Motor Arızaları

Piston Segman Arızası Nasıl Anlaşılır

Piston Segman Arızası Nasıl Anlaşılır sorusuna verilecek ilk yanır Piston Segman Arıza Belirtileri bakmaktır. Bu belirtilere bakarak araçta yaşadığınız sorunun segman kaynaklı olup olmadığını kolayca teyit edebilirsiniz. Aşağıda en sık görülen 5 piston segman arıza belirtileri listelenmiştir.

Reklamlar

Segmanlar, piston üzerinde bulunan birkaç adet halka şeklinde metal parçalardır. Bu parçalar birkaç adet olup her birinin farklı bir görevi vardır. Söz konusu segmanlar görevini yerine getirmemeye başladığında motorun stabil çalışması bozulur ve araç sürücüsünün de kolayca fark edebileceği bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yazımızda Piston Segman Arıza belirtileri Nasıl Anlaşılır Öğrenebilirsiniz.

Piston Segman Arızası Nasıl Anlaşılır

  • 1 – Motorda Yağ Eksiltme Olur : Motor Yağı piston hareketlerinin oluşturduğu sürtünmeyi en aza indirmek için piston gömleklerini sürekli yağlar. Fakat bu yağ piston aşağı inerken segmanlar tarafından sıyrılarak alt kısma alınır. Bu sayede piston üstündeki yanma odasında yağ kalmaması sağlanarak yağın yakıtla birlikte yanmasını önler. Bu sayede araçta motor yağı eksiltme olmaz. Fakat segmanlar yağı sıyırmıyorsa ve yağ eksiltme meydana geliyor ise piston segman arızasından şüphe edilebilir.
  • 2 – Beyaz Duman Atma Olur : Yukarıdaki belirtiyi yağ durumunu kontrol etmeden de öğrenebilirsiniz. Araç yakıt sistemine motor yağının girmesi atılan egzozsun kirlenmesine ve beyaz bir duman şeklinde çıkmasına neden olacaktır. Egzozdan beyaz duman atımının bazı durumlarda iticiler ile ilgisi de olabilir. Gerekli testler sonucu hangisi olduğu kolaylıkla bulunabilir.
  • 3 – Motor Arıza Lambası Yanar : Segmanlar motorun stabil çalışmasında önemli bir rol oynar. Motorun düzgün çalışmadığı aracı izleyen onlarca sensör aldığı verilerin farklılaşması sonucu motor arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.
  • 4 – Çekiş Düşer : Segmanlar motor kompresörü kaçaklarını da önleyen bir parça görevini görür. Bu parçaların gerekli görevlerini yerine getirememesi motor iç basıncının kaybına ve buna bağlı olarak krank miline verilen gücün bir kısmının kaçmasına neden olur. Bu durum performansı etkiler.
  • 5 – Nadiren Ses Sorunları Ortaya Çıkar : Bazı durumlarda salınıma bağlı olarak motor devrine paralel sekman sesi ortaya çıkabilir. Fakat bu ses motor gürültüsünde duyulması zor bir sestir. Segman sesi Nasıl anlaşılır : Genelde araç kullanıcılarının fark edemeyeceği için bir usta tarafından ses dinlenmesi çok daha iyi olacaktır.

Segman Ne İşe Yarar

Segmanlar yukarıda bahsedildiği gibi kompresör ve yağlama açısından çok önemli görevler üstlenen bir parçadır. Fakat bazı yardımcı görevleri de bulunur. Bunlardan bazıları pistonun stabilizesi ve ısı dağıtım görevleridir. Pistonlar, motor bloğu gömleğine yerleştirilirken çok az bir miktar boşluk ile yerleştirilir. Bu boşluğu tamamlayan parça piston segmanlarıdır. Bu salınımı önler ve daha titreşimsiz çalışmayı sağlar. Ayrıca pistonlar yanmanın gerçekleştiği 0 noktasında çalışan parçalardır ve çalışma ısıları yüzlerce dereceyi bulabilir. Bağlantı olarak gömleklerde direkt teması çok azdır. Arada yağ katmanı filmi ve segmanlar bulunur. Bu ısının dağılımı için segmanlar pistondan aldığı ısıyı gömleğe ve motor bloğuna ileterek soğutma sistemine destek olur. segman kırılması nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için yukarıdaki belirtilere bakabilirsiniz.

Reklamlar

Bir Arızadan Şüphe Ediyor İseniz

Piston segmanı arızası sık karşılaşılan arızalardan birisidir. Belirtileri fark ettiniz ve böyle bir arızadan şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden ve arıza daha fazla büyümeden bir yetkili yada özel servise aracı götürmenizi tavsiye ederiz.

Arızanızı Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunları (bu konu özelinde yada bu konudan bağımsız tüm arızalarınız için) aşağıdan yorum yazarak yada daha hızlı ce detaylı cevaplanmasını isterseniz forumumuzdan konu açarak bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara günlük olarak cevaplar ve çözüm önerileri sunulmaktadır.  Forumumuzda konu açarak arızanızı sormak için Tıklayınız. 

Reklamlar

Önemli Not : Arızanızı olabildiğince detaylı, araç marka ve modeli de belirterek yazmanız daha net cevaplar almanız için gereklidir. Bu nedenle yorum yada forum kısmında sorularınızı olabildiğince detaylı yazmaya gayret ediniz.

Online Tamirci

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir