litre tam sınır genelde 1-1,5 litre eksilme ile yağlama azalmaz ama 2 ve altı ile biraz sorun ama yağ lambası hiç yanmadı ise sorun yok, filtreden ses konusuna gelecek olur isek gaza basınca mı oluyor rölanti de mi oluyor sesi biraz daha açarsanız ses konusunda daha detay bilgi yazalım

   Yanıtla
 • 16 Şubat 2023 tarihinde, saat 08:26
  Permalink

  İyi günler aracım 2014 Linea ilk çalıştırma 2- 3 saniye vijjjj diye bir ses geliyor sonra geçiyor herhangi bir yerde sorun yok şimdiden teşekkür

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir