Soğutma Sistemi Arızaları

Arabanın Kaloriferi Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor İse

Kışın son günlerini yaşadığımız şu zamanda bile hala serin günler ile karşılamaya başladık. Bu tip günlerde kalorifer açma ihtiyacı hala devam ediyor.. Özellikle bu yaz ikinci el araç alan ve daha önce hiç kaloriferi test etmemiş olan kişilerin baş sorunu Arabanın Kaloriferi Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor sorunudur. Bu yazımızda Kalorifer Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor ise yada sürekli soğuk üflüyor ise nedenleri ve arızanın çözümü hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Reklamlar

Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor

Araç kaloriferinin soğuk üflemesine neden olacak tekbir neden yoktur. Bu durum araç ısıtma / kalorifer sistemindeki birçok parça arızasından kaynaklanabilir. En sık gerçekleşenden en nadir olanına doğru alt kısımda olası araç kaloriferi az ısıtıyor şikayeti nedenleri ve çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Kaloriferin soğuk üfleme nedenleri ve çözümlerini ele aldığımız videomuzu aşağıda bulabilirsiniz.
Videoya göz atmanızı tavsiye ederiz. Sorununuzun çözümünü bulabilirsiniz Video İçeriğin hemen alt kısmında bulunmaktadır. .

Reklamlar
 • Termostat Arızası Nedeni İle Soğuk Üfler : Araçlarda termostat, motor bloğu içerisindeki sıcak motor soğutma suyu ile radyatörde bulunan soğutulmuş suyun arasındaki valf görevini görür. Motor içerisindeki su belli sıcaklığa ulaştığında termostat açılır ve soğuk su motor bloğu içerisinde sıcak su ise radyatöre gönderilir. Termostat arızalı ise bu aradaki valf ortadan kalkar ve sürekli radyatörde bulunan soğuk su motor bloğu içerisine gönderilir. Bu durumun sonucunda ise motor soğutma suyu sürekli soğuk kalır ve kaloriferin soğuk üflemesi sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Araç sıkışık trafikte ön kısımdan hava almadığı durumlarda radyatördeki su soğutulmadı için bu durumlarda sıcak üfleme olabilir. Kalorifer Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor Diyorsanız Arızanın sebebi termostat olması kuvvetle muhtemeldir. Arızanın
  • Çözümü İse; oldukça basittir. termostat hem ekonomik olarak ucuz hem de değişimi oldukça pratik bir parçadır. Değiştirilerek sorun ortadan kalkacak ve kalorifer tekrar sıcak üflemeye başlayacaktır.
 • Kalorifer Peteği Sorunları Nedeni İle Soğuk Üfler : motordan araç kokpitine bir sıcak motor suyu hortumu bir de çıkış hortumu girişi vardır. Bu hortumlar vasıtası ile sıcak motor soğutma sıvısı kalorifer peteğine gider. Petek arkasında bulunan bir fan çalıştığı zaman fandan gelen basınçlı soğuk hava kalorifer peteği / radyatöründen geçerken ısınır ve sıcak hava araç sürücü ve yolcularına ulaşır. Eğer Kalorifer Peteği Pislik ile doldu ise yada belirli kısımlarında hava nedeni ile sıcak su ulaşmıyor ise kalorifer soğuk hava üflüyor olabilir.
  • Arızanın Çözümü İse ; Kalorifer peteği araç konsolunun iç kısmındadır. Sökümü oldukça zordur. Bu nedenle ilk alternatif olarak motor bölümünden kalorifer peteğine giriş ve tahliye hortumları sökülerek içerisinde temiz su ile temizlenmesi ve varsa havası alınması işlemi yapılır. Eğer sorun düzelmez ise kalorifer peteğinin sökülerek değiştirilmesi yada tamir edilmesi gerekebilir. Bu işlem için ön göğüs sökülür ve petek yerinden çıkartılır yenisi ile değiştirilir. İkinci yöntem hem zahmetli hem de maliyetlidir. Fakat sorunun çözümü için gerektiği için yapılması elzemdir.
 • Hortum yada Radyatörde Delik Varsa Soğuk Üfler : En tehlikeli ama en nadir görülen sorunlardan birisidir. Kokpite giren hortumlarda delik olması kalorifer peteğinin basıncını düşürür ve sıcak hava sirkülasyonunu azaltır. Bu durumda Arabanın kaloriferi Soğuk üflüyor şikayetinin ortaya çıkmasına neden olur. Basıncın derecesine göre kaloriferin ılık üflemesi de görülebilir. Petekte bir delik var ise özellikle araç ön paspas kısımlarında ıslanma durumu bu arızanın en büyük belirtilerinden biridir. Arızanın
  • Çözümü İse : Kaçağın yerinin tespiti ve gerekli parçaların değişimi şeklinde olur.
 • Hiç Üflemiyor İse : Farklı bir senaryoda kaloriferin hiç üflememesidir. Aracınızın Kaloriferi Hiç Çalışmıyor ve Üflemiyor İse Burayı tıklayarak detaylı olarak arıza ve çözümlerini incelediğimiz sayfamıza göz atmanızı öneririz
YouTube player

Kaloriferin Soğuk Üflemesi Arızası Giderilmezse Ne Olur

Yukarıda saydığımız arıza nedenleri sadece kaloriferi etkiliyor gibi görünse de bazı arızalar direkt olarak motora zarar verecek sonuçlar doğurabilir. Örneğin bir kaçak söz konusu ise soğutma suyu tamamen bitebilir ve aracınızın hararet yapmasına dahi neden olabilir. Bu durumda kalorifer sorununa ek olarak motor arıları ile de karşılaşabilirsiniz. Bu nedene tavsiyemiz var olan arızanız büyümeden ve farklı donanımlara zarar vermeden bir an önce onarılması yönündedir.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

8 thoughts on “Arabanın Kaloriferi Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor İse

 • Onur

  Arabam 1.6 16v siena kilimali aracim anti firiz koydurdum oncecen soguk ufluyordu simdi ise surekli sicak ufluyor sogua cevirdigim halde bile soguk uflemiyorr

  Yanıtla
 • Enis.t

  Merhaba aracim Seat Cordoba 1.4 TDI stylince 2005 model
  Kışın kalorifer calistirip belli bi isiya geldimi bildiginiz gibi sicak ufluyor fakat bi bakiyorum üşüdüm o zmnda kalorifere bakiyorum soguk ufluyor. Durup kalkarken yolda giderken..
  Hararet sabit oynama yok. Aracim 1 aydir bende antifriz depoda yarım karış azalmis. Tekrar doldurdum. Kalorifer motorundan cizirti sesi geliyor ayni zamanda ama onun durdukyere soguk uflemesine sebep olacagini sanmiyorum. Arastirdim. Kimi su kacagi olursa basinc duser o yuzden soguk ufler. Kimide termostat acik kaldigi icin soguk uflemeye baslar diyor. Napacagimi sasirdim. Oneriniz nedir? Teşekkürler

  Yanıtla
  • merhabalar Enis bey, genelde termostat oldıgında hararette de düşme görürürüz. hararet normal ama kalorifer ısıtmıyorsa genelde sistemde hava olduğunda ortaya çıkar. soğutma suyunda hava olabilir. bir kontrol edilmesini öneririz.

   Yanıtla
 • hidayet

  iyi günler kolay gelsin aracım polo 2001 1.4 16v benzinli+lpg soğuk üflüyor ama devir 4000e çıkınca sıcak üflüyor rölantide soğuk üflüyor ve gaza geçmiyor yüksek devirde kullanınca sıcak ve gaza geçiş gerçekleşiyor 3 gün önce üst kapak yaptık conta takımı suboplar hararet göstergesi 90ı geçmiyor değişti konuyla ilgili yardımcı olur musunuz lütfen?

  Yanıtla
  • Merhabalar, kapak yapılırken termostatı sökmüş olabilirler, devirdaim pompası olabilir diyeceğim ama kapak yapıldı ise zaten yenilenmiştir.

   Yanıtla
 • Taha Gün

  Merhabalar Aracım 90 model şahin daha önce üfleme yapmıyordu ustaya gösterdiğimde bana termostatın ve hortumların bozuk olduğunu söyledi değiştirdik şuan üfleme yapıyor ama benim sorunum şöyle;
  Araç rölantide veya düşük hızlarda çalıştığında kalorifer gayet sıcak üflüyor ancak hızım 60 veya daha üstüne çıktığında gelen sıcak hava ılık havaya dönüşüyor ve içeriyi ısıtmıyor.
  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhabalar Taha bey, bahsettiğiniz sorun klasik termostat arızası sorunu, termostat açık konumda kalırsa hızlı seyirde hararet düşer kalorifer soğuk , sıkışık trafikte normal olur.

   Yanıtla
 • Murat

  Merhabalar, aracım 2008 toyota corolla. Aracım soğuk üflediği için petek temizliği yaptırdım düzeldi fakat 2-3 hafta sonra tekrar soğuk üflemeye başladı. Bu işlemi yaklaşık 4-5 defa yaptırdım hep aynı sonucu aldım. Polen filtresini vs değiştirdim. Bu yazdığıma ek olarak aracım sol taraftaki havalandırmaları sıcak en sağ taraftaki soğuk üflüyor. Yağmurlu havalarda kaloriferi açtığımda hangi ayarı yaparsam yapıyım aracın bütün camları buğu oluyor hiç bir şey göremiyorum, soğuk havaya alıp klimayı açtığımda buğu kesiliyor. Yaklaşık 3 senedir bu problemi yaşıyorum yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir