Motor Arızaları

Araç Neden Yağ Eksiltir? Yağ Kaçağı Neden Olur

Araçlarda yağ eksiltmenin 2 farklı nedeni bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve en sık karşılaşılanı yağ kaçakları ikincisi ise aracın yağ yakmasıdır. Bu makalemizde Araç Neden Yağ Eksiltir olası çözümleri ile birlikte bulabilirsiniz.

Reklamlar

Araç Neden Yağ Eksiltir

Yukarıda da bahsedildiği üzere bu konuyu iki farklı başlıkta incelemek gerekmektedir.Araç Neden Yağ Eksiltir sorusunun en sık görülen kaynağı olan yağ kaçağı neden olur sorusu ile başlayalım.

Yağ Kaçağı Neden Olur

Yağ kaçağı, eskiyen ve yıpranan keçe, conta ve buna benzer bağlantı yerlerinden kaynaklanmaktadır. Yağ kaçaklarının en sık görüldüğü bölgeler aşağıda 8 madde halinde listelenmiştir. Sizler de aracınızın kaputunu açarak ve altına eğilip bakarak yani pratik ve basit bir fiziki kontroller ile bu 8 madde halinde verilen olası yağ kaçağı nedenlerinden hangisinin aracınızda gerçekleştiğini tespit edebilirsiniz. Bu kısımlar ise aşağıda listelenmiştir.

Reklamlar

Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

 1. Silindir Kapak Contası Yağ Kaçakları
 2. İtici Kapağı Contası Yağ Kaçakları
 3. Kam mili keçesinden yağ kaçakları
 4. Krank mili keçesinden yağ kaçakları
 5. Yağ kartel contasından yağ kaçakları
 6. Yağ tapası contasından yağ kaçakları
 7. Yağ filtresinden Yağ Kaçakları
 8. Yağ soğutucusundan Yağ Kaçakları

Yukarıdaki 8 yağ kaçak bölgesi, yağ kaçaklarının en sık görüldüğü bölğelerdir. Eğer yağ eksiltme sorununuzun kaçaklar kaynaklı olduğunu düşünmekte iseniz bu 8 bölgeyi kontrol edip kaçak olup olmadığını rahatlıkla kendiniz dahi bulabilirsiniz. Eğer kontrolleri yaptınız ve bu kısımlarda kaçak yok ise yağ eksiltme neden olur sorunuzun cevabı belki de aracınızın yağ yakması olabilir. Buna dair bilgileri de bir alt başlıkta bulabilirsiniz.

Yağ Yakma Nedeni İle Yağ Eksiltme

Aracınız pistonları, motor yağıyla yağlanır fakat sekmanlar tarafından yanma odasına yağ girişi önlenir. Üstten girebilecek yağlara karşı da iticilerin diplerinde izolasyon lastikleri bulunur. Bu iki parçada meydana gelen aşınma ve yıpranmalar zaman içerisinde aracınızın yağ yakmasına neden olabilir.

Reklamlar

Aracım Yağ Eksiltiyor Ama Duman Yok : Her yağ yakan araç duman atacak diye bir şart yoktur. İnce ince yağ yakan az az eksilten araçlarda sadece dip gazlarda ince bir duman belli belirsiz görülür. Yağ yakma arttıkça duman çoğalır ve rölantide bile belli olacak noktaya kadar ilerler.

Arabada Yağ Kaçağı Olursa Ne Olur

İster kaçak nedeni ile eksiltme olsun isterse yağ yakma nedeni ile hiç fark etmez. Her türlü yağ eksiltme ciddi sorunlar doğurabilecek motor arızalarına neden olabilecek potansiyele sahiptir. Yağ eksiltme nedeni ile motor yağı tamamen bitebilir ve aracın yağsız kalmasına neden olabilir. Bu durum motor hareketli parçalarının aşınmasına ve buna paralel olarak aracın kullanılmaz duruma gelmesine neden olacaktır.

Ayrıca kaçak bölgesinin altında yer alan bazı donanım yada ekipmanlar olası yağ kaçakları nedeni ile bozulabilir. Örnek vermek gerekir ise direksiyon power’ı, şarj dinamosu yada marş dinamosu gibi parçalar motor etrafına sabit parçalardır. Yağ kaçakları bu parçalara girer ise arızalanmalarına neden olacaktır. Bu durum yolda kalmanıza yada daha maliyetli onarımların gerekmesine neden olabilecektir.

Reklamlar
YouTube player

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Araç Neden Yağ Eksiltir? Yağ Kaçağı Neden Olur

 • Geri bildirim: Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır? Ne Yapar? - Online Tamirci

 • mm87

  merhaba benim aracım kitapçığında 5w30 yazıyor. ben de malesef ustanın tavsiyesi üzerine 10w40 kullandım. 2 haftadır motordan yağ damlıyor. ustaya götürdüm keçeler değişecek diyor. şimdi aklıma geldi yağ değiştiği için olabilir mi acaba. forumda görümce s,ze danışmak istedim. şimdi yağ değişimi yapıp 5w30 kullansam yağ kaçağı gider mi ? yoksa keçelerin değişmesi mi gerekli ?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir