Soğutma Sistemi Arızaları

Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır? Ne Yapar?

Conta Yakan Araba Nasıl anlaşılır sorusuna aşağıda detaylı kontrol noktalarına bakarak, hiçbir araç teknik bilgisine sahip olmayanların bile fikir edinebileceği bir kaynak hazırladık. Ayrıca sadece bu iş için üretilen ve oldukça ekonomik fiyatlara test kitlerini nasıl kullanacağınızın detaylı anlatımları ve video ile desteklenmiş sunumları aşağıda yer almaktadır.

Reklamlar

Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır

Silindir kapak contasının yanık olup olmadığını anlayabileceğiniz kontrol noktaları şunlardır;

 1. Motor suyuna motor yağı karışımı olur
 2. Motor yağına soğutma suyu karışır
 3. Motor Yağ kapağında Sarı Balçık görünümlü köpüklenme olur
 4. Araç Daha yüksek hararet seviyelerinde çalışır
 5. Anlık yükselip düşen hararet durumu gözlemlenebilir
 6. Su yada Yağ Kaçakları Görünebilir.
 7. Araç rölantisi bozulabilir
 8. Araç çekişi bozularak performans düşer
 9. Egzozdan su püskürmesi durumu görülebilir
 10. Araçta tekleme ve gaz yememe görülür.
 11. Araçta Su Eksiltme Görülür
 12. Araçta Yağ Eksiltme Görülür
 13. Egzozdan Beyaz yada Mavi Duman görülebilir

Bu maddelerin tek tek açıklamaları ise alt kısımda sunulmuştur.

Reklamlar

Conta Yakan Araba Ne Yapar

Silindir kapak contası, motor yağ kanalları ve motor soğutma sıvısı kanallarının bulunduğu bir noktadadır. Bu conta yanıp kaçırmaya başladığı zaman basınçlı yağ ve basınçlı antifriz, yanık contadan sızarak birbirlerine karışabilmektedir. Bu da motor yağında su görülmesine ve motor soğutma suyunda ise yağlı ve siyah bir görünüm oluşmasına neden olacaktır.

Tüm durumları videolu olarak anlattığımız içeriğimiz aşağıda mevcuttur. Videomuzu faydalı bulur iseniz kanala abone olup videoyu beğenerek bizlere destek olabilirsiniz. İyi seyirler dileriz.

Reklamlar
YouTube player

Ayrıca yine üst kapak contasının yanan kısımlarından silindirlerin üstündeki yanma odasına motor suyu ve yağ girebilmekte bu da aracın stabil çalışmasını bozarak teklemelere, egzozdan su atmaya ve mavi dumana, su eksiltme ve yağ eksiltme sorunlarına neden olabilmektedir.

Tüm bu birbirinden farklı gibi görünen arızalar aslında Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır sorusuna cevaptır. Bu belirtilerin bazıları, farklı parçaların arızası durumunda da ortaya çıkabildiği için, büyük ihtimalle conta sorununa işaret etse de bazı test ve kontroller ile netleştirilmeli ve sonra onarım işlemi yapılmalıdır.

Reklamlar

Conta Testi İle Sağlamlık Kontrolü

Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır sorusunun en kesin anlama yöntemlerinden birisidir. Oldukça ekonomik ve hızlı bir yöntemdir. Ortalama olarak (yazım tarihi olan 2022’de) 40-70 tl arasında satılan conta test kitleri, 5’dk süre içerisinde sonuç vermekte ve silindir kapak contasının durumu hakkında araç sahibine büyük oranda tutarlı ve doğru sonuçlar vermektedir.

Bu test kitlerinin uygulanışı da oldukça basittir. Tek yapmanız gereken motor kaputunu kaldırmak, genleşme kabının kapağını açmak (motor ılık olsun sıcakken fışkırma olabilir ve yaralanabilirsiniz) ve ardında da conta test kitini sallama çay misali genleşme kabına bırakarak kapağı kapatmak. 5-10 dakika rölanti halinde araç çalıştıktan sonra ise conta test kitini çıkararak bir soğuk su içinde bir iki dakika tutmak (su oda sıcaklığında olması yeterlidir) bu işlemden sonra conta test kitinin rengine göre analizi okuyabilirsiniz.

Bu işlemin de nasıl yapıldığını videolu olarak araç üzerinde uygulayarak gösterdiğimiz bir video mevcuttur. Conta test kiti videomuzu burayı tıklayarak izleyebilirsiniz.

Conta Yandıysa Maliyeti ve İşlemler

Yukarıda yazdığımız yöntem yada yöntemler ile aracınızda contanın yanık olduğu netleşir ise contanın değişiminin ne tutacağı yönünde de biraz bilgi verelim.

Normalde silindir kapak contası ucuz bir parçadır, fakat değişimi için silindir kapağının açılmasına gerek duyulması nedeni ile işçiliği oldukça maliyetlidir. Hararet sonrası olması sebebi ile açıldıktan sonra triger kayışı, devirdaim pompası, gerekli ise subaplar ve üst kapağın rektefesi de hesaba katıldığında maliyet bir hayli fazla olmaktadır. Değişim için sadece silindir kapak contasının fiyatına bakarak fikir edinmek sizi yanıltabilir.

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

soru sor

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Conta Yakan Araba Nasıl Anlaşılır? Ne Yapar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir