Debriyajdan Ayağı Çekince Gelen Ses, Basınca Kesiliyor

Genelde debriyaja basınca ses kesiliyor ama Debriyajdan Ayağı Çekince Gelen Ses sorunu yaşıyor isenin bu durumun sorumlusu tek bir parça. O da baskı balata bilyasıdır. Debriyaj bilyası olarak da bilinir. Bu yazımızda bu ses neden gelir, araca yada şanzımana bir zararı var mıdır, bu sesle araç kullanılmaya devam edilebilir mi gibi birçok sorunun detaylı cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca bu sesi araç üzerinde gösterdiğimiz bir videoda alt kısımda mevcut. Sizin de aracınızda yaşadığınız Debriyajdan Ayağı Çekince Gelen Ses bu ses ile aynı mı karşılaştırma yapabilirsiniz.

Reklamlar

Debriyajdan Ayağı Çekince Gelen Ses

  • 1 – Bu Sesin Kaynağı Hangi Parça : Bu ses Debriyaj baskı balatasının bilyasından kaynaklanmaktadır. Nadir durumlarda prizdirek bilyası da buna benzer ses sorunlarına neden olabilmektedir.
  • 2 – Bu Sesin Nedeni Nedir : Söz konusu bilya dağıldığında yada çatal ve / veya prizdirek ile arasında boşluklar arttığında debriyaja basılınca kesilen ses sorunlarına neden olabilir. Sesin debriyaja basınca kesilmesinin nedeni bilya üzerinde baskının oluşarak sarsıntı ve sallantı nedeni ile oluşan sesin önlenmesidir
  • 3 – Bu Sesin Araca veya Şanzımana Zararı Var mıdır : Genellike uzun soluklu bir arızadır, Bu ses ile yıllarca aracını kullanmaya devam eden araç sürücüleri mevcut. Fakat ses gelmeye başladıktan kısa bir süre sonra bilyanın dağılması durumunu yaşayan da var. Örneğin aşağıdaki videoda gösterdiğimiz aracımız 3-4 yıldır bu sesle kullanılmaya devam ediyormuş. Tabi siz de böyle olacak diye bir durum yok. Arızanızı her durumda ertelelemenizi öneririz
  • 4 – Sesin Çözümü İçin Ne Yapılabilir : Bu parçanın tamiri söz konusu değildir. Sesin kesilmesi için debriyaj bilyasının yenisi ile değişmesi gerekmektedir. Genelde bu tek olarak değil baskı balata ile birlikte set olarak değiştirilir.
  • 5 – Sesin Çözüm Maliyeti Nedir : Debriyajdan Ayağı Çekince Gelen Ses sorununa basit bir bilya neden olsa da, hem bulunduğu konum hem sökmenin zorluğu (söz konusu parça motor ile şanzıman arasında yer almaktadır ve değişimi için şanzımamanın aşşağıya indirilmesi gereklidir. Şanzıman dağıtılmaz sadece sökülür ve takılır) işçilik maliyetlerinin oldukça yüksek olmasına neden olmaktadır. Ayrıca parça olarak debriyaj setleri de ucuz parçalar değildir.

Debriyaja Basılınca Ses Kesiliyor İse Önerimiz

Yukarıda yer alan bilgiler ışığında ilk önerimiz her zaman arızanın giderilmesi yönünde. Bunun nedeni en küçük arızaların bile zamanla büyüme potansiyeli bulunması ve yolda kalmanıza sebep olabilmesidir. Bu nedenle de ilk önerimiz vakit kaybetmeden onarımının gerçekleştirilmesi yönündedir. Fakat aracınızda yaşadığınız Debriyajdan Ayağı Çekince Gelen Ses sorununun şiddeti, sıklığı ve maddi imkanlarınıza göre bu kararı siz vermeniz gerekiyor.

Sonuçta bu şekilde aracın kullanıma devam edilmesinin anlık bir zararını görmeyeceğinizden emin konuşabiliriz. Yıllarca kullananlar da mevcuttur ama bu seçeneği seçmeniz durumda dahi olsa ilk fırsatta onarımını yaptırmanız faydalı ve karlı olacaktır.

Reklamlar
YouTube player

İçeriği Faydalı Buldunuz mu?

İçeriğimizi faydalı buldu iseniz aşağıda yorum bölümüne yorumlarınızı yazarak destek olabilirsiniz. Ayrıca Online Tamirci youtube kanalımızı takip ederek de bize destek olabilirsiniz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir