Fren Sistemi Arızaları

Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır bahsetmeden önce limitörün görevini ve ne olduğunu öğrenelim. Fren limitörü, ABS sistemine benzer bir fren sistemidir. ABS sistemi olmayan araçlarda fren limitörü bulunur. Fren limitörü içerisinde bulunan pistonlar vasıtası ile frenlere hidrolik sıvısının basınçlı bir şekilde yönlendirilmesini sağlamaktadır. Bu yazımızda Fren limitörü çalışmıyor ise nasıl anlayabileceğinizi ve fren limitörü bozulursa ne olur öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Fren limitörü arızasını anlayabileceğiniz tipik belirtiler mevcuttur. Bu belirtileri izleyerek aracınızdaki arızanın kaynağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Fren limitörü arıza belirtileri arasında en sık görülenleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Hidrolik Kaçağı Görülür
 • Hidrolik Yağı Eksiltmesi Yaşanır
 • Fren Pedalı Sertleşir yada
 • Fren Pedalı Yumuşar
 • Fren Hiç Tutmayabilir
 • Fren Sadece Belli Tekerlerde Tutmayabilir
 • Frenlerken Araç Bir Yöne Çekebilir
 • Fren Basılı Kalabilir
 • Frenler Hiç Tepki Vermeyebilir
 • Fren Limitörü Bozulursa Ne Olur

Fren limitöründeki arızaya bağlı olarak yukarıdaki belirtilerin de hangisinin ortaya çıkacağı farklılık gösterir. Yukarıda bulunan fren limitör arızası belirtilerinin nasıl gerçekleştiğini aşağıda görebilirsiniz.

Reklamlar

Bu belirtilerin nedeni fren limitörünün görevini anladığımızda kafanızda daha net şekillenebilir. Fren limitörü ana 1 giriş pistonu ve hidrolik giriş ucu olan 2 küçük piston ile ön ve arka frenlere 2 şer tane hidrolik çıkışı bulunan bir parçadır.

Bu pistonlardan hidrolik yağının pompalandığı ana piston arızalandığında frenler boşalabilir ve hiç fren tutmayabilir. Eğer ön ve arka frenlere basınç sağlayan iç küçük pistonlardan birinde arıza var ise ön yada arka frenler tutmayabilir.

Reklamlar

Eğer pistonlarda sorun yok fakat limitör çıkışlarında bir tıkanma söz konusu olur ise 3 tekerin normal şekilde frenlemesi olurken bir tekerin hiç frenlememesi durumu görülebilir. Bu da fren yapıldığında aracın sağa yada sola çekmesine neden olacaktır (tutmayan tarafın tersine doğru çekme görülür. Sağa çekiyorsa sol tekerler zayıf tutuyor demektir. Sola çekerse de sağ tekerler )

Eğer bağlantılarda bir hidrolik kaçağı var ise frenler zayıflar ama kaçağın ne aşamada olduğunu bağlı bir şekilde fren tutmaya devam edebilir.

Reklamlar

Fren limitörünün pistonları açık konumda sıkışık kalır ve bu şekilde arıza verir ise frenler basılı konumda kalabilir. Araç freni bıraksanız dahi frenlemeye devam eder pedal tepkileri işlev dışı kalır.
Yukarıda da görülebileceği üzere fren limitörü arızası ciddi sonuçlar üretebilecek bir potansiyeli sahip ve ihmal edilmemesi gereken bir arızadır. Eğer frenlerde sorun olduğunu düşünüyor iseniz araç kesinlikle kullanılmamalıdır ve bir çekici aracılığı ile araç servise çekilmesi gerekmektedir.

Fren Limitörü Tamiri Nasıl Yapılır

Fren limitörü eşdeğer yada kıyas parçası olan ABS pompasına kıyasla çok daha ucuz bir mekanik parçadır. Bu nedenle genelde hiçbir serviste tamiri ile uğraşılmadan yenisi ile değiştirilir. Fren limitörü tamir takımı parça satılan dükkanlardan temin ediliyor olsa dahi hem güvenlik kaygıları hem de ileriye dönük sorun yaşanma ihtimalleri nedeni ile yenisi ile değiştirilmesi daha uygun olacaktır.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

2 thoughts on “Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır

 • Geri bildirim: Fren Limitörü Nasıl Ayarlanır? İptali Nasıl Yapılır? - Online Tamirci

 • Halil İbrahim

  Selam aleyküm ustam.fiat UNO araç.arka fren silindirler,balata ve ana merkez değişti,kampana traslandi ama sol arka teker fren yapiyor ve araç yerinden kalkmiyor bile.teker arkasındaki silindirden havasını alıyorum kendini bırakıyor .yine bir ayar yapıldı yine aynı.bir 3 ay önce yanlışlikla fren yagi yerine direksiyon hidrolik yağı konuldu bir çay bardagi kadar.sorunum çözülmedi acaba limitorden olurmu.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir