Soğutma Sistemi Arızaları

Araç Neden Hararet Yapar? Arabam hararet yaptı Diyorsanız

Araç her zaman hararet yapma potansiyeli bulunan bazı parçaların arızalanması riskini taşır. Şimdiye kadar bunu tecrübe etmiş olabileceğiniz gibi hiç başınıza gelmemiş de olabilir. Başınıza gelmedi ise bile her an gelecekmiş gibi düşünerek neler yapabileceğinizi bilmeniz işinize çok yarayacaktır. Araç neden hararet yapar öğrenerek olası nedenleri ortadan kaldırabilir siniz.

Reklamlar

Araç Neden Hararet Yapar

Bir aracın soğutma sisteminin arızalanmaya başlamasının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • 1. Soğutma Sistemindeki Sızıntılar : Sızıntılar, bir aracın aşırı ısınmaya başlamasının #1 nedenidir. Hortumlarda sızıntılar, radyatör, su pompası, termostat muhafazası, ısıtıcı çekirdek, silindir contası, gibi birkaç diğer şeyler tüm aracın soğutma sistemi ile ilgili sorunlara yol açabilir. Eğer bir sızıntı şüpheleniyorsanız, ya da herhangi bir nedenden genleşme kabına su eklemek zorunda kaldı iseniz aracınızın soğutma sistemini kontrol ettirmek için beklemeyin. Küçük bir sızıntı hızlı bir şekilde pahalı bir onarım ve ciddi bir soruna dönüşme potansiyelini içinde barındırır.
  • 2. Soğutucu Konsantrasyonu : Her zaman aracınızda doğru antifriz ve antifriz oranını kullanmak istersiniz. Yanlış soğutucu veya soğutucu oranı su karışımı aracınızın aşırı ısınmasına neden olabilir. Soğutucu konsantrasyonunuz hakkında endişeleriniz varsa ve düzenli olarak planlanmış araç bakımına devam edemediyseniz, tam bir soğutma sistemi bakımı için bir servise başvurunuz. Soğutucu aslında zaman içinde aşındırıcı hale gelir, soğutma sistemi üzerinde aşınma hızlanarak su kaçaklarına ve tıkanmalara neden olarak aracın hararet yapmasına neden olabilirler
  • 3. Termostat Arızası : Termostatınız soğutma sisteminde, soğutma sıvısının gerektiğinde radyatöre geçmesini sağlayan önemli bir vanadır. Termostat kapalı pozisyonda sıkıştığında, soğutucu su / antifriz artık geçemez ve motorda aşırı ısınmış olur. Aracınızın aşırı ısınma herhangi bir işareti, herhangi bir olası basit onarım büyük sorunlar haline gelmez, bu nedenle bakımları aksatmamanız önemlidir
  • 4. Yıpranmış Radyatör : Sızıntılar ve tıkanıklık radyatörünüzün arıza yapmasına neden olabilir ve radyatörün işlevindeki herhangi bir bozulma, ısıyı soğutma sisteminin geri kalanından uzaklaştıramadığı için aşırı ısınmaya yol açabilir.
  • 5. Yıpranmış veya Patlamış Hortumlar : Çatlaklar ve hatta delikler Hortumlar üzerinde oluşabilecek ve soğutucu akışını bozacaktır. Su pompası hortumlar yada soğutma sisteminin herhangi bir kısmında oluşan kaçak iyi bir sıvı devinimini bozarak motorun hararet yapmasına neden olabilir
  • 6. Arızalı Radyatör Fanı : Radyatör fanınız soğutucunun sıcaklığını düşürmeye yardımcı olmak için radyatörün yüzeyi boyunca hava çeker, ancak yıpranmış bir fan rulmanı veya kırık fan motoru sıcaklığı azaltmaya yardımcı olamaz ve aracın hararet yapmasına neden olabilir.
  • 7. Gevşek veya Kopan Kayışlar : Bir kayış gevşek veya kopuk ise, özellikle su pompası kayışı, soğutucu akışının doğru hacmini korumaya yardımcı olamaz ve aracınızın hararet yapmasına neden olacaktır.
  • 8. Arızalı Devirdaim Pompası : Su pompanız (devirdaim pompası) soğutma sisteminizin kalbidir. İnsanlardaki kalp kanı pompaladığı gibi araçtaki soğutma sıvısını da devirdaim pompalar. Doğru çalışmıyorsa, aracınız soğutma sistemi boyunca motor soğutucusu itmek için yeterli basınçtan yoksundur. Devirdaim pompasında Erozyon, sızıntı veya başka herhangi bir sorun aracınızın aşırı ısınmasına neden olabilir. Bu da kaçınılmaz olarak motorun hararet yapmasına neden olacaktır.
YouTube player

Aşırı ısınan bir motor acil olarak giderilmesi gereken bir sorunun işaretidir. Çoğu durumda nedeni basit, düşük maliyetli onarım gecikmeleri ciddi motor hasarlarına neden olabilir. Ne yazık ki, çoğu insan ilk sorunu görmezden gelerek daha büyük sorunlara davetiye çıkarmaktadır.

Reklamlar

Aracınız aşırı ısınma belirtileri gösteriyorsa, nedeni konusunda gerekli test ve teşhisleri yaptırmak için aracınızı bir donanımlı yetkili yada özel servise vakit kaybetmeden götürmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Araç Neden Hararet Yapar Konumuz haricinde genel olarak tüm soğutma sistemi sorunlarına göz atabileceğiniz faydalı kaynaklar sitemizde mevcuttur. Burayı tıklayarak soğutma sistemi arızaları hakkında çözümü maliyeti ve nedenleri konusunda daha detaylı bilgilere hızlıca erişebilirsiniz.

Reklamlar

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

8 thoughts on “Araç Neden Hararet Yapar? Arabam hararet yaptı Diyorsanız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir