Elektrik Arızaları

Marş Dinamosu Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Marş Dinamosu Arıza Belirtileri nelerdir bilmek , Araç Marş Basmıyorsa, yada marşa basarken bir takım garip sesler çıkarıyor ise, sorunun kaynağını anlamak adına önemli. Bu yazımızda marş dinamosu arızası nasıl anlaşılır öğrenebilmenize yardımcı olacak bilgiler yer almaktadır. Aracınızda bu yada buna benzer bir sorun yaşıyor iseniz mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

Marş Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır

Bunun için kalıplaşmış belirtileri gözlemlemek yeterlidir. Bazı sesler ve aracın verdiği tepkiler marş motoru arızası nasıl anlaşılır konusunda size gerekli ipuçlarını verecektir. Bu belirtilerin sırası ile ne olduğu aşağıda listelenmiştir

Marş Dinamosu Arıza Belirtileri Nelerdir

 • 1 ) Marşa Dinamosu Otomatiği Arızası : Bu durum marş otomatiğinin arızası durumunda yaşanır. Marş otomatiği, siz marşa bastığınızda ileri doğru hareket edip volant dişlisine kitlenmesi gerekir. Bu durum olmadığında marş basacak ama boşa dönecektir.
 • 2 ) Tepkisizlik : Marş motoru arızalı olduğunda, siz marşa bastığınızda rolenin açıldığı sesi duyarsınız. Bu genelde bir çıt sesidir, ama marş hiçbir şekilde dönmez. Bunun akü arızası ile karıştırılmaması için marşa bastığınızda göstergedeki ışıklar dönmüyor ve donanımlar yeterince normal çalışıyor olması gerekir (Örneğin Farlar)
 • 3 ) Marşın Kaçırması : Genelde bu belirti kendisini şöyle gösterir ; Marşa bir bastığınızda hiç birşey yokken bir bastığınızda kaçırma yapar. Düzensiz bir arızadır ve sık görülen marş motoru arızaları arasındadır.
 • 4 ) Yetersiz Dönüş : Marşın basması, onun sağlam olduğu anlamına gelmez. Eğer akünüzün göstergesi yeşil, ama ona rağmen marşın yavaş dönmesi, klasik marş dinamosu arıza belirtileri arasındadır. Aracın çalışabilmesi için belli bir hızda marşın dönmesi gerekir. Daha yavaş marş, araçlarda geç çalışmaya yada hiç çalışmamaya neden olabilir.
 • 5 ) Marşta Dalgalanma : Bu durum değişken hız durumudur. Marşa bastığınızda anlık yavaş sonra hızlanıp tekrar yavaşlaması gibi düzensiz marş durumudur. Bu gibi bir arıza yaşıyor iseniz bu durum da marş dinamosu arızası nasıl anlaşılır sorusunun cevabı niteliğinde bir belirtidir.

Akü Zayıflığı İle Karıştırılmaması İçin

Marş, aküden en yoğun ve güçlü akım çeken parçalar arasındadır. Özellikle kış aylarında akülerin soğuk nedeni ile akımının azalması yada akünüzün batarya gücündeki zayıflama, aynı marş motor arızasına benzer belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu belirtileri kontrol etmeden önce kaputu açıp akü şarj durumunu üstündeki göstergeden kontrol etmelisiniz.

Reklamlar

Eğer gösterge mevcut değil ise mutlaka şarj ve akü ölçümlerini de yaptırıp marş motoru arıza nedenlerini eleyip ondan sonra belirtileri izlemek, daha doğru tespit yapmanız için gereklidir.

Marş Dinamosu Tamiri

Genelde bu sorunları yaşamanızın nedeni marş dinamosu içerisindeki bazı parçaların arızalanmasıdır. Bu belirtiler aracınızda yaşanıyor ise marş motoru komple değiştirilmesine gerek yoktur. İçerisindeki bazı parçaların değişimi sorununuzu giderecektir. Marş motorunda sık görülen ve arızalan kısımlar ise aşağıda listelenmiştir.

Reklamlar
 • Marş Otomatiği Parçası
 • Marş Dişlisi
 • Başlatma Selenoidi
 • Marş Dinamosu Kömürleri

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda var olan mekanik, elektronik yada kaporta trim aksamındaki sorunları bizlere hızlıca sorarak gün içinde yanıt ve çözümler bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorunuzu hızlıca bizlere iletmektedir. Online tamirci ustaları ve üyeler ile hızlıca etkileşime geçerek arızanıza çözüm bulmak için  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Aracınızda yaşadığınız sorunu olabildiğince detaylı şekilde, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız, daha doğru ve net cevaplar alabilmeniz için önemlidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

6 thoughts on “Marş Dinamosu Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

 • Tufan Ali fındık

  Aracım Opel omega 2.5 v6 aracım sabahları normal marşa basıp çalışıyor ısındıktan sonra marşa basıyorum hiç tık ses bile gelmiyor soğmasını bekleyince yine çalışıyor

  Yanıtla
  • Akü kutup başlarında oksit varsa temizleyin. bir akü ve şarj ölçümü yaptırın. sorun görülmezse bunlarda marş dinamosundan olabiir Tufan bey

   Yanıtla
 • Mürsel

  Selam Mars dinamasina elektrik gidip gitmedigini nasil anlariz.benim Arabanin bütün lampalari yaniyor yalniz mars ich dürüken yapiyorum hic bir tepki vermiyor.sagilarimla

  Yanıtla
  • Bir voltmetre ile şarj dinamosunun üstündeki soketten ölçüm yapabilirsiniz Mürsel Bey

   Yanıtla
 • Selam Mars dinamasina elektrik gidip gitmedigini nasil anlariz.benim Arabanin bütün lampalari yaniyor yalniz mars ich dürüken yapiyorum hic bir tepki vermiyor.saygilarimla

  Yanıtla
  • Bir voltmetre ile şarj dinamosunun üstündeki soketten ölçüm yapabilirsiniz Mürsel Bey

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir