Motor Arızaları

Subap Vurması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır

Bu Yazımızda benzinli lpg’li ve Dizel Araçlarda Subap Vurması Nasıl Anlaşılır ve daha önemlisi Subap Vurması Neden Olur Bundan bahsedeceğiz. Birçok araçta sıklıkla meydana gelen bir arıza olan Subapların Vurması genellikle eski yada belli bir kilometre üzerinde olan araçlarda sık meydana gelse de her marka model ve kilometrede görülebilecek bir arızadır. Aracınızdaki sorunun subap vurması olup olmadığını anlamak için bazı belirtilileri gözlemleyebilir ve bir ön kanaat oluşturabilirsiniz. Dizel ve Benzinli / LPG’li araçlarda subap vurması arızası nasıl anlaşılır aşağıda bulabilirsiniz.

Reklamlar

Subap Vurması Nasıl Anlaşılır

Bu tip arızaların birçok irili ufaklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu belirtilerin bir kısmı başka parçaların arızasında da karakteristik belirtilerdendir. Eğer aşağıdaki belirtiler aracınızda var ise net tespiti için bir servise başvurmanız gerekebilir.

 1. Motor Sesinde Değişme ve Daha sesli Çalışma : En sık görülen belirtisidir. Subapların çalışma zamanlamasının senkronizesi bozulduğu zaman araç daha gürültülü çalışmaya başlayacaktır. Bu gürültü genellikle şıkırtı sarsıntı şeklinde olabilir.
 2. Titreme, Sallama Tekleme Sorumları : Araçta subaplar hava yakıt karışımı ile yakılan yakıt sonucu açığa çıkan egzoz gazlarının atımını sağlar. Bu sistemin düzensiz çalışması araç yakıt yanma sistemini bozalarak titreme sarsıntılı bir motor ve özellikle tekleme sorununu ortaya çıkaraktır. Ayrıca araç normale oran ile performans kaybı yaşar.
 3. Çekiş Düşüklüğü : Araçta normale oranla %60/70 çekiş düşüklüğü yaşanabilir. Özellikle de yükte yada rampada kendini çok daha fazla belli eder. Düz yolda sabit hızda giderken çok daha az hissedilir. Bu tip bir çekiş sorununuz var ve çekiş düşüklüğüne titreme sarsıntılı çalışma gibi sorunlarda eşlik ediyor ise subap arızasından şüphelenilebilir.
 4. Arıza Lambası Yanar : Araçta subaplar sebebi ile düzensiz çalışma sonucu ortaya çıkan veriler motor kontrol ünitesince işlenerek uyumlu arıza kodları ECU’ya işlenir. Bu durum aracınızda motor arıza lambasının yanmasına neden olur.
 5. Önemli Uyarı : Birçok ateşleme sistem parçaları da bu tip belirtilerin ortaya çıkması sağlayabilir. Genellikle araçta bir subap’ın çalışmaması vuruntulu çalışması ile Enjektör Arızası sonucu bir enjektörün çalışmaması yadabir bujinin çalışmaması aynı sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle yukarıdaki arıza belirtileri birçok farklı parçanın arızası ile ortaktır. Bu nedenle arızanın farklı cihaz ve aletler kullanılarak tespit edilmesi gerekli olup bu işlem işinin uzmanı yetkili yada özel oto tamir bakım servisleri tarafından yapılabilir.

Subap Vurması Neden Olur

Subap Vurması, Krank mili hareketleri ile kam mili hareketlerinin senkronizasyonunun bozulması nedeni ile yada subap itici ve millerinin fiziksel olarak bozulması nedeni ile meydana gelir. Kam mili, diğer bir adı ile egzantrik mili, krank milinden triger kayışı / zinciri ile aldığı devinimi subap iticilerine aktaran parçadır. Bu sistemin ince ayarlar ile çalışan bir sistemdir. Bu ayarın bozulması piston zamanlamalarını da bozacağı için subap vurmasına neden olacaktır. Aynı şekilde kam mili üzerindeki çıkıntıların zamanla aşınması ve arızalanması da zamanlamaya etki ederek subap vurması sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Reklamlar

Bir diğer nedeni de subap boşluklarıdır. Söz konusu parçalar hareketli parçalar olduğu için zaman içerisinde boşluklar oluşup ses yapmaya başlayabilir.

YouTube player

Subap Vurması Zararları Nelerdir.

En sık sorulan sorulardan birisi de Subap Vurması Zararlı mı sorudur. Şüphesiz motor için oldukça zararlı ve söz konusu arıza tamir edilmediğinde büyüyecek ve farklı arızalara sebebiyet verebilecek potansiyeli bulunan bir sorundur. Bu nedenle aracınızda subap vurması olabileceğinden şüpheleniyor iseniz belirtilerini aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilir ve cevaplar alabilirsiniz. Siz araç kullanıcılarına ilk tavsiyemiz bir şüpheniz var ise aracı kullanmadan servisinize danışmanız ve mümkünse çekici ile servise gitmesi yada bir yol yardım ekibi çağırılması yönündedir.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

5 thoughts on “Subap Vurması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır

 • Mertcan

  2012 seat ibiza 1.4 araç kullanıcısıyım araçında antifiriz eksiltme sorunu yaşıyorum 15/30gün içerisinde genleşme kabına koyulan antifiriz max seviyesinden min seviyesine düşüp göstergede hararet uyarısı veriyor
  Araçımda radyotör/radyotör müşürü/genleşme kabı/devirdayim/termostat değişti basıncanca bırakınca araçta kaçak görünmüyor ama hala 15/30gün içerisinde eksilme devam ediyor aracın conta yakmış olmasından şüpheleniyorum ama motoru açma taraftarı olmadığımdan başka gözden kaçmış ihtimal varmı sormak istedim şimdiden teşekkürler (ihtimal kalmaı diyelim contadan olduğunu varsayarsak conta değişmiş araç sizce sorun olur mu kullanıcı için sonrasında)

  Yanıtla
 • min’in altına düşmüyor ise basınç kaynaklı olabilir. hortumları araç sıcakken bir kontrol edin sertlik ve basınç var mı kontrol edin. ayrıca piyasada conta test kitleri var 50 tl civarına satılıyor onlardan edinip bir kontrol yapabilirsiniz Mertcan bey

  Yanıtla
 • Serdar Gürkaynak

  2004 bora benzin lpg aracımda subaplardan kaynaklı ses var. Aracın çekişinde sıkıntı yok yaptırmazsam sıkıntı yaşar mıyım?

  Yanıtla
  • Sesi duyjmadan birşey demek zor. Önce sesi dinlemesi ve kontrol için bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim Serdar bey

   Yanıtla
 • sinan arıoğul

  sibob vuruntu sesi neyin sesidir yani sibiblarla piston senkronizesi bozuluncz gelen bu ses sibobun sibob yatağına vurma sesimidir yoksa başka birşeyin sesimidir

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir