Forum / Soru Cevap

Bildirimler
Hepsini temizle

Gaz Verip Bırakınca Gelen Metal Sesi

6 Gönderi
2 Kullanıcılar
6 Likes
350 Görüntüleme
(@arifbsrn)
Daimi Üye
Katıldı: 2 yıl önce
Gönderi: 10
Konuyu Başlatan  

Ustam merhabalar. yine bir sorunla rahatsız ediyorum seni 🙂 Eklediğim videoda da duyabileceğin gibi gaz verip bırakınca sanki iki metal çarpıyor gibi ince bir ses geliyor.
Bu hareket halindeykende cam açık olduğunda duyabildiğim bir ses. İşin garibi her zaman gelmiyor. Araç sıcak-soğuk, durma-hareket halinde farketmeksizin ara ara geliyor. Özellikle sağ taraftan geldiğini söyleyebilirim. her iki cam açıkken sağdan duyuyorum gibi. Motor kısmından dinledim dinledim ama o kısımda bir ses duyamadım. Aracın altından kontrol ettim, egzoz muhafazaya vurdum falan ama bu şekilde bi ses gelmedi (normal teneke sesi var o bölümlerde) Egzoz bölümüne (özellike orta susturucuya) vurduğumda benzer bir çın çın ses geliyor ama egzozdan olsa her gaz verişte o sesi gelmesi gerektiği düşünüyorum. Şu konuda bir fikir-tavsiye verebilirseniz çok ama çok mutlu olurum.

Reklamlar

Alıntı
Online Tamirci
(@onlinetamirci)
Tamirci Admin
Gönderi: 1345

Merhabalar Arif Bey, bu birçok nedenden olabilir tabi abi sesi bir duymak lazım video bağlantı ekleme forumda yasak otomatik kaldırıyor güvenlik için. Bu nedenle aralarda boşluk atarak video linkini atabilir misiniz mesela örnek aşağıda : 

https :// www .youtube .com/ watch?v=QPg4QHA2_Z0&t=184s

Reklamlar

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

arifbsrn reacted
Cevap VerAlıntı
(@arifbsrn)
Daimi Üye
Konuyu Başlatan  

@onlinetamirci merhabalar ustam. maalesef dediğiniz gibi bir çok yerden olabilir. nerden geldiğini bir türlü tespit edemedim 🙂 videoda gaz verip bırakınca gelen ince bir metal sesinden bahsediyorum ustam.  sanki ince bir metal sallanıp bir yere değiyor gibi. korkum bu sesin motordan ya da şanzımandan falan gelmesi.

Reklamlar

gerçi motor bölümünden üstten dinlediğimde duyamadım sesi, alt kısıma eğilince daha duyulabilir oluyor. ön fren balatalarını söküp kontrol ettim, acaba onlar mı gevşek diye sorun göremedik. üstlerindeki ince saclar hafif oynuyordu kenar tırnaklarından sıkıp sağlamlaştırdım değişen birşey yok. ses devam ediyor.

video linki https://youtube.com/shorts/fSDzbTX_7JQ

Reklamlar

Cevap VerAlıntı
Online Tamirci
(@onlinetamirci)
Tamirci Admin

Videoya baktım ses motor iç kımından değil de çevresinden geliyor gibi çünki derinden değil yüzeysel bir metal sesi. Özellikle gaz verip bırakınca bir şey titirelimle anlık belli devirde metal metale değiyor olabilir. Sallanan bir kelepçe, sabitleme klipsleri vb. sesi dinleyince sanki bu tip birşey gibi.

Sizler ile birlikte büyüyoruz. Bizlere destek olmak için abone olabilir ve yayınlarımızı paylaşarak beğenebilirsiniz.

arifbsrn reacted
Cevap VerAlıntı
(@arifbsrn)
Daimi Üye
Konuyu Başlatan  

@onlinetamirci tam nerden geldiğini bi kestirebilsem oraya yoğunlaşacağım ama 🙂 
çok ince bir metalin bi yere vurması gibi bişey. 

fren kaliperlerini-balataları söktüm kontrol ettim bir boşluk olmasına karşı,
z-rotları, salıncakları, viraj demirini-lastiğini kontrol ettim.

şimdi kafayı bozdum arka kampanaları söküp içlerini kontrol edeceğim, açmışkende bi el freni ayarı.

aracın altına detaylı baktım, öyle sallanan bir kelepçe vs gibi bişey çarpmadı gözüme.
ama eminim o kadar göz önünde bişey çıkacak ki 😀  bu muydu günlerce aradığım şey diyeceğim.

teşekkürler ilgine ustam. saygılar, sevgiler 

Cevap VerAlıntı
Online Tamirci
(@onlinetamirci)
Tamirci Admin

Bu sesi bazı tamircilerde steteskoplr bulunur ucu doktorlarındaki gibi disk değil cubuk gibidir. öyle bir cihazla sesin nerden geldiği kolaylıkla bulunabilir. çoğu tamirhanede vardır. rica etseniz dahi çok cüzzi miktarara sese bakarlar

arifbsrn reacted
Cevap VerAlıntı
Paylaş: