Ateşleme Sistemi Arızaları

Tevzi Makarası Nedir? Ne İşe Yarar?

Tevzi Makarası Nedir ve ateşleme sisteminde Tevzi makarası Ne İşe Yarar Bu yazımızda sizler için detaylandırdık. Araç ateşleme sisteminin bir parçası olan tevzi makarası, günümüz teknolojisinde artık kullanılmayan parçalardan birisidir. Yeni model araçlarda bu parça bulunmaz. Elektronik ateşleme olmayan araçlarda bulunan bu parça ile ilgili olarak aşağıda tüm merak ettiklerinizi arıza nedenlerini ve çözümlerini bulabilirsiniz.

Reklamlar

Tevzi Makarası Nedir? Ne İşe Yarar

Tevzi makarası nerede bulunur : Tevzi Makarası, Bir ucu kam miline bağlı diğer ucu bobine bağlı olan orta kısmı ise ise 90 derece açı ile elektrik dağılımını sağlamaya yaran bir parçadır. Resim 1’de görsel olarak parçanın fiziksel durumunu görebilirsiniz.

Tevzi makarası distribütör kapağında bulunur. Bobinden ( distribütörden ) aldığı elektriği kam milinden aldığı dönüş ivmesi ile bujilere dağıtılmasından sorumludur. Bu parça plastik bir alaşımdan üretilir İç kısımdan distribütörden aldığı elektriği buji kabloları vasıtası ile bujilere aktaran bir metal bulunur. Söz konusu elektrik bu metal vasıtası şile aktarılır. Tevzi makarası ne işe yarıyor sorusuna yanıt olarak kısaca elektriğin dağılımını sağlar diyebiliriz.

Reklamlar

Tevzi Makarası Arızası Neden Olur

Tevzi makarası motor devrine paralel olarak çok hızlı bir şekilde dönen bir parçadır. Bu parça dönüş sırasında distribütör kapağına bir cm mesafede döner. Kapağın kasis yada vb durumlardan dolayı hafif yerinden oynaması, kötü montaj gibi durumlar nedeni ile söz konusu parça kırılabilir.

Tevzi makarası neden yanar : Bobin yada distribütör arızası durumunda bujilere giden akımın voltajında dengesizlikler meydana geliyor ise bu parça yüksek akım nedeni ile eriyerek yanabilir. Bu gibi durumlar da bujilere stabil voltajın ulaşmasına engel olarak arızalara neden olur

Tevzi Makarası Arızası Nasıl Anlaşılır

Tevzi Makarası görevi gereği ateşlemenin kilit parçalarından birisidir. Bir arıza olması durumunda çıkacak tüm belirtiler de ateşleme sistemi arızası belirtileri olacaktır. Aşağıda Ortaya çıkabilecek ve en sık görülen belirtiler listelenmiştir.

Reklamlar
 • Araç Hiçbir Şekilde Çalışmayabilir
 • Araç Çalışsa Dahi Tekleme ve Gaz Yememe Olabilir
 • Araçta Boğulmalar Görülür
 • Egzoz ve Hava Filtresi gibi aksamlar da geri tepmeye bağlı patlamalar görülür.

Araçta ateşleme olmadığı zaman pistonlara alınan hava yakıt karışımı ateşlenemez. Bu da havanın emme manifoltuna geri tepmesine (patlama sesi ile kendini gösterir. Bu patlama bazı durumlarda hava giriş borularını ve filtre kabını kırabilecek kadar güçlü olabilir.) Ayrıca yanmayan hava yakıt karışımı egzoz valflerinden egzoz borusuna aktarılır. Burada yanmayan yakıt ısının yada sıkışmanın etkisi ile egzoz ucundan çıkarken alev alarak Egzoz Patlamarına neden olacaktır. Yine bu patlamalar çok sesli ve fark edilir patlamardır.

Tevzi Makarası Ne Zaman Değiştirilir

Tevzi Makarası Nedir başlığı altında bahsettiğimiz gibi bu parça hassas ve küçük bir parçadır. Ülkemizde genelde arıza yapmadıkça değişmeyen parçalardan birisidir ama bu uygulama yanlış bir uygulamadım. Her buji buji kablosu bakımında tevzi makarası değişimi yapılması önerilmektedir. Bu parça son derece ucuz bir parçadır. Güncel fiyatları 10-15 TL gibi satış rakamları bulunur. Fakat arızası direkt yolda kalmanıza neden olabilecek kadar şiddetlidir. Bu nedenle bu kadar ucuz bir parçanın ateşleme bakımlarında değiştirilmesi önerilir.

Reklamlar

Tevzi Makarası Yakıtı Etkiler mi

Tevzi Makarası Ne İşe Yarar konusunda ateşleme sisteminin bir parçası olduğunu bahsetmiştik. Bu parça stabil çalışırken yakıta bir artı yada eksi katkısı yoktur. Fakat kısmi arızalandığı zaman ateşlemenin bozulması nedeni ile yanmayan yakıtın atılması nedeni ile motordaki verimliliği düşürerek fazla yakıt sarfiyatına neden olacaktır. Ayrıca paralelinde performans da belirgin düzeyde düşecektir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

3 thoughts on “Tevzi Makarası Nedir? Ne İşe Yarar?

 • emre

  aracım mazda 323 92 model aracım iki gündür çalışmıyor marş var ama ateşleme olmuyor sebebi ne olabilir

  Yanıtla
  • bobinden bujiye, yakı gelmemesinden immobilizer sorununa birçok nedenden olabilir. öncelikle araca yakıt geliyor mu, bujilere ateşleme ulaşıyor mu bakılmasını tavsiye ederim.

   Yanıtla
  • OKtAY

   Soru eskimiş ama güncel arayanlar için katkısı olur diye cavapladım.
   bobin kablosunu botor bloğuna 1 cm ye kadar yaklaştır, çıt çıt elektirik veriyorsa
   tevzi makarası yada distribütör kapağından net….ikisini birden değişin fazla pahalı değil,
   bobin kablosu elektrik vermiyorsa bobin kablosundan başla, sağlam sa bobinden…. inş kablo bozuktur değiş çalışır, girişleri kirlenmiş ise ince zımpara ile temizle

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir